Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5822
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zakopana Jelenia Góra – zima trzyma

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 14 lutego 2009, 13:42
Aktualizacja: 18:51
Autor: Angela/tejo
Fot. TEJO
Jeszcze tydzień temu o tej porze cieszyliśmy się przedwiośniem, dziś przeklinamy obfite opady śniegu i mróz. Ale to żadna anomalia klimatyczna. Po prostu typowa dla naszego klimatu zima. O najchłodniejszej porze roku rozmawiamy z klimatologiem.

Dzisiejsze zawieje i zadymki dają się we znaki kierowcom. W Mysłakowicach doszło do zdarzenia drogowego z udziałem zmotoryzowanego z Holandii. Skończyło się na stłuczeniu kręgosłupa. Na szczęście kierujący prowadzą dziś ostrożnie: jeżdżą na tyle szybko, na ile pozwalają im warunki na drogach. A te są fatalne. Śnieg wciąż pada, a drogowcy walczą ze skutkami zimy. Według prognoz niskie temperatury mają się jeszcze utrzymać do końca lutego. Na pocieszenie: do początku astronomicznej wiosny pozostał miesiąc i osiem dni. Aby tegoroczny 21 marca przyniósł także tę wiosnę klimatyczną!

Kosmos nie pozostaje bez wpływu na pogodę
Rozmowa z byłym pracownikiem Zakładu Klimatologii i Meteorologii Uniwersytetu we Wrocławiu i obecnym społecznikiem, Józefem Liebersbachem.

– Czy z perspektywy czasu można zauważyć jakieś zmiany klimatyczne i czy na ich podstawie można przewidzieć stany pogody na najbliższe lata?

Józef Liebersbach: Przy obecnych zmianach pochodzenia cywilizacyjnego, powstały sytuacje klimatyczne są nowe od tych, które zna historia, przez co prognoza jest bardzo utrudniona. Niemniej jednak można wyodrębnić określone typy pogody, jakie się powtarzają z pewną częstotliwością. Pracując w Zakładzie Klimatologii i Meteorologii na Uniwersytecie Wrocławskim prowadziłem badania w obserwatorium na Szrenicy i uczestniczyłem w pracach zespołowych. Wówczas podjąłem próbę wykazania związków istniejących pomiędzy zaburzeniami w sferze kosmicznej, czyli tym co się dzieje w najbliższej przestrzeni naszego układu słonecznego, i na słońcu a zachowaniem atmosfery. Pewne zależności udało się ustalić. Obecnie jesteśmy w fazie wzrostu aktywności słonecznej w cyklu 11-letnim. W tym rytmie następuje albo spadek albo wzmożenie procesów fizycznych zachodzących w naszej gwieździe. Mniej więcej co 22 lata następuje przebiegunowanie plam słonecznych. To wszystko ma swoje reperkusje w zachowaniu się atmosfery ziemskiej. Powracając jednak do cyklu 11-letniego, stwierdzono, że jego maxima powodują wzrost mocy wiatru słonecznego. Zjawisko to polega na tym, że z Gwiazdy w różnych kierunkach czyli także ziemi płynie ogromna liczna naładowanych elektrycznie cząstek. Obecnie znajdujemy się w fazie wzrostu aktywności słońca a maksimum wypadnie na przełomie 2012 – 2013. Już dosyć dawno temu stwierdzono, że w podobnych sytuacjach na kuli ziemskiej (szczególnie w Europie) odbywa się tzw. południkowe przenoszenie mas powietrza. I ten czynnik cyrkulacyjny spowodował ostatnio wtargnięcie bardzo chłodnych mas arktycznych do naszych szerokościach geograficznych. Prawdopodobnie za dwa, trzy lata te procesy będą jeszcze mocniejsze, ale oznacza to, że mogą być skrajnie niskie temperatury, ale też i skrajnie wysokie. Wzrost aktywności społecznej powoduje bowiem większe zaburzenia i większe kontrasty termiczne w jakimś obszarze, ale trudno powiedzieć gdzie to wystąpi.

– Czego możemy się spodziewać po najbliższej kulminacji aktywności słonecznej?
Spodziewamy się unormowania zachowania atmosfery i bardziej ustabilizowanych stanów pogody z tego względu, że będziemy mieli do czynienia z cyrkulacją o większej częstości składowej równoleżnikowej (przenoszenie zachód – wschód). Nad Polskę będzie napływać powietrze pochodzenia oceanicznego.

- Czy po latach 2012 – 2013 będziemy mogli liczyć na normalny przebieg pór roku?
– Na pogodę i klimat oddziałuje nie tylko aktywność słoneczna. W rozważaniach na ten temat nie można pominąć wahań własnych atmosfery i wpływu działalności ludzkiej. Obserwujemy coraz większy dopływ wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń do atmosfery (spaliny, dymy, sadze i sztuczne ciepło) i nie wiemy jaki ostateczny efekt spowoduje cywilizacyjne ocieplanie atmosfery. Niewątpliwie bardzo ważne następstwa pogodowe powoduje nadmiar dwutlenku węgla w atmosferze, ale w długoterminowych prognozach pogody i klimatu nie można pominąć rytmów ochłodzeń i ociepleń występujących w całej historii klimatu ziemskiego.

– A czy ma Pan może jakieś wspomnienie z jednej z tych srogich zim, jakie były w latach wcześniejszych w Jeleniej Górze?
Pamiętam, jak pewnej zimy w latach 70. gdy mieszkałem w Jeleniej Górze i wczesnym rankiem wybierałem się na dyżur w Obserwatorium na Szrenicy. Wyszedłem ochoczo z domu, by zdążyć na autobus do Szklarskiej Poręby i po kilku krokach upadłem jak długi na ziemię. Dopiero wtedy zobaczyłem, że cała ulica, chodniki, drzewa, rośliny i płoty były pokryte grubą warstwą lodu. Nocą spadł deszcz, który zamarzł. Musiałem się więc jakoś pozbierać, wrócić do domu i owinąć materiałami i sznurkiem buty. Dopiero wtedy trzymając się płotu udało mi się dotrzeć na przystanek.
Dziękuję za rozmowę

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~oko 14-02-2009 14:21
Ja też zamarłem, jak się dowiedziałem o zamierającym deszczu...
~blondas51 14-02-2009 16:04
strażnicy miejscy!!! do śniegu!!! do oczyszczania miasta!!!
~nakatomi 14-02-2009 16:22
w końcu super zima,lekki mrozik,padajacy śnieżek i to jest to,aby tak dalej
~nic dziwnego 14-02-2009 16:44
A dlaczego Jelonka nie zamieściła zdjęć jak pługi jeżdzą i odśnieżają ???? No fakt pługów nikt nie widział ....w końcu jest sobota i po co odśnieżać ulice :D
~Olaf 14-02-2009 17:15
DLACZEGO NIE PISZECIE NIC O WYPADKU NA OSIEDLU łOMNICKIM KTóRY WYDARZYł SIE DZIS??? przejezdzalem tam dzis.
SolAngelica 14-02-2009 17:46
A się bardzo cieszę,że mamy tyle śniegu ;)! Jak w zeszłych latach nie było śniegu,było źle.Teraz jest dużo-więc jest gorzej ;)))
~bary33 14-02-2009 18:16
Super fotki, zwłaszcza czerwony GolfTrójka na zdjęciu nr 4....
piipi 14-02-2009 18:27
..przeciez to jest normalne,ze zma jeszcze trwa.~BALWANKI chca jeszcze w Jelonce pozostac..
~Tomy M. 14-02-2009 18:36
Pługi jeżdżą i odśnieżają. Trzeba przyznać że w tym roku MPGK sprawuje się doskonale. Sobieszów jest odśnieżony wzorcowo.
~emeryt drogowy 14-02-2009 18:38
nic dziwnego, zima swe uroki ma, jeśli chcesz zobaczyc piaskarki w akcji to udaj się do MPKG. Tu CI za propnuje weż sobą , paczke pampersów nim się troche przejedziesz jako pasażer....piaskarki wtedy będziesz mógł powiedziec ..byłem , zobaczyłem , przejechałem się i chylem czoło przed kierowcami piaskarek
~mamyCie 14-02-2009 20:24
Panu ze zdjecia 5 nalezy sie mandat ze nieodsniezenie auta przed jazda Panu ze zdjecia 10 nalezy sie mandat za parkowanie na zakazie :) BRAWO JELONKA, trzeba tępić takich :P
~do ~Tomy M. 14-02-2009 22:41
Zapraszam na Zabobrze. Przez ul. Ogińskiego nie przejechała dziś ŻADNA piaskarka, nie licząc traktorka z prawie opuszczonym pługiem.
~Rally79S. 15-02-2009 2:11
Naprawdę ! ! ! ! Śmiech na sali... Dziś na mieście nie było naprawdę żadnej piaskarki... gdzie one się wszystkie podziały??? nie wszyscy potrafią sobie radzić w takich warunkach... bez piaskarek itp. itd.
~ago od kosmosu 15-02-2009 8:30
Oba zdjęcia placu Ratuszowego - przepiękne! I to spod arkady, i to obejmujące prawie cały plac.
HAVA_NAGILA 15-02-2009 14:56
Biednemu zawsze wiatr w oczy :))
~ 19-02-2009 11:04
W MPGK kiedy się tam nie zadzwoni, mówią, że wszystkie piaskarki jeżdżą i odśnieżają. Chyba wszystkie DWIE. Od kilku dni na drogach tragedia, nie widziałam żadnej piaskarki na drodze. Mąż wracał wczoraj z Krakowa - wszystkie drogi odśnieżona, tylko koło Jeleniej oczywiście Nie!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group