Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 5909
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zakończył się przegląd filmów dla dzieci

Piątek, 14 października 2016, 10:04
Aktualizacja: 10:07
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Zakończył się przegląd filmów dla dzieci
Fot. Robert Czepielewski
Z wielkim żalem maluchy pożegnały się wczoraj (13.10) „Polskim Kinem Młodego Widza” ,organizowanym przez Dyskusyjny Klub Filmowy Klaps przy Jeleniogórskim Centrum Kultury. Impreza trwała trzy dni. Przychodziły na nią dzieci ze szkół podstawowych, choć nie zabrakło także „delegacji” gimnazjum.

Młodzi widzowie obejrzeli 12 filmów, w tym zdobywcę Oscara „Piotruś i Wilk”. - Bardzo cieszą takie inicjatywy skierowane dla najmłodszych, powstają wyspy na , których dzieci mogą przebywać ze sztuką, która nie zabija w nich wrażliwości artystycznej w otaczającym nas medialnym chłamie. Już sam fakt, że przebywają w sali kinowej, widzą ekran kinowy, dźwięk płynie z profesjonalnego nagłośnienia sprawia, że bardzo szybko rozumieją, że znaleźli się w wyjątkowym miejscu – mówi Waldemar Wilk koordynator przeglądu „Kino Młodego Widza”

- Sztuka, tak jak życie, kształtuje nas od najmłodszych lat. Najpiękniej i najkrócej opisał to Krzysztof Zanussi mawiając, że ważne jest jakie filmy się ogląda, jakie książki się czyta, jakiej muzyki się słucha, bo to tak samo kształtuje nas , jak samo życie i to trzeba pielęgnować od najmłodszych lat. Mam nadzieję, że filmy, które dzieci obejrzały podczas „Polskiego Kina Młodego Widza” wykształcą w nich odrobinę krytycyzmu, spojrzenia na kino, inne niż np. kino disnejowskie – dodał.

Niestety brakuje w polskich szkołach edukacji o filmie. Takie przedmiot wprowadzono w wielu krajach i przynosi to znakomite efekty. Od pierwszych klas dzieci poznają historie kina, poznają język filmu.

- Jeżeli popatrzymy jak wyglądają filmy młodych twórców na zachodzie, którzy korzystali z tej wczesnej edukacji, to zauważymy, że tam o wiele łatwiej opowiadają kamerą, im nie trzeba tłumaczyć na czym polega budowa dramaturgiczna, że jest 5 aktów i jak to funkcjonuje, bo oni od szkoły podstawowej oglądając filmy, rozmawiając o nich z nauczycielami dokonują bardzo poważnych analiz - powiedział Waldemar Wilk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group