Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 3931
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zakończenie roku w KSON–ie

Piątek, 1 stycznia 2021, 11:08
Autor: KSON
Jelenia Góra: Zakończenie roku  w KSON–ie
Fot. Archiwum
W środę (29.12) odbyło się spotkanie 38 przedstawicieli organizacji pozarządowych zrzeszonych w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych oraz uczestników warsztatów senioralnych pod nazwą „Nie jesteś sam – jak zdrowo i bezpiecznie przetrwać pandemię ?” .

Spotkanie oczywiście odbyło za pomocą platformy internetowej ZOOM. Tym razem gośćmi specjalnymi spotkania były Bogusława Kulińska i Agnieszka Kowol z Wydziału do Spraw Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, który przekazał zebranym serdeczne pozdrowienia z okazji Nowego Roku i zapewnił, że zarówno niepełnosprawni jak i seniorzy na Dolnym Śląsku mogą liczyć na wsparcie Samorządu Wojewódzkiego.

W merytorycznej część warsztatów Paweł Gluza mówił o niebezpieczeństwach czyhających na internautów i jak się nie dać nabić w butelkę podczas internetowej obsługi bankowości elektronicznej i zakupów w intrenecie. Uczestnicy spotkania jednogłośnie wyrazili zadowolenie z tej formy kontaktów.

Brakuje nam oczywiście bezpośredniego kontaktu – mówi Elżbieta Bukat z SIW - ale ten wirtualny kontakt pozwoli nam na pewno razem przetrwać do normalnych czasów. - Warto by - mówili inny uczestnicy - utrzymać ten rodzaj kontaktu w cotygodniowych spotkaniach, a na pierwszy strzał chcielibyśmy zaprosić przewodniczącego Miejskiej Rady Seniorów w Jeleniej Górze i przewodniczącego Rady Miasta Jeleniej Góry, aby dowiedzieć się, jakie formy wsparcia przewiduje się w mieście na najbliższym czasie dla seniorów.

Podsumowano także trudny rok 2020, w którym sejmik nadal realizuje szereg projektów aktywizujących osoby niepełnosprawne zarówno społecznie jak i na rynku pracy. Większość tych projektów przechodzi na rok 2021. Pośród nich najważniejszym jest projekt pod nazwą „Stabilne zatrudnienie” polegający na stażach podejmowanych przez osoby niepełnosprawne w jednostkach administracji państwowej. Założone wskaźniki na rok 2020 wykonaliśmy mówi Monika Żak w 50 % co oznacza, że na zaplanowanych 240 skierowanych do pracy stażystów udało się zrekrutować 120. Ten wynika należy uznać za pozytywny z uwagi na pandemię i okres pracy zdalnej urzędów. Projekt przechodzi również na rok 2021.

Nadal sejmik wydawał będzie Gazetę Niepełnosprawni Tu i Teraz, Radio KSON z nową ciekawą ramówką adresowaną głównie do seniorów, ale nie tylko. – Radio nadaje 24 godziny na dobę i przygotowujemy się - mówi Katarzyna Pietuszko - do uruchomienia Studia Karkonoskiej telewizji Integracyjnej.

Niestety nadal w obiekcie trwają prace remontowe, a głównie usuwane są usterki. Remont przeprowadzony przez Urząd Miasta w ramach ZIT właściwie odnowił zaniedbaną siedzibę Sejmiku. Dzisiaj to nowe w pełni funkcjonale i bez barierowe pomieszczenia z urządzeniami treningowymi na zewnątrz, ale łyżką dziegciu w tej beczce miodu są schody prowadzące do sejmiku które niestety stwarzają niebezpieczeństwo.

Niestety nie mogły się odbyć tradycyjne Ksonalia, które przełożyliśmy – mówi Stanisław Schubert Prezes KSON na rok 2021 w którym obchodzić będziemy 20 rocznicę działania naszej organizacji.

Miło nam jednak jest poinformować, że oprócz licznych wyróżnień dla działaczy naszych organizacji w VII edycji plebiscytu „Ambasadorów Ludzi Otwartych Serc” tytuły Ambasadorów nadano: Joannie Konopce – dyrektorowi Miejskiego Integracyjnego Przedszkola nr 14 w Jeleniej Górze, Andrzejowi Ślazykowi - rotarianinowi i założycielowi organizacji Senior 60 ze Szklarskiej Poręby, Redakcji Muzycznego Radia Jeleniej Góry oraz dr Małgorzacie Wilczyńskiej, specjalistce diabetologii z Wrocławia współpracującej od lat z jeleniogórskimi diabetykami. Specjalną nagrodę Wolontariusza Roku 2020 przyznano jednogłośnie Waldemarowi Wiśniewskiemu twórcy i wieloletniemu prezesowi Stowarzyszenia Diabetyków Polskich Odział Regionalny i Koła Miejskiego w Jeleniej Górze. Wyróżnienia wręczone będą w roku 2021.

Twoja reakcja na artykuł?

3
33%
Cieszy
1
11%
Hahaha
2
22%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1343
Tak
26%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group