Piątek, 26 czerwca
30°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Aktualności Kurtyna wodna w centrum Jeleniej Góry i w Cieplicach 112 Kolizja na Karola Miarki Inwestycje Wodnik ma pieniądze na odbudowę oczyszczalni Aktualności Szybkie zdjęcia bez wychodzenia z urzędu Kilometry KD Retro wraca na trasę Jelenia Góra – Karpacz Wiadomości z miasta Prezydent Jeleniej Góry z wotum zaufania i absolutorium Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce
reklamy

Zakazane dukty i bezdroża

Audio

Czytaj na głos

Autor: Ania 1 min czytania

Miłośnicy quadów oraz motocykli crossowych bez zastanowienia mijają tabliczkę z napisem Karkonoski Park Narodowy. Nie odstraszają ich mandaty, choć zjawisko wydaje się nieco mniej intensywne niż kilka lat temu.

reklamy

Wjazd tego typu pojazdów na teren KPN wywołuje nie tylko nadmierny hałas, ale stanowi także zagrożenie dla ludzi i zwierząt. – Crossy i quady to powszechnie spotykany sprzęt ze względu na obniżające się ceny i ich dostępność. Pojazdy nie tylko bardzo hałasują, lecz także stanowią niebezpieczeństwo dla zwiedzających park – mówi Włodzimierz Zieliński, komendant straży KPN.

Nie brakuje też nielegalnych wycieczek na crossach i quadach po terenach leśnych. Organizatorzy ogłaszają się w Internecie, zapewniając, że znają ścieżki i będą przewodnikami. Z ich ofert korzystają obcokrajowcy, którzy prawdopodobnie nawet nie zdają sobie sprawy, że łamią przepisy.

Motocyklista, który wjechał na teren parku, karany jest mandatami od trzystu do pięciuset złotych. Jeżeli strażnik stwierdzi, że popełnił on dwa wykroczenia może wręczyć nawet mandat wysokości 1000 złotych lub skierować wniosek o rozpatrzenie sprawy w sądzie. Wtedy trzeba się liczyć z jeszcze większą karą.
– Nasze działania przyniosły wymierne efekty w postaci zmniejszenia się skali zjawiska – dodaje strażnik. Nie zostało ono jednak wyeliminowane.

Mandaty nie są najlepszym rozwiązaniem, bo zaostrzają konflikt pomiędzy pracownikami KPN-u, turystami i mieszkańcami chodzącymi pieszo, a osobami, dla których jazda na motocyklu to pasja. Istnieje ogromna potrzeba wydzielenia dla nich miejsc i stworzenia torów off-road. Prezes Moto Klubu Siedlęcin, Robert Soćko podkreśla, że warto brać przykład z zachodu, gdzie tego typu atrakcje są bardzo popularne, a co za tym idzie korzysta z nich mnóstwo osób.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Pokojowa na sezon Jelenia Góra Poszukujemy pokojowej do Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze. 📅 Praca do 30 września 📄 Umowa zlecenie 🕒 Elastyczny grafik Zainteresowane osoby p… Handlowiec z Niemieckim Firma schody Gaździcki poszukuje osobę na stanowisko przedstawiciel Handlowy do obsługi klientów na terenie Niemiec, więcej informacji ; rekrutacj… Kosmetolog K/M w 5* hotelu (możliwe zakwaterowanie) Platinum Mountain Hotel & SPA to ekskluzywny Resort położony w malowniczej, górskiej miejscowości - Szklarskiej Porębie. Na kompleks składa się luksu… KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.… Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko …
reklamy

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka