Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6954
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Zagrożona obwodnica południowa

Sobota, 24 maja 2008, 8:04
Aktualizacja: 8:05
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Zagrożona obwodnica południowa
Fot. TEJO
Wszystko wskazuje na to, że korki w al. Wojska Polskiego będą utrudniać życie kierowcom dłużej, niż przewidywano. Na włosku wisi bowiem dofinansowanie dolnośląskich inwestycji drogowych, w tym obwodnicy południowej w Jeleniej Górze.

Chodzi o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego Dolny Śląsk miał otrzymać z Unii Europejskiej ponad miliard dwieście milionów złotych – wspomina Polska Gazeta Wrocławska.

Skąd kłopot? Polskie prawo w dziedzinie ochrony środowiska jest niezgodne z unijną dyrektywą. A ta nakazuje, że drogi muszą mieć dwa projekty, a ich powstanie musi poprzedzić konsultacja społeczna przeprowadzona na innych zasadach.

Unijni urzędnicy dokładnie sprawdzą dokumentacje i bez wspomnianych elementów inwestorzy nie mają szans na euro z Brukseli. A wszystko przez zastój w polskich urzędach centralnych. – Problem jest znany od dawna. Komisja Europejska apelowała o jego rozwiązanie już w 2005 roku. Jednak przez blisko dwa lata niewiele w tej sprawie zrobiono. Teraz w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego trwają intensywne prace nad wprowadzeniem zmian. Te jednak wejdą w życie dopiero jesienią – czytamy w PGWr.

Problemy mogą opóźnić początek prac co najmniej o kilka miesięcy. W miejscu stoją też niektóre inwestycje wpisane na tzw. listę priorytetową, które miały dostać dotacje bez konkursów. Wśród zagrożonych dróg jest budowa obwodnicy południowej w Jeleniej Górze oraz kilka innych znaczących traktów komunikacyjnych w całym województwie.

Obwodnica południowa ma spiąć węzeł grabarowski z trasą czeską i drogą na Karpacz, pozwalając kierowcom na ominięcie ścisłego śródmieścia Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group