Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6264
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zagrożona obwodnica południowa

Wiadomości: Dolny Śląsk
Sobota, 24 maja 2008, 8:04
Aktualizacja: 8:05
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Wszystko wskazuje na to, że korki w al. Wojska Polskiego będą utrudniać życie kierowcom dłużej, niż przewidywano. Na włosku wisi bowiem dofinansowanie dolnośląskich inwestycji drogowych, w tym obwodnicy południowej w Jeleniej Górze.

Chodzi o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego Dolny Śląsk miał otrzymać z Unii Europejskiej ponad miliard dwieście milionów złotych – wspomina Polska Gazeta Wrocławska.

Skąd kłopot? Polskie prawo w dziedzinie ochrony środowiska jest niezgodne z unijną dyrektywą. A ta nakazuje, że drogi muszą mieć dwa projekty, a ich powstanie musi poprzedzić konsultacja społeczna przeprowadzona na innych zasadach.

Unijni urzędnicy dokładnie sprawdzą dokumentacje i bez wspomnianych elementów inwestorzy nie mają szans na euro z Brukseli. A wszystko przez zastój w polskich urzędach centralnych. – Problem jest znany od dawna. Komisja Europejska apelowała o jego rozwiązanie już w 2005 roku. Jednak przez blisko dwa lata niewiele w tej sprawie zrobiono. Teraz w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego trwają intensywne prace nad wprowadzeniem zmian. Te jednak wejdą w życie dopiero jesienią – czytamy w PGWr.

Problemy mogą opóźnić początek prac co najmniej o kilka miesięcy. W miejscu stoją też niektóre inwestycje wpisane na tzw. listę priorytetową, które miały dostać dotacje bez konkursów. Wśród zagrożonych dróg jest budowa obwodnicy południowej w Jeleniej Górze oraz kilka innych znaczących traktów komunikacyjnych w całym województwie.

Obwodnica południowa ma spiąć węzeł grabarowski z trasą czeską i drogą na Karpacz, pozwalając kierowcom na ominięcie ścisłego śródmieścia Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

zloty666 24-05-2008 8:39
. . . czyli ma omijać Jelenią Górę szerokim łukiem . . . NON COMMENTARE ! ! !
KochaS_JG83 24-05-2008 9:09
Tak to niestety jest, jeśli urzędnicy nic nie robią w takich sprawach, ponieważ mogli coś wcześniej zacząć działać, a nie rychło w czas sobie teraz przypomnieli...
~ 24-05-2008 9:12
jak zawsze, to samo, zagmatwane prawo, niepotrzebne ustawy i zbędne paragrafy... by tylko sobie komplikować życie, witamy w Polsce
~Zocha 24-05-2008 9:31
Co tam obwodnica. W Cervi świeci słońce, wieczory przy winie są wspaniałe.
~wyborca 24-05-2008 9:57
A nasz poseł Schetyna obiecał w kampanii, czyżby już zapomniał?
~hehehe 24-05-2008 10:09
przeciez to bylo do przewidzenia Jelenia Góra TO WIELKA DZIURA
krkonos 24-05-2008 10:34
Wydaje się, że Jelenia Góra znów ma pecha: niezależnie od kwestii zgodności z dyrektywą UE procedury przetargowej obecny prezydent miasta - jak słychać ze źródeł miarodajnych - utracił pełne poparcie swojej partii. Odnieść można wrażenie, że faktyczną władzę w Ratuszu mają panowie Łużniak i Szereniuk. W związku z taką sytuacją wiele przedsięwzięć podejmowanych przez pana prezydenta O. jest rzekomo torpedowanych przez "naczalstwo" PO w postaci m.in. Schetyny, który - a jakże - skłócił się również z obecnym prezydentem Wrocławia.
~waldek_a 24-05-2008 13:37
I o czym tu mówić, jeżeli takiej sprawy nie można załatwić. Jeżeli jeszcze ktoś ma wątpliwości to widać, że miastem kieruje zespół nie do końca przygotowany, gdzie ci inwestorzy, którzy czekali na rogatkach miasta aby pan Obrębalski otworzył drzwi? A co na to "kowboj", czyli najbardziej wpływowy peowiec?
~jelgór 24-05-2008 15:02
obwodnicy nie będzie; obrońcy żuczków nie pozwolą
~Ciekawski II 24-05-2008 16:28
I czemu tu się dziwić skoro sprawami tymi zajmują sie " wybitni fachowcy" typu MISS P., której si.ę wydaje, ze skoro nosi nazwisko podobne to pewnej pani co z sekretarki została milionerką to juz wszystki jest OK zarówno z wiedąa i pomyślunkiem. Ciekaw jestem za co tej osóbce płacą? chyba za samo zajmowanie stołka + etatu na którym można sie poprostu sie obijać nic nie tylko nie robąc poza wrażeniem..., ale i nie wiedząc co i jak sie to robi. Przykład - dowód? Budowa nieszczęśnej drogi przy ul. Wróblewskiego . Ciągnie się od 2005 r. i jak sam Mistrza( przepraszam "doktur" wszechnauk leśnych) Tow. Kusiak przynaje - do roku ubiegłego straty spowodowane nie wykupieniem odcinka drogi około 100 m kosztowały miasto ponad 560 tys ( tak to nie pomyłka ponad pół miliona złoty) !!!!??? A ulica Lubańska i te trzynaście ulic tak oblepionych tablicami informacyjnymi o diotacji z UE- to co?? Nie tylko komputera i lidzkich oczu żal, ale i wołowej skóry na której na temat obwodnicy południowej opisywać. Przecież do chwili obecnej nasi bezradni RaDNI nawet nie podjęli działań do opracowania Założeń strategicznych rozwoju miasta stanowiących dokument podstawowy do opracowania planu zagospodarowania miastowsi Jeleniej Góry. a na tej podstawie podjęcia inwestychui budowy obwodnicy? A Wojewoda co i rusz uchyla durne uchwały naszych rajców zatwierdzających wyjatkowo idiotyczne założenia planów - np drogi przez osiedle robotnicze i ogród Flisaków dublijące inną równoległą i połozona w odległośi od 50 do 100 m inną drogę zbiorcza do ronda przy ul. Ogiońskiego. Droga przed Ogrody z uwagi na położenie na strorzeczu wymaac będzie nakładów około 3 razy większych niż na innych terenach. Ale cóż jak w socjaliżmie wybuduję się nam most, a skoro w nie ma rzeki to i w ramach planów wybuduje sie i rzekę. Ale co to kogo obchodzi - a złaszcza Radnych ? Ważne, ze te 20 tys zł co miesiąc skapnie do kieszeni...nieroba ( patrz informacja o biednych radnych z przed dwóch dni...) A co jak wybrano - to teraz durnie co wybierali nie ch płacą? Obserwując często opracę Radnych widzę, iż wielu pragnie sie wpisać w pamięć wyborców własnie robieniem na ich szkodę np. przy podwyżce cen biletów, czy zatwierdaniu planów zagospodarowania. Jestwprawdzie grono rozsądnych i doświadczonych Radnych próbujących ochłodzić rozpalone głowy i włać nieco oleju do pustych, ale jest to głos wołającego na puszczy tym bardziej, gdzy sie zważy istniejące układy i układziki...
~optymista 24-05-2008 16:58
Jeśli są jakieś perturbacje z obwodnicą z powodu indolenctwa "Centrali", to nie ma się co martwić,bo wybudują ją inwestorzy,o których opowiadał pewien jegomość w kampanii wyborczej, twierdząc,że stoją u bram miasta,tylko Kusiak ich nie w wpuszcza. W sytuacji zagrożenia tak ważnej inwestycji należy ich nareszcie wpuścić.Czyli jak mawiają w Western City: :"Na koń!!!"
~dostawca 24-05-2008 18:00
ciekawe czy ktoś poniesie za to konsekwencje
~@Ciekawski II 24-05-2008 22:07
No to chlopie dowaliles swoim komentarzem, az smiech ogarnia pusty. Jacy to sa "doswiadczeni i rozsadni radni" jak ich nazwales? Bo chyba nie ci, ktorzy przez ostatnie osiem lat przymykali oczy na dzialania - tu rowniez twoj cytat "doktura wszechnauk lesnych"? Myslisz o pani C. Panu T. czy moze o obecnym wice Panu Ł? I zdradz kwiat sekretu, w jakim miescie radny ma diete miesieczna 20 tys zlotych? Mysl, czlowieku, czytaj ze zrozumieniem albo sie nie odzywaj.
~Kononowicz 25-05-2008 6:34
Nie bedzie niczego...
~wiarygodny 26-05-2008 11:17
Ludzie czym się martwicie.Obaj prezydenci są w Cerwii niedawno Łuzniak przebywał w Fatimie .Chłopy przed wyborami ciężko się napracowali aby załapać się do Ratusza .Teraz muszą odpocząć i naładować akumulatory.A ty biedny wyborco dalej żyj złudzeniami.Ludziska,przez cały rok macie imprezy z okazj wydumanego 9oo lecia miasta i jeszcze wam mało.
ebee 26-05-2008 14:27
Jelenia Góra niestety już jest prowincjonalnym miastem, ze wszyskimi złymi cechami. Spaprane drogi, "inteligentna " sygnalizacja świetlna, jeden basen czynny dwa miesiące w roku. I obwodnicy .............też nie będzie ! Smutne to, ale prawdziwe.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group