Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 6072
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zagrali jak zawodowcy. Ogromne brawa dla młodych muzyków

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 17 marca 2012, 9:36
Aktualizacja: Niedziela, 18 marca 2012, 7:55
Autor: RED
Fot. RED
Zasłużone oklaski dostali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, którzy zagrali wczoraj Filharmonii Dolnośląskiej. Możliwość zaprezentowania swego talentu mieli ci, którym nie udało się wystąpić 8 marca, kiedy to – nieoczekiwanie – skrócono program koncertu na Dzień Kobiet.

Wczorajszy koncert, anonsowany przez Agnieszkę Cel, rozpoczął Zespół Perkusyjny, który wykonał opartą na melorecytacji “Fugę geograficzną” Ernsta Tocha. Utwór – choć znany już bywalcom imprez z udziałem młodzieży – daje spore możliwości interpretacji i w wykonaniu E. Kurowskiej, W. Gąsowskiego, M. Popisa, J. Nyca, J. Jackowskiego i T. Kujawy - zabrzmiał świeżo i oryginalnie.

W klimaty baroku ożywione fascynacją folklorem góralskim wprowadziła publiczność orkiestra kameralna pod batutą Eweliny Rożek-Jaworskiej. Zabrzmiała Suita na flet i orkiestrę Jerzego Filipa Telemanna, a partię solową z wdziękiem zagrała Katarzyna Misiek. Chóralnym góralskim “Hej!” muzycy zakończyli brawurowe wykonanie “Orawy” Wojciecha Kilara.

W drugiej części na wyżyny swoich możliwości wzniosła się Orkiestra Symfoniczna PSM I i II st. im. Moniuszki w pełnym składzie. Eliza Kurowska (ksylofon) zagrała partię solową Krótkiego koncertu ksylofonowego J. Sotomskiego. Saksofonista Marcin Wołoszyn zmierzył się z trudną solówką “Starego Zamku”, jednej z części “Obrazków z wystawy” Modesta Musorgskiego, zaś Sulamita Ślubowska (skrzypce) zagrała partię solową w Poemacie Symfonicznym “Dance Macabre” Camille'a Saint Saensa.

Za pulipitem dyregenckim stanął też absolwent jeleniogórskiej “muzycznej” w klasie skrzypiec, aktualnie student Wydziału Dyrygentury Akademii Muzycznej we Wrocławiu Radosław Droń. Orkiestra pod jego batutą z rozmachem zagrała Uwerturę do opery “Cyrulik Sewilski” Rossiniego.

Podczas koncertu miała miejsce premiera utworu białoruskiego kompozytora zamieszkałego w USA E. Magalifa. Jego Tarantella na dwa flety, orkiestrę smyczkową i perkusję owacyjnie została przyjęta przez publiczność. Nie obeszło się bez bisu. Młodzi filharmonicy pod batutą Eweliny Rożek-Jaworskiej zaprezentowali temat z filmu o agencie 007 Jamesie Bondzie autorstwa M. Normana w aranżacji Wojciecha Gąsowskiego.

Na zakończenie koncertu zaprezentował się Zespół Rozrywkowy przygotowany przez Tomasza Kujawę. Klaudiusz Leśniak, świetnie radzący sobie w repertuarze Elvisa Presleya, zaśpiewał dwa przeboje Króla Rocka: melancholijną balladę “ Can't help failling in love” oraz pełen werwy “Blues suede shoes”. Ręce same składały się do braw. Wokaliście towarzyszyli: Aleksandra Dogiel (kontrabas), Katarzyna Misiek (fortepian), Patryk Kryński (perkusja) oraz Marcin Kassner (gitara).

Występ wszystkich młodych muzyków potwierdził wysoki poziom artystyczny uczniów miejscowej Państwowej Szkoły Muzycznej. I nie jest wykluczone, że wielu wykonawców ma szansę na karierę nie tylko regionalną, lecz także ogólnopolską, a może i światową. Brawo!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~x 17-03-2012 10:41
Za pulipitem nie stał Marcin tylko Radosław !
~ 17-03-2012 10:48
Nie Marcin, a Radosław Droń:)
~MichałK 17-03-2012 10:57
Koncert był piękny ! :)
~ 17-03-2012 17:37
"Jerzego Filipa Telemanna"???hm...gratuluję autorowi wiedzy z zakresu hist.muz.:-/
~ 17-03-2012 17:53
Co na to p. Ragiel ????
~Anomim 17-03-2012 20:05
Koncert przepiękny,a wrażenie niesamowite, poziom profesjonalny! BRAWA DLA TYCH MŁODYCH LUDZI!
~LEO 19-03-2012 13:34
A jaka dyrygentka!!!!! Gratulacje Ewcia. Zawsze byłaś świetna a teraz jesteś niesamowita. Jak Ty to robisz????? Tak trzymaj a zajdziesz daleko
~XYZ 19-03-2012 16:36
Wielkie, wielkie brawa! Tarantella na najwyższym poziomie. Zagrana lekko, z klasą, wyczuciem i należytym rozmachem-serdeczne gratulacje dla solistki-Oli Animuckiej. Wiolonczela też nie zawiodła, brawo!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group