Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7203
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zagrajcie nam, Cyganie!

Wiadomości: REGION
Niedziela, 23 listopada 2008, 9:05
Aktualizacja: 9:05
Autor: Ania
Fot. Ania
Romowie niechętnie poddają się rygorom stałego zatrudnienia, ale za to słyną z samorodnych talentów muzycznych. W Kowarach postanowiono sprawić, żeby Cyganie zaczęli wygrywać piękne melodie i w ten sposób godnie i uczciwie zarabiać na życie.

Póki co powstaje projekt, którego celem będzie pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej z programu Kapitał Ludzki. W jego ramach planowane są lekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych Romów, na których będą m. in. poznawać zasady dobrego zachowania i muzykować, a najlepsi wśród młodzieży zostaną zaproszeni do nauki gry na instrumentach, edytorstwa i aktorstwa.

– Chcemy być dumni z naszych Romów i spowodować, żeby byli wstanie się utrzymać na przyzwoitej stopie życiowej, na co z pewnością pozwala muzykowanie. Niestety ten zwyczaj zanikł ostatnio wśród nich, bo zmiana trybu życia spowodowała, że dzieci nie uczą się gry na instrumentach od swych ojców, a my chcielibyśmy umożliwić im edukację również w tej dziedzinie – mówi Darek Kaliński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Kowarach.

Docelowo w ramach projektu ma powstać swego rodzaju stały tabor, w którym Romowie będą prezentowali swoje umiejętności wokalne i kulinarne. W ten sposób zadowoleni powinni być sami zainteresowani, ale i miasto, które zyska nową atrakcję turystyczną.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Baca 23-11-2008 10:48
Od lat obserwuję ludność romską i to w ielu mkiastach- gdzie Ich przymusowo osiedlono. Nie mogę oprzeć się wrażeniu iż jest to "lud wybrany" równie jak i naród ż...owski. Tyle samorodnych talentów klasy "brylant" nie posiada chyba żadna inna nacja na terenuie naszego kraju. Kotlarze, muzycy,tancerze i tyle tyle innych zawodów.. To wszystki zostało w istocie wyrosło na koniecznosci samodzielnego utrzymania się w trudnym środowisku ludzki, a zatem seletkcji słabszych jednostek.To - co chcą Kowary zrobić to tylko przyklasnąć i POMÓC.Przecież jeszcze niezbyt dawno - tu w Jelnce grały zespoły cygańskie( romskie - jak chca obecnie " urzeni w Talmudzie...) Przeciez jeleniogórzanie mają w pamieci PAGANINIEGO z Kowar ociemiałego, schorowanego wirtuoza skrzypek... Dziś juz gra w innym zespole...Ale muzycy pozostali - niech grają,. A wiem, że jeszcze jest tm kiklka innych samorodnych talentów zawodowych przydatnych.A obowiązkiem naszym jest stworzyć IM te warunki, a przede wszystkim wyprowadzić ze sztucznego GETTA do jakiego zostałi ONI zepchnięci.
~ 23-11-2008 13:43
to chyba jakies kpiny wszystko w kowarach dla nich nie dosc ze maja juz swoj dzien w kalendarzu imprez to pojawil sie kolejny projekt dla kowarskich romow ktory jest skazany na fiasko bardzo mnie ciekawi ile jeszcze w jedlicy ktora stala sie romskim smietnkiem musi uplynac wody by zrozumiano ze szkoda tylko zaangazowania ludzi i pieniedzy dla nich dlaczego nikt nie pomysli nad projektem dla polskich dzieci ...........a don wasyl jest tylko jeden i cale szczescie a dom kultury proponuje mianowac na ""c...nski dom kowarskich romow " bo kowary romami stoja
Czarny 23-11-2008 15:16
Panie Darek nie wiem co pan widzi w tych brudasach ja bym ich ogrodził wielkim murem i niech sobie tam mieszkają Znam przypadki kiedy mały c...n wybiega goły na ulice sra za przeproszeniem na środku drogi a starzy nic sobie z tego nie robia Życzę panu takich sąsiadów Pozdrawiam
~Tee 23-11-2008 21:43
Chyba jednak nic z tego nie będzie, a pieniądze które na to pójdą, które możnaby przeznaczyć na lepszy cel. Pamiętacie, jak latem trzeba było odwieźć do domu kolonistę z romskiej rodziny, bo bardzo rozrabiał i wprowadzał zamieszanie wśród innych dzieci? Przecież oni wszyscy sa bezztresowo wychowywani, a przez to niereformowalni i nie da się ich zadaptować do społeczeństwa polskiego. Oni nie są w żadnym getcie. Sami się izolują od reszty społeczności. A że brudasy to każdy swoim nosem stwierdzi, kto jechał autobusem do Kowar lub z Kowar, w którym oni jechali. Skrzypek, który grał w Jeleniej Górze jest wyjątkiem. Aby osiągnąć cel nauki, to trzebaby zapłacić temu skrzypkowi aby to on uczył swoich pobratymców muzykowania, bo oni chyba tylko jego będą słuchać. Pamiętam , że gdy grywał na placu ratuszowym to młodzi c...nie traktowali go z szacunkiem.
~Sabath 23-11-2008 22:34
normalni ludzie wręcz nienawidzą c...nów
~Tee 24-11-2008 7:16
Ja myślę, że jesteśmy raczej bezsilni jeśli chodzi o zmianę zachowań c...nów. Nie widzę nic złego w nazwie "c...nie". Jak byłam dzeckiem to rozmiawiałam z małą c...nką, która mieszkała w pobiżu. i ona sama mówiła o sobie, że jest c...nką. Nie przypominam sobie, aby używała nazwy "romowie". Dla mnie to nazwa nacji a nie przezwisko. Pamiętam, też, że nie chodziła do żadnej szkoły, choć była w wieku szkolnym. Nie mamy na nich żadnego wpływu, tak samo zresztą jak oni na nas.
~kleiff 24-11-2008 9:25
miałem wątpliwą przyjemnośc spotkania z tymi muzykantami po uroczystości slubnej w USC w ratuszu. Ze władze miasta tolerują takie szambo (przepraszam ale tak to widzę) niesamowita natarczywośc wprost wymuszanie pieniędzy. Bysio który jest ich kasjerem lazł za mną aż do knajpy w rynku bo oprócz forsy zażyczył sobie pół litra. i to wszystko w mieście Jelenia Góra gdzie straż miejska ,policja pod samym okiem włodarzy miasta. Syf i nic więcej
~HNm 24-11-2008 19:10
c...nie/romowie, czyj jak im tam, na własne życzenie odizolowali się od innych ludzi. nie chcą żyć wg zasad jakimi kieruje się normalne społeczeństwo. żyją w swoim środowisku, mają swoje zwyczaje, typowe oporniki. na własne życzenie stworzyli sobie getta. w odróżnieniu od innych mniejszości narodowych, romowie nie są reformowalni.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group