Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 7177
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Zagrajcie nam, Cyganie!

Niedziela, 23 listopada 2008, 9:05
Aktualizacja: 9:05
Autor: Ania
REGION: Zagrajcie nam, Cyganie!
Fot. Ania
Romowie niechętnie poddają się rygorom stałego zatrudnienia, ale za to słyną z samorodnych talentów muzycznych. W Kowarach postanowiono sprawić, żeby Cyganie zaczęli wygrywać piękne melodie i w ten sposób godnie i uczciwie zarabiać na życie.

Póki co powstaje projekt, którego celem będzie pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej z programu Kapitał Ludzki. W jego ramach planowane są lekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych Romów, na których będą m. in. poznawać zasady dobrego zachowania i muzykować, a najlepsi wśród młodzieży zostaną zaproszeni do nauki gry na instrumentach, edytorstwa i aktorstwa.

– Chcemy być dumni z naszych Romów i spowodować, żeby byli wstanie się utrzymać na przyzwoitej stopie życiowej, na co z pewnością pozwala muzykowanie. Niestety ten zwyczaj zanikł ostatnio wśród nich, bo zmiana trybu życia spowodowała, że dzieci nie uczą się gry na instrumentach od swych ojców, a my chcielibyśmy umożliwić im edukację również w tej dziedzinie – mówi Darek Kaliński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Kowarach.

Docelowo w ramach projektu ma powstać swego rodzaju stały tabor, w którym Romowie będą prezentowali swoje umiejętności wokalne i kulinarne. W ten sposób zadowoleni powinni być sami zainteresowani, ale i miasto, które zyska nową atrakcję turystyczną.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group