Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8572
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaduma czy laba

Poniedziałek, 19 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 marca 2007, 11:58
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Zaduma czy laba
Fot. Archiwum
Trzydniowe rekolekcje dla gimnazjalistów i licealistów. A nauczyciele uczą się, jak prowadzić szkolne wycieczki.

W poniedziałek opustoszały szkolne mury w większości placówek oświaty. Trzy nadchodzące dni młodzież z opiekunami spędzi w świątyniach, w których księża będą przeprowadzali nauki Rekolekcji Wielkopostnych.

Dla sporej części uczniów – ilu, jeszcze nie policzono – oznacza to trzydniowe „wakacje”. – Nie ma przymusu chodzenia na rekolekcje, to nie chodzę. Nie chodzę także na religię. Nie widzę w tym żadnego uchybienia – przyznał Jakub, uczeń jednej z jeleniogórskich szkół średnich.
Jakub spędzi trzy dni na powtórkach przed czekającą go w maju maturą.

Z obserwacji ogólnych wynika jednak, że nauki rekolekcyjne cieszą się coraz większą popularnością. I nie ma mowy o ostentacyjnym bojkocie. – Nie wiemy jeszcze, jak będzie w tym roku, ale wyczytałem, że właśnie takie są ogólnopolskie tendencje. Mam nadzieję, że podobnie będzie u nas – twierdzi ksiądz Grzegorz Łukasik.
Duszpasterze czynią starania, aby nauki nie były serią nudnawych wykładów. Zapraszają na rekolekcje księży, którzy mają spore doświadczenie w prowadzeniu nauk dla młodzieży. – To szczególny odbiorca. Ważne jest nawiązanie kontaktu, a nie tylko odczytanie referatu o Panu Jezusie. Pokrzyczenie, pogrożenie palcem… To nie te czasy – uśmiecha się ks. Andrzej Miterski, jeden z zaproszonych kaznodziei.

W tym roku podczas Rekolekcji Wielkopostnych nie będzie tradycyjnej serii wykładów i spotkań organizowanych przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Żeromskiego. – Przygotowujemy się do sesji naukowej w drugą rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II. Rozpocznie się 30 marca – tłumaczy Paweł Domagała, dyrektor popularnego „Żeroma”. – Program będzie bardzo ciekawy. Zaprosimy uczniów wszystkich innych szkół – dodaje.

Tymczasem nauczyciele jeleniogórskich szkół ponadpodstawowych rekolekcyjny czas, który dla nich wolny jest od prowadzenia zajęć, wykorzystują na szkolenia. Obecnie w ZSO nr 1 prowadzony jest kurs dla kierowników wycieczek szkolnych. Zajęcia teoretyczne potrwają dwa dni, a całość zakończy się zajęciami praktycznymi podczas wycieczki do Michałowic. Szkolenie pomoże nauczycielom w uzyskaniu stosownych uprawnień i ma zwiększyć bezpieczeństwo młodzieży podczas szkolnych wojaży.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group