Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 7065
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką .com

Piątek, 23 lipca 2021, 10:03
Aktualizacja: 10:05
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką .com
Fot. Książnica Karkonoska
Co wydarzyło się na Przełęczy Diatlowa? Jak rozwiązywać konflikty i co to są sepulki? O tym w książkach, które polecają panie bibliotekarki z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego akurat te książki? O tym piszą w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca. Alice Lugen

23 stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów Politechniki Uralskiej ze Swierdłowska (obecnie Jekaterynburg), wyrusza na wyprawę. Ich celem jest zimowe wejście na górę Otorten w Uralu Północnym. Nigdy tam nie dotarli. Zginęli wszyscy. I choć przyczyną śmierci była głównie hipotermia, to odniesione obrażenia, jak i same okoliczności zdarzenia budzą do dziś uzasadnione wątpliwości. Młodzi ludzie, solidnie - na ile pozwalały tamte czasy, przygotowani do wielodniowej wędrówki w ostrych, zimowych warunkach , również pod względem znajomości terenu, w jakim mieli się poruszać, w środku lodowatej nocy, w panice, o czym świadczą ślady, wybiegają z namiotu na pewną śmierć. Co doprowadziło ich do tego? Czy coś zobaczyli? Kolejne próby wyjaśnienia tajemnicy przynoszą więcej pytań niż odpowiedzi. Książka Alice Lugen (żeby było jeszcze bardziej zagadkowo, to pod tym obco brzmiącym pseudonimem ukrywa się polska pisarka) nie odpowiada wprost na żadne z tych pytań. Autorka referuje najbardziej prawdopodobne hipotezy (bo jak można się domyślić – te fantastyczne rosły i rosną jak przysłowiowe grzyby po deszczu), dzieli się z nami swoimi ustaleniami, a ma czym, bo sprawę badała przez siedem lat, przeprowadziła setki rozmów, przeczytała tony dokumentów i sprawozdań. Przede wszystkim porządkuje fakty, przekazuje rzetelną porcję wiedzy, dotyczącą funkcjonowania państwa radzieckiego w okresie zimnej wojny i nieoczekiwanie wkracza do współczesności, bo okazuje się, że w 2019 roku śledztwo zostało wznowione, tyle że nikt z zainteresowanych tematem nie łudzi się co do jego rezultatów. Co takiego skrywają sowieckie archiwa, że wyjaśnienie przyczyny śmierci dziewięciorga osób sprzed siedemdziesięciu lat przekracza wydolność systemu, a może nawet godzi w jakiś sposób w podstawy bezpieczeństwa współczesnej Rosji? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Co to są sepulki? Wszystko o Lemie. Wojciech Orliński

2021 rok został ustanowiony przez Sejm RP między innymi rokiem Stanisława Lema, z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza. Kim był Stanisław Lem chyba wie każdy, jego twórczość wpisała się nie tylko w historię polskiej ale i światowej literatury. Był nominowany do literackiej nagrody Nobla, jednak w 1980 roku otrzymał ją Czesław Miłosz. O twórczości i życiu Lema napisano wiele tomów, powstało wiele recenzji i analiz jego prozy, publikowano o nim wspomnienia, wywiady z nim oraz jego listy. Pisarz ma swoich zwolenników, antagonistów i naśladowców.
Publikacja Orlińskiego jest jedną z udanych prób przybliżenia czytelnikom fenomenu Stanisława Lema. Autor, jak pisze, jest uzależniony od Lema, dzięki temu stworzył książkę nie tylko interesującą, ale i przydatną każdemu, kto chce bliżej poznać świat pisarza i to bez przebijania się przez tony innych publikacji. Jest to alfabetyczny przewodnik po życiu i twórczości Stanisława Lema, zawiera ponad 100 rozbudowanych haseł i mnóstwo ciekawostek, do których trudno dotrzeć samemu. Treść uzupełniona jest rysunkami wykonanymi przez pisarza oraz Daniela Mroza.
„Gdzie można znaleźć komiksową adaptację Powrotu z gwiazd? Jakie były losy ekranizacji powieści Lema? Jak pisarz wykorzystał „organ Kurii Książęco-Metropolitalnej” do „uwodzenia panienek”? Czy kosmonauci powinni się zwracać do siebie „towarzyszu”? Dlaczego Philip K. Dick napisał na Lema donos do FBI? Co powinno znaleźć się na półce każdego fana Lema? I wreszcie: co to są sepulki? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej, podobnie jak wiele innych książek dotyczących życia i twórczości Stanisława Lema oraz dzieł pisarza. (JJ)

Pudel na dyskotece. Sylwia Chutnik, ilustracje Magda Kozieł-Nowak

Sylwia Chutnik w dosłownie kilkunastu zdaniach, a Magda Kozieł-Nowak w autentycznie dynamicznych ilustracjach opowiedziały hstorię o tym, że każdy jest inny, ma swój charakter i gust, a konflikty jeśli już są, to tylko po to by je rozwiązać. Przy okazji podpowiadają jak to zobić. Książka została wydana w serii Czytam sobie. Poziom 1. Składam słowa. Jest zatem propozycją dla najmłodszych i zachętą do wspólnego czytania z kimś, kto już czytać potrafi. Założeniem tej serii jest wspieranie nauki czytania, pomoc w stawianiu pierwszych kroków czytelniczych. Duża czcionka i przykuwające wzrok ilustracje oraz elementy graficzne z pewnością spodobają się dzieciom i pomogą przyswoić podział słów na głoski. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. Proponuję zajrzeć też do innych książeczek z serii Czytam sobie. Poziom 1. Składam słowa, których znajdziecie w książnicy ponad 20 (JJ)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group