Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 5666
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 18 września 2020, 9:02
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Gorzki świat”, „Hej, Przedziadku” i audiobook „Sen Kolumba” polecają tym razem bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego? O tym piszą w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury.

Gorzki świat. Josef Škvorecky

Prezentowana książka jest zbiorem 22 opowiadań, które przekrojowo reprezentują talent narracyjny autora. Istotą każdego z nich jest historia zwyczajnego człowieka, którego losy zdeterminowane zostały przez wydarzenia historyczne XX wieku. Holokaust, stalinizm i totalitaryzm, cenzura, podsłuchy, kolejki i milicja oraz ukochany przez autora jazz są tłem codziennych dylematów i zmagań, ale i radości. Charakterystyczny dla Škvoreckiego optymizm i poczucie humoru oraz powściągliwość sprawiają, że narracja, mimo ciężaru wydarzeń, pozbawiona jest patosu i martyrologii. Bohaterowie opowiadań stojąc w obliczu absurdów systemu, ludzkiego okrucieństwa i braku empatii po prostu żyją dalej. Dziś już dzieli nas od tych czasów sporo, natomiast dla autora był to okres młodości, dojrzewania i odkrywania świata, któremu towarzyszy uniwersalna potrzeba wolności i chodzenia pod prąd oraz umiejętność krytycznego, czasem naiwnego spojrzenia na rzeczywistość. Proza Škvoreckiego potrafi rozbawić, ale i dać czytelnikowi piękną i mądrą opowieść, która miała miejsce gdzieś obok, za rogiem, która przytrafiła się komuś, kto nie myślał nawet, by wejść do literatury wysokich lotów. Opowiadania czytają się znakomicie, wszak autor to mistrz narracji i snucia wciągających, zwyczajnych historii.
„Powstał więc problem, co zrobić z lodówką, ale Květoslav był w tak świetnym humorze, że nie chciał teraz o tym myśleć. Przecież na wszelkie decyzje pozostawało jeszcze masę czasu. Obydwoje małżonkowie złożyli osobno podania o przydział mieszkań. Květoslav dostał numer 12 536, Jarmila zaś – 11 784, a ponieważ co roku w obu dzielnicach zwalniało się około czterystu mieszkań, których właściciele zmarli lub zostali zamknięci w pierdlu, i mniej więcej połowę z tych mieszkań rozdzielano bez łapówek czy protekcji, więc mogli liczyć na własną kawalerkę już za jakieś pięćdziesiąt siedem lat. […] Jednak Květoslav nie łamał sobie głowy przyszłością. Minął przecież całkiem spokojny tydzień, w czasie którego nic się nie zdarzyło.”
Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Hej, Przedziadku – Paul McCartney

Poznajcie Przedziadka, czyli przesympatycznego dziadka, który symbolizuje wszystkich dziadków na całym świecie. Ma czworo wnucząt, które spędzają u niego weekend. Dzień nie zapowiada się ciekawie. Jest szaro, ponuro, dżdżysto i mżysto. Aby zapobiec wszechogarniającej nudzie, Przedziadek wyciąga z kieszeni płaszcza starą, zardzewiałą busolę, która okazuje się magiczna. Po wypowiedzeniu zaklęcia „Wpraw busoli igłę w ruch – czas wyruszyć w podróż znów!” Przedziadek przenosi bohaterów w świat pełen niesamowitych przygód. Kolejno odwiedzają: piaszczystą plażę z szafirowym morzem, pustynną dolinę i szczyt wzgórza w promieniach popołudniowego słońca. Przeżywają wiele przygód. Pokonują morskie fale na grzbietach latających ryb, czmychają przed stadem pędzących zwierząt czy uciekają przed lawiną. Za każdym razem z opresji ratuje ich magiczna busola i Przedziadek. Hej, Przedziadku! to książka o wspaniałych, magicznych relacjach dziadków z wnukami. Napisana przez jednego z najsłynniejszych dziadków na świecie, legendę muzyki – sir Paula McCartneya z zespołu „The Beatles”. Inspiracją dla autora były jego własne relacje z wnukami. Przedziadek (oryg. Grandude) to przezwisko McCartneya, nadane mu przez jednego z wnuków.
| Książkę napisałem dla wszystkich dziadków na całym świecie i dla ich wnuków, żeby wspólnie czytali ją na dobranoc – mówi Paul McCartney.
Polecamy! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Sen Kolumba. Emil Marat; czyta: Marcin Popczyński

Biografia Krzysztofa Sobieszczańskiego stała się dla autora książki tematem historycznego śledztwa, w trakcie którego poznajemy człowieka wyjątkowego: „przed wojną niemieckie więzienie, potem Auschwitz, po wyjściu z obozu brawurowa walka w Kedywie i powstanie warszawskie, niewola, tajemnicze gangsterskie przedsięwzięcia w powojennych Niemczech, miłość, rozpacz i bezradność – a u źródeł wszystkiego młodzieńcze marzenia o nieograniczonej wolności osobistej.”
Autor nie proponuje nam typowej biografii splecionej z faktów i dat. Książka stoi na pograniczu reportażu, eseju i książki historycznej. Jest bliska życiu i nasycona emocjami bohatera. Udowadnia, że fakty mogą być ciekawsze niż fikcja, kiedy na warsztat weźmie się życiorys Kolumba. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group