Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 8940
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 17 lipca 2020, 8:02
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 lipca 2020, 10:07
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Berserk” Pawła Majki, „Wyrwa” Wojciecha Chmielarza i „Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia” Liliany Fabisińskiej oraz Asi Gwis – to te książki wybrali dla nas tym razem bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego? O tym piszą w swoich recenzjach.

Berserk. Paweł Majka

Ludzi opanował nieznany nikomu wirus, który powoduje, że rzucają się sobie do gardeł. W dosłownym tego słowa znaczeniu. Ludzie atakują się nawzajem, a także zwierzęta. Niektórzy używają narzędzi, żeby zabić, a niektórzy zagryzają osoby znajdujące się w ich pobliżu. Ataki agresji nazwano „berserkiem”. Nikt nie wie skąd wirus się wziął, a w zasadzie to nikt nie wie, czy to na pewno wirus.
Jedyną grupą nie dotkniętą szałem są dzieci, które na apokalipsę przygotowały się znacznie lepiej niż dorośli i zaplanowały ucieczkę do budynków stanowiących twierdze, jak np. Wawel. Z tych niezdobytych miejsc bronią się przed dorosłymi, którzy często są ich własnymi rodzicami. Jedynym dorosłym, któremu udaje się odnowić kontakt z dziećmi, jest Rafał, który parę razy uratował jedno z dzieci.
Poznajemy masę barwnych postaci. Niektórzy bohaterowie, po zapadnięciu na nieznaną chorobę posiedli niezwykłe zdolności, które pomagają im przetrwać. Mamy też do czynienia z miejskimi legendami, krążącymi po Krakowie. Podobno po zmroku po mieście krążą tajemnicze postacie w maskach przeciw gazowych i w długich płaszczach. Niewielu ich widziało i nikt nie wie kim tak naprawdę są, chociaż powstaje dużo przypuszczeń na ich temat. W rzekach natomiast pojawiają się mutanty.
Bardzo bogaty świat post-apokaliptyczny z fantastycznymi bohaterami, którzy będą potrafili nas rozbawić, a przede wszystkim wciągnąć w ich przygody.
Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej, a także na Legimi. (PW)

Wyrwa. Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz „Żmijowiskiem” i „Raną” udowodnił, że oprócz kryminałów pisze świetne thrillery psychologiczne. Autor potwierdza najnowszą powieścią, że jest znakomitym obserwatorem zawiłych relacji międzyludzkich, poplątanych losów, błędów z przeszłości prowadzących do nieszczęść.
W tragicznym wypadku pod Mrągowem ginie Janina, żona Macieja, matka ich dwóch córek. Maciej obwinia się za śmierć żony, przecież to on kazał jej docisnąć gaz w aucie i szybko wracać do Warszawy. Jak powiedzieć córkom, że mama już nie wróci z delegacji? Jak ma dalej z tym żyć? Beznadziejnie jest. Od lat nie dostał w pracy awansu, ich małżeństwo ostatnio przeżywało kryzys, a teść najchętniej by go zabił po tym, co usłyszał od policjanta z Mrągowa. Sam też nie może pogodzić się z faktami, które odkryli lekarze reanimujący Janinę. Maciej rozpoczyna prywatne śledztwo, za dużo zagadek towarzyszy wypadkowi kobiety. I jeszcze ten nieznajomy na jej pogrzebie. Wyrusza śladami żony na Mazury, gdzie wplątuje się w lokalne gangsterskie kłopoty. O dziwo wszystko wydaje się mieć związek z wypadkiem. Prawda z trudnej staje się tragiczna i nie do przyjęcia. Rozpacz i wściekłość stają się motorem do podjęcia radykalnych działań. A prawda? Prawda jak to u Chmielarza wyjdzie na jaw po mistrzowskim twiście. Tylko czy winny śmierci Janiny jest tylko jeden człowiek? I czy ten, który został ukarany? Thriller Wojciecha Chmielarza wzbudza ogromne emocje, skłania do wydawania wyroków i wybierania strony, ale czy wyroki i wybrana strona są słuszne? Czy warto dociekać prawdy za wszelką cenę? Wyraziste postaci, wartka akcja pełna zwrotów, strach, gniew, rozpacz, napięcie, drastyczne sceny sprawiają, że powieść pochłania się jednym tchem. Uwaga! Tylko dla dorosłych! książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia. Liliana Fabisińska, Asia Gwis

Pada deszcz, temperatura na plusie, idealne warunki dla grzybów. Wiecie czym jest grzyb? To ani roślina, ani zwierzę. Grzyb to grzyb, egzemplarz z królestwa mykobiota, na Ziemi już od 420 milionów lat. Biolodzy opisali zaledwie 100 tysięcy gatunków grzybów, nawet nie 10% ich bogactwa. Tak! Grzyby to organizmy pełne tajemnic. Ile ich znacie? Czy wiecie skąd się wzięły ich nazwy? Może jesteście zainteresowani ich hodowlą? Pięknie ilustrowana książka przeznaczona jest dla młodych grzybiarzy, kucharzy i tych, którzy ciekawi są świata. Poznacie dzięki niej nie tylko rodzime gatunki, ale również grzyby lecznicze, szamańskie i grzyby dla nas egzotyczne, takie jak tybetańskie złoto, czy grzybek herbaciany. Spory fragment książki poświęcony jest opiekuńczej pleśni oraz niezwykłym drożdżom, to też grzyby, można z nimi w łatwy sposób poeksperymentować. Uwaga! Wśród grzybów są też wyjątkowo niebezpieczne okazy i drapieżniki! Grzyby miewają różne kształty, żyją w symbiozie z innymi organizmami, smakują nie tylko ludziom. Naukowcy twierdzą, że przyszłość należy do grzybów. Dlatego warto się z nimi bliżej zapoznać. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group