Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 6854
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką com

Piątek, 28 lutego 2020, 9:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 marca 2020, 7:09
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką com
Fot. Książnica Karkonoska
Bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej przygotowali dla nas kolejną porcję lektur, po które – ich zdaniem – warto sięgnąć. Dlaczego? O tym piszą w swoich recenzjach.

Rozmowy. Emil Cioran

Z pochodzenia Rumun, z wyboru intelektualista i obywatel świata, człowiek wolny, niezależny. Dorastał w Transylwanii, studiował w Bukareszcie, osiadł w Paryżu. Przyjaciel Becketta, Ionesco, Czapskego. Wyznawca Bacha, Dostojewskiego, Teresy z Avila i Marka Aureliusza. Nie przyjmował nagród, stypendiów, nie uznawał tytułów naukowych, ale uwielbiał rowerowe eskapady. Emil Cioran - jeden z najoryginalniejszych umysłów naszych czasów, wielbiciel krótkiej, aforystycznej formy i najczarniejszy pesymista, z którego można czerpać siłę, energię i radość życia, a jego teksty traktować jako antidotum na ludzkie uwikłanie i bezsens powtarzającej się historii. Nie zmyślał, nie oszukiwał – żył tak, jak o tym pisał. Swe konstatacje wdrażał w życie z rzadką konsekwencją. Milczał, nie szukał rozgłosu. Twierdził, że miał szczęście i uniknął pułapki uniwersyteckiej kariery, nie wykonywał żadnego zawodu, nie nauczał żadnej doktryny i dzięki temu mógł mówić we własnym imieniu, bo tylko człowiek trzymający się na uboczu, postępujący inaczej niż wszyscy zachowuje prawdziwą zdolność rozumienia czegoś z tego świata. Sam uważał się bardziej za „myśliciela prywatnego”, bo prawdziwymi filozofami byli według niego jedynie Grecy, którzy przeżywali własną filozofię, była ich doświadczeniem osobistym. „Obecnie odpowiedzi filozofów nie przynoszą już rozwiązań, bo problem poznania zszedł na dalszy plan, na pierwszym jest kwestia sposobu podchodzenia do życia, znoszenia go. Koniec końców znam tylko dwa problemy: jak znosić życie i jak znosić samego siebie. Nie ma zadań trudniejszych. I nie ma definitywnych odpowiedzi. Jedyną ważną sprawą jest mieć zawsze przed oczyma te nierozwiązywalne problemy i żyć tak jak Epiktet czy Marek Aureliusz. Wówczas żyjemy nie tym, co życie niesie, lecz kontemplacją. Nasi współcześni utracili zdolność kontemplowania rzeczy. Oduczyli się sztuki inteligentnego trwonienia czasu.” Do sześćdziesiątego roku życia nie występował publicznie, potem jednak zaczął udzielać wywiadów i występować przed licznie zgromadzoną publicznością. Prezentowany dzisiaj tom zawiera dwadzieścia wywiadów, w których Cioran opowiada o sobie, o stosunku do świata, historii, o fascynujących go kwestiach egzystencjalnych. I jeszcze jeden cytat. Na pytanie dziennikarki o sens życia odpowiada: „To pytanie dręczyło mnie przez całe życie, ale nie znalazłem odpowiedzi. Przeczytawszy i przemyślawszy niemało, doszedłem do tej samej konkluzji co naddunajski wieśniak czy niepiśmienny człowiek z epoki prehistorycznej: nie ma odpowiedzi. Trzeba się z tym pogodzić i przyjmować życie takim, jakim ono jest.” Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Najlepiej dla wszystkich. Petra Soukupová

Współczesna powieść społeczno-obyczajowa o rodzinie. Samotna matka, aktorka u progu kariery, z dużą szansą zawodową i rolą, która może ustawić ją na lata. Syn, który sprawia kłopoty wychowawcze, z nosem w telefonie i nie zawsze mądrymi i bezpiecznymi pomysłami oraz babcia, która niedawno owdowiała i z całych siła stara się sklejać całą rodzinę. Każdy zachowuje się adekwatnie do wieku i każdy zna sposób na załatwienie rodzinnych kłopotów tak, by dla wszystkich było jak najlepiej. Różnice pokoleniowe, pretensje z przeszłości, niewyjaśnione, nieprzegadane spory, przemilczane urazy i żale komplikują relacje rodzinne i utrudniają dojście do wspólnego rozwiązania. Jak to w życiu. Petra Soukupová brawurowo i wiarygodnie buduje psychologiczne portrety swoich postaci, bohaterów ukazuje w działaniach, chociaż jej głównym narzędziem narracji są wypowiedzi bohaterów. Każdy z nich ewoluuje, zmienia się pod wpływem wydarzeń. Rozpieszczony chłopak musi wyciągnąć konsekwencje ze swoich wybryków, dzięki życiu z babcią na wsi powoli wyzbywa się egoizmu, uczy życia bez komputera, dojrzewa i stara się zrozumieć pokręcony świat dorosłych. Nie patrząca na nic aktorka, wpadająca w kolejne romanse i związki odkrywa, że sens życia nie polega na zabawie. Babcia zaczyna mówić co myśli. Każde z nich przeżywa najszczęśliwszą chwilę w życiu. Najlepiej dla wszystkich czasem kończy się źle, wiele jednak można według autorki naprawić, tylko, że nie odbywa się to bez kosztów. Znakomita propozycja dla tych, którzy lubią popatrzeć na życie innych i przez pryzmat cudzych doświadczeń spojrzeć na własną sytuację i relacje z innymi. Świetna powieść o rodzinie. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Rytmatysta. Brandon Sanderson

Sanderson przedstawia nam bardzo ciekawą wizję świata, gdzie każdy ze stanów w USA, stanowi odrębną wyspę. Na niektórych z nich toczy się wojna ze stworzeniami, które składają się głównie z kredy- kredowcami, jednak nie czyni ich to mniej niebezpiecznymi. Udaje im się atakować i zabijać ludzi, zwłaszcza tych, którzy nie mają możliwości się bronić. Na samym początku poznajemy młodego Joela, który uczęszcza do bardzo specyficznej szkoły na jednej z wysp. Mają tam zajęcia rytmatyści, którzy specjalizują się w rysowaniu magicznych symboli kredą, a także walczą z kredowcami. Główny bohater nie miał jednak szczęścia do nich dołączyć, nie został wybrany, pomimo że rytmatyka fascynuje go jak nic innego. Jest przecież tylko synem wytwórcy kredy. Melody za to miała więcej szczęścia, ale czy na pewno? Dziewczyna nie jest zachwycona swoim losem. Pozornie tych dwoje pochodzi z innych światów i posiadają wiele różnic, jednak ta dwójka będzie musiała połączyć siły, aby walczyć ze złem i odkryć, kto kryje się za zniknięciami kolejnych studentów rytmatyki, a także poznać tajemnice ojca Joela i jego odkrycia na temat rytmatyki. Różnice między nimi przestają mieć znaczenie w obliczu tak ogromnego niebezpieczeństwa, które do tej pory dla świata było nieznane. Książkę bardzo przyjemnie się czyta. Warto też zwrócić uwagę na załączone rysunki, które objaśniają na czym polegają rysunki rytmatyczne. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (PW)

Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia – Małgorzata Frąckiewicz

W tej książce znajdziemy krótkie opowiadania o kobietach nauki, z bardzo różnych dziedzin. Jest sejsmolożka, lekarka, chemiczka, programistka i wiele innych kobiet, które zmieniły świat. Dowiemy się, kto zajrzał do środka Ziemi, a kto wysłał w kosmos rakietę. Kto odkrył dinozaury, a kto pierwszy wykreślił mapę dna oceanu. Książka zawiera nie tylko życiorysy ale także ciekawostki, porady, zadania i doświadczenia, które można wykonać w domu. Wyjaśnia wiele ciekawych pojęć, zachęca do eksperymentowania i poznawania świata. Polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Twoja reakcja na artykuł?

8
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group