Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 9829
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 22 listopada 2019, 8:03
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 listopada 2019, 11:38
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Pusty las”, „Gromił”, „Tajemnica nocnego pociągu” i audiobook „Szarlatani” – te książki polecają tym razem bibliotekarze jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej i piszą o nich w swoich recenzjach. Polecamy!

Pusty las. Monika Sznajderman

„Dawno, dawno temu, kiedy pierwszy raz zobaczyłam Wołowiec, niebo było jasnożółte, blade, na polach tajał ostatni śnieg. Szliśmy od strony Czarnego, przez siedem rzek. Za ostatnią, już we wsi, przy pierwszej chacie zatrzymał nas gospodarz. „Buduję nowy dom – powiedział. – Tu, za strumieniem, jest łąka, widzicie? Sprzedam ją wam, przeniesiecie tam sobie stary”. Nigdy nie kupiłam łąki w zakolu Zawoi, a Janek nigdy nie przeprowadził się do nowego domu. Mimo to kilka lat po tamtej rozmowie wróciłam do Wołowca i zostałam. Opowiem wam te historię.” Tak zaczyna swoją opowieść Monika Sznajderman, współtwórczyni wydawnictwa Czarne, prywatnie żona Andrzeja Stasiuka, a ja się zastanawiam, dlaczego tak rzadko publikuje. Język, którym się posługuje, czułość, delikatność w opisywaniu krajobrazu, sąsiadów, tych obecnych i tych, o których już nikt nie pamięta są czymś wyjątkowym w naszej literaturze. Nikt tak nie mierzy się z historią i przemijaniem, nikt z takim drżeniem nie dotyka przeszłości. Wszystko jest dla niej ważne. Każdy szczegół, najmniejszy ślad, który pomaga wydobyć z niebytu dawnych mieszkańców Łemkowszczyzny. Bo tak naprawdę to Monika Sznajderman opowiada nie o sobie, tylko o tym zagubionym wśród pagórków kawałku ziemi – o Beskidzie Niskim i ludziach, którzy tam się rodzili. Niektórym dane było dożyć sędziwego wieku, ale o większość upomniała się historia i polityka. Pozostała po nich pustka, której nie sposób wypełnić i cisza, która wciąż rozbrzmiewa ich głosami. „Co ja tu robię?, pytam często samą siebie w zamyśleniu, gdy przychodzi ta szara godzina, kiedy psa nie odróżnisz od wilka i pasterze zaganiają zwierzęta do owczarni. I sama sobie odpowiadam: jak to co? Mieszkam. Na pustym polu i w pustym lesie. Na łące pamięci.” Monika Sznajderman. Jak dobrze, że to właśnie ona tam jest. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.( KH)

Gromił. Jarosław Rybski

Jesienią 1946 roku wojskowy gazik zaparkował pod wiejską gospodą w Krummhübel. Sierżant Warkot i kapitan Kartoszka przyjechali wypytać szynkarza Müllera o pociąg pancerny, Hans nie mógł puścić pary z ust, wciąż obowiązywały go rozkazy. Z tej wyprawy do Wrocławia wrócił jedynie Jan Warkot, wiózł ze sobą dwa trupy, tajemniczą rzeźbę Liczyrzepy i klucz oraz wspomnienie o dwóch niemieckich ofiarach tego spotkania. Dziesięć lat później sprawa związana z kluczem powraca, wciągnięci zostają w to członkowie Bractwa Wrocławskiego. Policja też siedzi w tej sprawie, stworzona została lista osób, które mogą mieć cos wspólnego z pociągiem. To Niemcy, którzy ukrywają się pod polskimi nazwiskami i wyraźnie działają na czyjeś rozkazy. Sprawę prowadzi komisarz Gromił, przyjaciel Jana Warkota. Tropy prowadzą do Karpacza, Kowar, Ściegien, a jednym z najbardziej zainteresowanych jest major Kalamatas z kontrwywiadu. Bractwu Wrocławskiemu i Gromiłowi pomaga Leon Słupecki, duch z przeszłości, po drugiej stronie działa tajemniczy i bezwzględny zabójca. Kto wygra wyścig do skarbu i kto jest kim w całej sprawie? W tle Wrocław lat pięćdziesiątych, schronisko Bronka Czecha, rozlewnia wód w Kowarach, willa w Karpaczu i muzyka Elvisa Presleya. Świetny, trzymający w napięciu kryminał retro, pełen zwrotów akcji, wypadków, tajemnic, strachu i…. miłości. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Tajemnica nocnego pociągu – Sylvia Bishop

Kiedy Max zostaje wysłana do Istambułu do swojej nudnej ciotki Elodie, nie spodziewa się, że przemierzając Europę pociągiem, zostanie wciągnięta w przyprawiającą o dreszcze przygodę. Gdy tajemniczy diament znika, Max musi odnaleźć się w świecie przemytników, złodziei i tajniaków. Czy znajdzie sposób na postawienie złodzieja przed wymiarem sprawiedliwości?, czy zdąży rozwiązać zagadkę zanim pociąg dotrze do Istambułu?
Być może odpowiedź na te pytania kryje się bliżej, niż jej się wydaje… Polecamy! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Szarlatani. Robin Cook; czyta: Bartosz Głogowski

Thriller medyczny o pracy lekarzy – chirurgów i anestezjologów w dużym szpitalu, o zdobywaniu przez nich uprawnień do leczenia, o współpracy… W książce zawarte są dosyć obrazowo sceny – śmierć pacjentów, którzy nie stosują się do zaleceń lekarzy, którzy i ich okłamują. oah Rothauser superrezydent w Boston Memorial Hospital, któremu trafił się poważny problem w postaci zaniedbań pracowników szpitala i doprowadził do śmierci pacjentów w czasie kolejnych operacji. Zadaniem Noah jest wyjaśnienie, kto zawinił. Wiliam Mason – gwiazda szpitala, w którym pracuje Noah i jego największy przeciwnik. Noah wysuwa wobec niego poważny zarzut zaniedbania. No i Ava London, anestezjolożka oskarżona przez Masona o niekompetencję. Kolejne nieudane operacje, przy których kobieta uczestniczyła dają do myślenia. Szybko okazuje się, że nie jest tym za kogo się podaje…
R. Cook jak zwykle nie zawiedzie oczekiwań, a zakończenie zaskakujące! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group