Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 8108
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 18 stycznia 2019, 7:02
Aktualizacja: Niedziela, 20 stycznia 2019, 5:48
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej przygotowali dla nas kolejne propozycje. Tym razem to: ”Bóg zapłać” Wojciecha Tochmana, „Wysiedleni” Doroty Combrzyńskiej–Nogali, „7 opowieści do czytania z babcią i dziadkiem” oraz audiobook „Przypadek sprawił” Barbary Rybałtowskiej. O wybranych przez siebie książkach bibliotekarze piszą w interesujących recenzjach.

Bóg zapłać. Wojciech Tochman

Reportaże, które trafiły do tej książki, były już niejednokrotnie drukowane. Niektóre z tekstów znajdziemy w „Schodów się nie pali”, a także w ostatnio wydanym zbiorze „Wściekły pies”. Chyba można więc pokusić się o stwierdzenie, że mamy już do czynienia z klasyką reportażu, bo tylko jej nie ima się upływ czasu. Rzeczywiście, sprawy dawno minęły, choć nie przeminęły, ich bohaterowie są już pewnie na innym etapie swojego życia, ale wydarzenia o takim ciężarze egzystencjalnym musiały pozostawić na nich swoje piętno i pewnie budzą, tak jak w nas, czytelnikach, ciągle żywe emocje i pytania, na które tak trudno znaleźć odpowiedź. Na pomoc autora nie ma co liczyć: niczego nie ułatwia, niczego nie podpowiada, głos sprawiedliwie oddaje wszystkim postaciom dramatu, nic nie jest jednoznaczne, nie sposób nikogo ocenić, bo jeżeli, choć na chwilę pojawi się taka pokusa, on natychmiast zmienia punkt widzenia i do góry nogami wywraca ledwie ułożoną perspektywę. O takich tekstach mówi się wstrząsające, dramatyczne, nie do zapomnienia. Bo czy można zapomnieć o wypadku, w którym zginęli licealiści, udający się na pielgrzymkę do Częstochowy lub o spowiedzi księdza zarażonego wirusem HIV? Nie da się, pozostaną już w naszej głowie, tak samo jak matka Wandy Rutkiewicz czy Zdzisław Beksiński, tutaj przede wszystkim jako ojciec Tomka… Opowiada nam o nich reporter, który nie ukrywa swojej obecności, robi wszystko, aby wniknąć do sedna problemu, przejrzeć swoich bohaterów na wylot, choć jednocześnie jest świadomy Tajemnicy, której na imię Mojra, Los, Przeznaczenie… A może to tylko człowiek z całą swoją ułomnością? Książka dostępna w zbiorach Książnicy karkonoskiej. (KH)

Wysiedleni. Dorota Combrzyńska-Nogala

Książka z serii wojny dorosłych-historie dzieci opowiada losy Kazi Łobodziec, urodzonej w województwie lwowskim. W dzieciństwie, tym przedwojennym, Kazia beztrosko spędza czas i święta ze swoimi przyjaciółmi Ukraińcami, Żydami i Niemcami. Zwyczaje się przeplatają, a rodziny mieszają, wszyscy się lubią i są dla siebie mili. „A potem przyszła wojna…” Niemcy niszczyli, Żydzi znikali a Polacy przestali się przyjaźnić z Ukraińcami. Jak to zrozumieć, kiedy ma się kilka lat? Dlaczego pan z karabinem mierzy do cioci, gdy ta chciała nakarmić starego Żyda? Jest głód, wszystko zabierają, jak dobrze, że nikt nie zagląda na strych u Pana Lipskiego, bo tam ukrywają się Aron i Jakub. Z czasem można przywyknąć nawet do bombardowań i pędzić krowy między czołgami. Kiedy jest się dzieckiem pewne rzeczy przyjmuje się łatwiej. „ Czekała nas jeszcze kolejna straszna zmiana.” Wysiedlenie. Kto z tutejszych czuł się Polakiem miał się spakować i ruszyć na Ziemie Odzyskane. Strach, bo przecież oprócz mamy i taty jest jeszcze maleńka Czesia, ledwo noworodek. Czy uda się przetrwać tak długą podróż? Kazia szykuje dla niej wełniane ubranka. Kilkaset kilometrów od rodzinnego domu, w Żarku koło Jawora, Kazia i jej rodzina zaczyna nowe życie. Ona i tysiące przesiedlonych dzieci. Na Dolnym Śląsku spotykają inne dzieci, niemieckie, z którymi można się świetnie dogadać, tak samo jak wcześniej z ukraińskimi, żydowskimi. Jednak cień wojny jeszcze kładł się na dzieciństwo Kazi. Pewnego dnia Niemcy zaczęli się pakować. Jeśli dorośli nie potrafią zrozumieć wojny, to jak ma to zrozumieć kilkuletnia dziewczynka? Lektura obowiązkowa, żeby nie zapomnieć, że wojna to nie tylko sprawa dorosłych! Książka dostępna w Książnicy Karkonoskiej.(JJ)

7 opowieści do czytania z babcią i dziadkiem

Zbór uroczych opowiadań: mądrych, pouczających i ślicznie zilustrowanych oraz porad nawiązujących do tematu historyjek i opracowanych z myślą o najmłodszych. Dzieci dowiedzą się z tej książki co zrobić aby zasnąć bez łez u babci i dziadka, jak ukoić smutki oraz jak podziękować dziadkowi i babci np. za cudowne wakacje. Książka bliska każdemu dziecku. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Przypadek sprawił. Barbara Rybałtowska; czyta – Barbara Rybałtowska

Ewa, emerytowana pani architekt. Kobieta jest szczęśliwą matką, babcią i żoną Jerzego znanego reżysera, który wykłada na uczelni. Pewnego dnia umiera bliska znajoma małżeństwa Basia, co jest dla nich ciosem, a żeby tego było mało, zaraz po niej ten sam los dzieli ukochana siostra Jerzego, Zofia.
Na pogrzebie krewnej, Ewa spotyka Modesta Twardowskiego. Spotkanie to powoduje lawinę wspomnień. Modest był bowiem narzeczonym zmarłej siostry Ewy, Joanny, która zginęła w tajemniczych okolicznościach w Kurhanowie, rodzinnej miejscowości głównej bohaterki.
Ewę od lat trapią myśli dotyczącego tego co spotkało Joannę. Czy był to przypadek, że kobieta utonęła, czy może ktoś jej pomógł? A może próbowała popełnić samobójstwo? Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group