Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13409
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 5 października 2018, 6:33
Aktualizacja: Niedziela, 7 października 2018, 4:53
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Zapomniany walc”, „Krkonoše cestou necestou”, „Harry Potter. Podróż przez historię magii” i „Był sobie pies” – te książki polecają nam w tym tygodniu bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego? O tym piszą w swoich recenzjach.

Zapomniany walc. Anne Enright

„Myślałam, że to będzie inne życie, ale czasami ono niczym nie różni się od poprzedniego, tyle że inny mężczyzna staje w drzwiach, inny mężczyzna wiesza płaszcz na haczyku. Wraca do domu późno, chodzi na siłownię, potrafi zasiedzieć się przy komputerze; nie wychodzimy już wieczorem do restauracji ani nie jadamy przy świecach; zazwyczaj nawet nie jadamy razem. Nie wiem, czego się spodziewałam. Że nie trzeba będzie pilnować rachunków, że nie będą istniały uszkodzone szafki kuchenne albo że Sean, wchodząc do pokoju, będzie włączał małą lampkę na stoliku, a nie główne światło. Sean istnieje. Przychodzi, wychodzi. Zapomina do mnie zadzwonić, gdy ma się spóźnić, przez co kolacja jest za wcześnie; odgrzewam mu w mikrofali sklepowe danie. Czyta gazety. W żadnej z tych rzeczy nie ma nic złego, ale ta jego niezmienność, jego czy wszystkich mężczyzn, doprowadza mnie do szału. Jest tak, jakby nie wiedzieli o twoim istnieniu, o ile przed nimi nie stoisz.” Te słowa wypowiada, a może tylko przychodzą do głowy głównej bohaterce, po tym, jak już wszystko się stało. Gina Moynihan zdradziła męża. Tak wyszło, a potem trudno to było zatrzymać. W fascynującym i ujmująco szczerym monologu przedstawia historię swojego życia, małżeństwa i nowego związku. Zdystansowana, krytyczna i ironiczna przeprowadza na sobie tę swoistą wiwisekcję, a my z każdym kolejnym zdaniem zostajemy wciągnięci w jej wewnętrzny świat, coraz lepiej ją rozumiemy i coraz bardziej lubimy. Przed nami współczesna psychologiczna proza irlandzkiej pisarki, uhonorowanej w 2007 roku Nagrodą Bookera za powieść „Tajemnica rodu Hegartych”. Nie dajmy się zwieść pozornej lekkości „Zapomnianego walca” i nie oceniajmy zbyt szybko Giny – ona ma nam dużo do powiedzenia, również o nas samych. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Krkonoše cestou necestou. Jan Vaněk

Karkonosze na przełaj z Janem Vankem, zoologiem, byłym pracownikiem Karkonoskiego Parku Narodowego w Czechach to opowieść o detalach i przestrzeniach Karkonoszy opowiedziana głównie poprzez wspaniałe fotografie autora. Kilkadziesiąt lat spędzonych wśród gór, potoków, roślin i zwierząt tej naszej tundry w środku Europy zaowocowało albumem, który zwraca uwagę na istotne, często pomijane elementy karkonoskiej przyrody. Na przełaj przez łąki górskie, mokradła, torfowiska, jeziora polodowcowe, formacje skalne uzupełnia nasza wiedzę o ekologii Karkonoszy. Jan Vaněk uczy, że w trawach i na skałach skrywają się prawdziwe skarby flory i fauny, że każda pora roku ma swoje kolory, które z czegoś wynikają i, że podczas wypraw w góry trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Bogaty jest świat przyrody pokazany okiem tego wnikliwego obserwatora natury. Wszystkie elementy kolejnej biosfery tworzą ze sobą związki oparte ma symbiozie. Kiedy sobie to uświadomimy, otworzy się przed nami jeszcze piękniejszy obraz Karkonoszy, mały fragment świata, unikalna mozaika ekosystemów, który warto zachować w taki właśnie stanie. Książka przekazana w darze przez Krkonošský národní park jest dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Harry Potter. Podróż przez historię magii.

Od wydania pierwszej książki o Harrym Potterze minęło już 20 lat! W związku z tym w Muzeum Brytyjskim zorganizowano wystawę na temat tego literackiego fenomenu. Wydarzeniu towarzyszyło wydanie książki, która zawiera mnóstwo ciekawostek z zakresu magii, wróżbiarstwa, alchemii, czarodziejek i czarodziejów, eliksirów … Smaczku publikacji dodają rękopisy J.K. Rowling, materiały z prywatnych zasobów autorki oraz przepiękne ilustracje autorstwa Jima Kaya. Podróż przez historię magii to pozycja obowiązkowa dla każdego potterhead! Z niej dowiecie się jak wygląda smocze jajo, jak wyglądają profesorowie Hogwartu, gdzie na niebie jest Syriusz, jak wcześniej nazywali się Dursleyowie, jak brzmiała pierwsza wersja początku „Kamienia filozoficznego”, i jak powstawały kolejne tomy opowieści o Harrym Potterze. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Był sobie pies. W. Bruce Cameron; czyta: Robert Michałek

To nie tylko historia pogmatwanych losów zwierzęcych i ludzkich bohaterów. To również głęboka, piękna i poruszająca opowieść o przyjaźni, miłości, odpowiedzialności i wierności.
Główny bohater i narrator to sympatyczny pies Bailey, który opisuje swoje perypetie od momentu narodzin. O różnych zwierzakach też ma wyrobione zdanie. Koty są głupie i niepotrzebne, może z jednym wyjątkiem. Koń bywa nieobliczalny i lepiej go nie gryźć, bo to w końcu duże bydlę. Skunksy lubią się droczyć, ale należy ich unikać z wiadomych powodów.
Losy Baileya wciąż wiążą się z życiem ludzi, wśród których są poczciwcy i ten jeden jedyny ukochany chłopiec, ale nie brak też czarnych charakterów. Swoim instynktownym zachowaniem, doświadczeniem i pomysłowością czteronożny bohater udowadnia nieraz wielkie przywiązanie do właścicieli. Są oni dla niego wielką zagadką, podobnie jak inne istoty ludzkie, ale są też przyjaciółmi, za którymi się tęskni, których się kocha, broni i liże, by okazać radość, podziękować za psie ciasteczko i spanie w jednym łóżku.
Po powieść Camerona sięgnąć mogą wszyscy, gdyż to pełna ciepła i humoru familijna historia, która podbiła serca milionów czytelników na świecie i doczekała się ekranizacji. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group