Poniedziałek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 7601
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 27 lipca 2018, 6:41
Aktualizacja: Niedziela, 29 lipca 2018, 6:57
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Co tym razem proponują nam bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej? Wybrali dla nas książki: „Arystokratka na koniu”, „Wodospady polskich Sudetów i Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje” oraz „Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy”. Zanim sięgniemy po te książki warto przeczytać, jak zawsze, ciekawe recenzje.

Arystokratka na koniu. Evžen Boček (a wcześniej Ostatnia arystokratka i Arystokratka w ukropie)

Kto już wyleczył mięśnie brzucha nadwyrężone salwami śmiechu, wytłumaczył rodzinie, że nie zwariował, tylko czytał Evzena Bocka, temu wystarczy informacja, że ukazała się trzecia część perypetii Marii Kostki. Tym, którzy nie znają jeszcze żadnej z części, można pozazdrościć: przed nimi najprawdopodobniej najśmieszniejsze książki ostatnich lat. Bo to, że po przeczytaniu jednej, sięgną po następne, jest więcej niż pewne. W „Ostatniej arystokratce” poznajemy czeską rodzinę Kostków, która kolejny raz w historii (chyba piąty) odzyskuje rodową siedzibę. Wracają z Ameryki, aby objąć w posiadanie Kostkę. Zamek nie jest opustoszały. Zamieszkują go dotychczasowi pracownicy. Powiedzieć, że są ekscentryczni, to nic nie powiedzieć. Kostkowie muszą zmierzyć się z czeskimi realiami, w tym również finansowymi, bo zamek wymaga ciągłych nakładów, do tego przychodzą niebotyczne rachunki, a co niektórzy żądają pensji. Cała nadzieja w sezonie turystycznym. Tylko trzeba się do niego przygotować. Jak? – o tym w „Arystokratce w ukropie”. I przychodzą kolejne wakacje, wraz z nimi nowi zwiedzający, którym trzeba zapewnić moc atrakcji, aby przebić konkurencję. Co nowego wymyśliła rodzina Kostków i ich szalona menadżerka Milada? Jak zapatrują się na to pozostali mieszkańcy, którzy mają tysiąc powodów, aby nie poddawać się terrorowi oprowadzania i zabawiania turystów? „Arystokratka na koniu” zamyka ten przesympatyczny cykl, który skrzy się humorem, przezabawnymi dialogami, zwariowanymi sytuacjami, a i autoironii w nim nie brakuje. I tylko bez odpowiedzi pozostaje pytanie: czy taka powieść byłaby możliwa u nas? Fantastyczna lektura na lato! Książki dostępne w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Wodospady polskich Sudetów i Karpat. Cuda natury, kulturowe tradycje. Bartłomiej Grzegorz Sala

Autor publikacji jest historykiem, etnografem, kulturoznawcą, dziwić zatem może, że za temat książki wybrał wodospady. Jednak już wstęp wyjaśnia, skąd taki, a nie inny bohater ? „Trudno wyobrazić sobie równie wspaniały widok, jak ryczący spienioną wodą potężny wodospad lub szemrząca cicho, smukła kaskada, szczególnie w górach…”. Sam opis fizyczny wodospadu, geologiczne i historyczne fakty z nim związane to zaledwie konieczność i rzetelność pisarza, która prowadzi do meritum książki. Z wieloma z ponad 70 wodospadów związana jest ciekawostka, legenda, odniesienie w sztukach plastycznych. Wielu czytelników wzruszy smutna legenda o powstaniu Kamieńczyka, czy jeszcze tragiczniejsza geneza Szklarki, w której swój udział miał smok zwany Krakiem. Innych może zaskoczyć, że gdzieś w Karkonoszach schował się wodospad Piszczaka, Srebrne Kaskady, zaś w Izerach zachwyca Poidło w pobliżu Sarkofagu Liczyrzepy. Jak wyglądają nasze sudeckie wodospady w porównaniu z kaskadami i siklawami Karpat? Pomijając różnice wysokości, to nie ustępują tym największym w popularności i byciu inspiracją. Uniwersalna zaletą wodospadów jest dawanie ochłody, to dziś szczególnie zachęca, żeby udać się w opisane miejsca. I koniecznie poznawajcie sudeckie legendy, okazuje się, że to nasza specjalność! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (JJ)

Pippi zawsze sobie poradzi i inne komiksy. Astrid Lindgren, Ingrid Vang Nyman

Komiksy o Pippi Pończoszance powstały w latach 1957-1959 i pierwotnie publikowane były w odcinkach w szwedzkim czasopiśmie dla dzieci. Zbiór ten zawiera po dwanaście historyjek komiksowych o najsilniejszej dziewczynce świata i jej Przyjaciołach Tommym i Annice. Będziemy mogli przeczytać i zobaczyć m.in. jak Pippi broni słabszych, rozprawia się ze złodziejami i jak wygląda przygotowane przez nią przyjęcie pożegnalne. Dzięki drukowanym literom komiksy mogą stać się pierwszą samodzielną lekturą. Dla jednych będą pierwszym spotkaniem z Pippi, dla innych – spotkanie z dobrą znajomą. W każdym przypadku niepokorny charakter Pippi i jej szalone przygody sprawią, że będzie to spotkanie niezwykłe. Polecamy! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group