Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 7434
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 18 maja 2018, 6:18
Aktualizacja: Sobota, 19 maja 2018, 8:40
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie”, „Śmierć, bale i skandale, czyli dzień jak co dzień w śląskim pałacu”, audiobokk „Dom dla lalek” i „Bajki blogerów“ dla młodszych czytelników – to kolejne propozycje bibliotekarzy jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Swój wybór uzasadniają w recenzjach.

Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie. Raja Shehadeh
Raja Shehadeh to palestyński pisarz i prawnik, ale przede wszystkim człowiek zakochany w swoim kraju, dodajmy od razu – znikającym kraju. Przez całe niemal życie mieszkał w Ramallah. To miejsce kojarzy nam się raczej z wojną, okupacją, zamachami terrorystycznymi. Shehadeh pisze o urodzie wzgórz, dywanach anemonów, kępach cyklamenów, tarasowych zboczach, zielonych i zachwycająco cienistych gajach oliwnych. Pisze o pięknie świętej ziemi, dla której świętość stała się przekleństwem, bo tego krajobrazu już nie ma, zastąpiły go osiedla izraelskich osadników. To, co ocalało i tak nie jest dostępne dla rdzennych mieszkańców – Palestyńczyków. Swobodę i radość wędrowania skutecznie uniemożliwia wojsko izraelskie. Pozostały opisane w książce wyprawy, czyli palestyńskie sarhat – niepowtarzalne i z niczym nieporównywalne wędrówki w czasie i przestrzeni. Shehadeh zaczął swoje peregrynacje wiele lat temu, u schyłku lat siedemdziesiątych, gdy wzgórza były naturalnym pięknem i wolnością. Trzydzieści lat później zastanawia, kto odejdzie pierwszy – on czy Palestyna. „W sercu mojego kraju wznoszono miasta, budowano zakłady przemysłowe i parki rozrywki oraz wielopasmowe autostrady bardziej odpowiednie dla równin środkowego zachodu Ameryki niż dla pofałdowanych wzgórz Palestyny. W ciągu zalewie dwudziestu pięciu lat jeden ze skarbów świata, ten biblijny krajobraz, w którym współczesny Chrystusowi czułby się u siebie, zmienił się nie do poznania. Biografia tych wzgórz jest pod wieloma względami także i moją biografią, tak jak i moje są zwycięstwa i porażki w zmaganiach o ratowanie tej ziemi. Dręczący ból poniesionej w tej walce klęski miał z czasem stać się również udziałem Arabów, Żydów i miłośników przyrody na całym świecie. Wszyscy oni wraz ze mną opłakują postępującą zagładę tego cudownie pięknego miejsca.” Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Śmierć, bale i skandale, czyli dzień jak co dzień w śląskim pałacu. Marek Gaworski
Jeśli życie arystokracji i dni spędzane w pałacach i dworach wydają się Wam nudne, to koniecznie zweryfikujcie swoją wiedzę i poznajcie historie, które działy się na śląskich salonach. Wcale nie trzeba szukać dalekich przykładów z najwyższych sfer, ani wydawać się w dalekie podróże, żeby poczuć klimat miejsca i ówczesnych wydarzeń. Dziś niepozorna Czernica gościła w XVI wieku protestantów z całej Europy, którzy dyskutowali tam na pewne bardzo ważne tematy. Sto lat później w tym samym pałacu doszło do krwawej zbrodni.
W niedalekim Łagowie często bywał „fanatyczny szewc”, czyli słynny mistyk Jakub Böhme. W tym samym pałacu mieszkał rycerz Świętego Grobu Georg Emmerich, ojciec kilkunastoroga dzieci z prawego łoża, słynny ze słabości do kobiet.
Kto z nas zna maleńki Rogoźnik? Ilu z nas wie kim był Napoleon? Jest jedna historia, która łączy to miejsce, z tym cesarzem!
Dziś będący w ruinie pałac w Skale koło Lwówka Śląskiego to dawna rezydencja Piotra Birona von Curland. Piotr odziedziczył po ojcu bezwzględny charakter, kolejne żony uciekały od niego. Nosa utarła mu ostatnia – Dorota. Z ich związku przyszły na świat 4 córki, które urodą olśniewały warszawskie salony. Sam Stanisław August Poniatowski nie potrafił się im oprzeć. Córki Piotra i Doroty słynne były nie tylko z urody.
Niewiele zostało z gniazda rodowego Schaffgotschów. Który to z pałaców? Jakie wydarzenia rozegrały się w jego murach? Zbrodnia z miłości zakończyła się okrutną karą! To zaledwie garstka ciekawostek, publikacja zawiera ich dużo więcej. O romantycznym oficerze pruskim Alfredzie von Olszewskim, który swój majątek pragnął ofiarować Sienkiewiczowi, o Piusie Harbuval-Chamaré dla którego Alfons Mucha projektował zdobienia drzwi, o walce księcia z Ujazdu o Morskie Oko, o psychopacie z Wlenia, o Bethovenie, który niemal ogłuchł uciekając ze Śląska… książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Dom dla lalek - Lisa Gardner; czyta: Marta Grzywacz
To i kryminał, i powieść psychologiczna. Lisa Gardner potrafi znakomicie wyważyć proporcje. W przeciwieństwie do bardzo wielu kryminałów ,, Dom dla lalek” zostaje w pamięci na dłużej niż kilkanaście godzin. Główną bohaterkę Nicky Frank poznajemy w momencie kiedy jej samochód spada na dno błotnistego jaru, a ona sama pomimo obrażeń wspina się na jego szczyt i w dzikim szale próbuje znaleźć małą dziewczynkę Vero. Sierżant Foster wszystkimi możliwymi sposobami poszukuje dziecka, jednak robi to bezskutecznie. Nicky trafia do szpitala. Policja w rozmowie z jej mężem Thomasem dowiaduje się szokujących informacji na jej temat. Okazuje się, że to jej kolejny wypadek, który skończył się wstrząśnieniem mózgu. Czy jej mąż jest sadystą? I kim tak naprawdę jest Vero? Rozwiązanie wielowarstwowej zagadki jest naprawdę mroczne, tym bardziej, że tłem historii w ,, Domu dla lalek” są skomplikowane relacje rodzinne, molestowanie dzieci i przemoc domowa. Gdy jasne jest, czym tak naprawdę jest tytułowy dom dla lalek i co wydarzyło się w przeszłości, u niejednego czytelnika pojawi się gęsia skórka. To straszna, ale i niezwykła historia. ( AS)

Bajki blogerów
Bajki blogerów stanowią zbiór dziesięciu krótkich, pouczających i mądrych opowieści. Znani blogerzy specjalizujący się w literaturze dziecięcej zapraszają nas do magicznego i kolorowego świata baśni. Opowiadania mają duży walor edukacyjno-dydaktyczny. Autorzy snują przed nami historie o sile i znaczeniu przyjaźni. W ciepły, humorystyczny sposób uczą dzieci wrażliwości, koleżeństwa, odpowiedzialności i tolerancji. Ta bogato ilustrowana, niezwykle barwna pozycja z pewnością wypełni niejeden dom atmosferą rodzinnego ciepła i miłości. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (BDM)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
584
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group