Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 5226
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 23 lutego 2018, 7:42
Aktualizacja: Niedziela, 25 lutego 2018, 5:19
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Wyjście z Egiptu” , „Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki”, „Cześć, co słychać?” oraz „cud Chłopak” – po te książki radzą nam sięgnąć tym razem bibliotekarze jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej. Dlaczego akurat te książki polecają – piszę w swoich recenzjach. Warto te recenzje przeczytać!

Wyjście z Egiptu. Andre Aciman
Drugie wydanie tej książki wydawnictwo Czarne opublikowało w bardzo ciekawej serii „Z domem”, w której prezentowane są „wyśmienite literackie świadectwa dzieciństwa i młodości spędzanych w najróżniejszych zakątkach świata. Autorzy – znani i cenieni pisarze — kreślą barwne galerie członków swoich rodzin, opisują marzenia i lęki najmłodszych lat, zdradzają sekrety i kłamstwa dziecięcych pokoi. A w tle burzliwie toczy swe wody historia XX wieku.” „Wyjście z Egiptu” doskonale wpisuje się w tę definicję. Andre Aciman, amerykański pisarz, o którym u nas za chwilę będzie bardzo głośno, za sprawą filmu nakręconego na podstawie innej, świeżo wydanej jego książki „Tamte dni, tamte noce”, urodził się i dorastał w Aleksandrii, w rodzinie sefardyjskich Żydów. Jego przodkowie przybyli tu w latach 20-tych XX wieku. Zakochali się w tym miejscu, jego klimacie, kolorach, smakach i zapachach. Barwność i egzotyka Aleksandrii świetnie współgrała z nietuzinkowymi członkami rodziny Acimana: przed nami galeria babek, ciotek, wujów, przyjaciół, znajomych, sąsiadów. Każdy z nich inny i na swój niepowtarzalny sposób ekscentryczny, przydający historii rodzinnej nowych anegdot. Tyle że tego świata już nie ma – reżim Nasera zmiótł z powierzchni ziemi wielokulturowość i wielojęzyczność, wygnał tych, którzy byli tego przedstawicielami. Na szczęście jest ta opowieść, piękna, wzruszająca, nostalgiczna, trochę zabawna, trochę smutna, smutkiem tak charakterystycznym dla czegoś, co nigdy już nie wróci. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki”
Publikacja towarzysząca wystawie w Muzeum Karkonoskim jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy można mówić o jeleniogórskiej secesji w kontekście lokalnego nurtu, łatwego do zdefiniowania i posiadającego odróżniające cechy stylowe. Niewątpliwie secesja jest do dziś widoczna w architekturze miasta, zżyliśmy się z bryłą teatru, domami towarowymi w centrum miasta, budynkiem liceum przy ul. Żeromskiego, czy licznymi willami i kamienicami z przełomu wieku XIX i XX. Rozbudowa miała wówczas ścisły związek z życiem gospodarczym oraz kulturalnym miasta, obszernie opisywanym w publikacji. Aktywni mieszkańcy domagali się budynków na miarę swoich potrzeb, wspólnymi siłami i przy wsparciu sponsorów powstał jeden z najbardziej charakterystycznych dla miasta budynków secesyjnych, do jego budowy dołożył się miedzy innymi Carl Hauptmann. Miasto rozrastało się, przybywały nowe dzielnice, zgodnie z najnowszymi trendami mieszkańcy mieli mieć dostęp do zieleni, słońca i powietrza, powstawały pierwsze przyzakładowe osiedla. Książka pozwoli prześledzić kierunki urbanistycznego rozwoju Jeleniej Góry oraz poznać przeznaczenie konkretnych dzielnic i osiedli.
Belle epoque była również obecna w wystrojach wnętrz, sztuce użytkowej i sztukach plastycznych. Umieszczone w publikacji wspaniałe przykłady ilustrujące piękno tego stylu uzupełniają obraz miasta i epoki, zwłaszcza o zachwycające detalami i kolorami wyroby szklane. Przełom XIX i XX wieku przyniósł też nowe techniki graficzne, trendy ilustratorskie oraz style oprawy, zmieniły się też mody czytelnicze i tematyka wydawnictw. O tym wszystkim, w ciekawy sposób piszą współautorzy proponowanej książki, która znajduje się w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Cud Chłopak. R.J Palacio
„Nie jestem zwykłym dzieckiem tylko dlatego, że nikt nie patrzy na mnie jak na zwykłe dziecko” – mówi o sobie August. I nie mija się z prawdą, bo przecież na widok „zwykłego” dziesięciolatka młodsze dzieci nie uciekają z krzykiem, a starsze i dorośli nie odwracają głowy z obrzydzeniem lub przerażeniem albo – w najlepszym wypadku – z konsternacją. August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i zanim skończył dziesięć lat, przeszedł 27 operacji. Do tej pory widział siebie oczami kochających go bezwarunkowo rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego? Nie oceniaj ludzi po wyglądzie. (opis wydawcy) Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.(AJ)

Cześć, co słychać? Magdalena Witkiewicz; czyta: Ewa Abart
To ciekawa i intrygująca książka, która skłania do refleksji, ale też odrobinę porusza i zaskakuje. Prawie 40-letnia Zuzanna – główna bohaterka ma męża i dwie córeczki i jest pozornie szczęśliwa. Gdy odnawia kontakt z dawnymi koleżankami ze szkoły, odkrywa, że czegoś jej w życiu brakuje. Postanawia spotkać się ze swoją dawną miłością – Pawłem, co zmienia jej dotychczasowe życie. "Cześć, co słychać?" . Niby jedno zdanie. Niby krótkie przywitanie. A swoją siłą może przewrócić życie wielu osób do góry nogami. Autorka porusza bardzo trudny temat. Temat zdrady. I to w wykonaniu kobiety. Tej, która powinna stać na straży domowego ogniska.
Ta powieść może stać się przestrogą, albo też zachętą do działania, które w każdym wariancie prowadzić będzie do nieodwracalnych skutków jakie trudno przewidzieć. Gorąco polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group