Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 6660
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 2 lutego 2018, 6:31
Aktualizacja: Sobota, 3 lutego 2018, 17:27
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Po co tym razem radzą nam sięgnąć bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej? To: „Inne ochoty”, „Skarby pod jeleniogórskim niebem”, „List z Watykanu” i „William Wenton. Instytut szyfrów”. Swój wybór uzasadniają w recenzjach. Zapraszamy do lektury!

Inne ochoty. Jerzy Pilch w rozmowach z Eweliną Pietrowiak. Cz.2
Gdyby tak pokusić się i zacząć frazą charakterystyczną dla dzisiejszego bohatera, brzmiałoby mniej więcej tak: powiedzieć, że Jerzy Pilch to świetny rozmówca, to nic nie powiedzieć. I tak rzeczywiście jest! Dostajemy kolejny tom niezwykle ciekawych dysput i konwersacji. O ile pierwsza część była zdecydowanie bardziej autobiograficzna, o tyle w „Innych ochotach” Ewelina Pietrowiak chce poznać zdanie Pilcha na zupełnie inne tematy, przy czym nie należą do nich alkohol i kobiety w życiu pisarza. Okazuje się, że, choć z wewnętrznego oddalenia i pewnego dystansu, Pilch jest świetnym obserwatorem współczesności a jeszcze lepszym jej komentatorem. A jak trafi się budząca w nim większe emocje kwestia, to natychmiast odzywa się dawno nieużywany talent kontrowersyjnego i polemicznego felietonisty, którego przez lata mieliśmy okazję podczytywać w kolejnych czasopismach. Poniższy fragment świadczy również, że odwagi nadal mu nie brakuje. Na pytanie, co sądzi o popularności literatury reportażowej, odpowiada: „wydaje mi się, że dobry reportaż nie jest trudno napisać. Trzeba gdzieś pojechać, obejrzeć, popytać, pogadać; całą substancję ma się od początku do końca daną. Jak ktoś włada dobrze językiem polskim, to reportaż w ciągu jednego popołudnia opracuje, z palcem w dupie. (…) Zresztą sam fakt, że wydających książki reportażystów jest „w ducki”, czegoś dowodzi. Jakby był jeden… Ale tu jest armia.” Ciekawe, czy będzie riposta? Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Skarby pod jeleniogórskim niebem. Tamara Chorążyczewska i Małgorzata Wereszczyńska
Wartki esej o historii regionu, napisany przez pracownice Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu porywa od pierwszego rozdziału. Dynamiczna zmiana wątków z wplecionymi ciekawostkami i detalami sprawia, że tej książki się nie czyta, tę książkę się pochłania. Kilka godzin spędzonych z jej treścią owocuje atrakcyjna wiedzą na temat Jeleniej Góry i najbliższej okolicy. Przydatną podczas rodzinnych wycieczek, bo pozwoli zabłysnąć w wielu miejscach! Z fragmentu poświęconego Duchowi Gór dowiemy się, że na jednym z jeleniogórskich budynków widnieje płaskorzeźba z jego wizerunkiem, poznamy również historię spotkania Karkonosza z Neptunem. Autorki wyjaśniają dlaczego atrybutem św. Jadwigi jest trzymany w dłoni bucik oraz kto i za co dziękuje „Dobrej mateczce z Bukowca”, co uwiecznione zostało na jednej z latarni w Cieplicach. Nie wszyscy z nas pewnie uświadamiają sobie, że kamienice przy Placu Ratuszowym nie mają nawet 60 lat, a sam jeleniogórski rynek był po wojnie symbolem szabrownictwa! Co zostało uwiecznione w jednym z polskich filmów. Tłumy odwiedzały to miejsce, tłumy turystów zadeptywały na początku XX wieku Karkonosze, jak wspomina Mieczysław Orłowicz „Były to góry najbardziej hałaśliwe, jakie widziałem w życiu” . Z jeleniogórskiego lotniska można było dolecieć nawet do Berlina i Lipska, rozwijała się kolej, kwitła branża turystyczna. Zarówno przed, jak i po wojnie Kotlina jeleniogórska przyciągała artystów, to w Jeleniej Górze mieszkała kontrowersyjna pejzażystka Katarina Kosack, a a Alina i Czesław Centkiewiczowie napisali tu opowiadanie „Odarpi, syn Egigwy” .
Skarby pod jeleniogórskim niebem zawieraj ha również wspomnienia pionierów Jeleniej Góry oraz zapis historii jeleniogórskiej ekonomicznej uczelni wyższej. Ta książka to niewątpliwie skarbnica ciekawostek, napisana w sposób lekki i często ze swadą oprócz zasygnalizowanych tematów jest w niej również kilka akapitów o artystach, o Walonach, przemyśle, kolejnictwie, lotnictwie , turystyce i przewodnikach, zapomnianych pałacach, parkach, szkołach, rozrywkach, opiece zdrowotnej, uzdrowisku i higienie i o wielu innych miejscach, osobach i wydarzeniach. Książka dostępna w zbiorach Ksiażnicy Karkonoskiej. (JJ)

List z Watykanu. Max Bilski; czyta: Roch Siemianowski
Autor z polotem i poczuciem humoru snuje kryminalną intrygę, racząc czytelnika niezwykłymi zwrotami akcji, nagłymi suspensami oraz zmiennym tempem wydarzeń. Siostra zakonna, zakochana w ojcu Hugonie, to przypadek, który nie zdarza się często. Małżeństwo Zawadzkich jest zainteresowane sprawą, ponieważ siostra zakonna jest siostrą Joanny Zawadzkiej. To oczywiście komplikuje całą sprawę. W niedługim czasie ojciec Hugon zostaje zasztyletowany, co skłania naszych bohaterów do szerszego spojrzenia na sprawę, która jeszcze bardziej się gmatwa, gdy pewien detektyw watykański usilnie stara się przeszkodzić naszym detektywom. Ten człowiek zrobi wszystko, aby zatuszować niecne sprawki. Czy uda się odnaleźć sprawcę? „List z Watykanu” to kryminał z ciekawą intrygą. Dodatkowo umiejscowiony w tak fascynującym miejscu jakim jest Watykan. Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

William Wenton. Instytut szyfrów. Bobbie Peers
William Wenton - czy raczej: Olsen! – od czasu tajemniczego wypadku musi żyć w ukryciu, pod przybranym nazwiskiem. Fascynują go szyfry, kody i łamigłówki, które widzi wszędzie wokół. Kiedy w ręce wpada mu najbardziej skomplikowany mechanizm szyfrujący na świecie, chłopak nie spodziewa się, że to dopiero początek przygody. Wkrótce będzie musiał wykorzystać swój talent, by pokonać tego, kto czyha na jego życie, i odkryć prawdę o swoim dawno zaginionym dziadku.
William Wenton. Instytut szyfrów został norweską Książką Roku 2016, zdobył także nagrodę ARKs Barnebokpris dla najlepszej książki dziecięcej przyznawaną przez czytelników. Prawa do książki kupiło już 37 krajów. Jest to pierwsza powieść, która rozpoczyna cykl przygód nastoletniego adepta kryptologii. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group