Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6744
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 5 stycznia 2018, 6:25
Aktualizacja: 6:30
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Bibliotekarze z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej tym razem wybrali dla nas książki: „Bądź szczęśliwy”, „Z dziejów Kamiennej Góry”, a dla dzieci – „Dziadek opowiada”. Wybór uzasadniają w swoich recenzjach. Polecamy!

Bądź szczęśliwy! Andrew Matthews
Za nami czas, który obfitował w składanie życzeń. Obok zdrowia i pomyślności szczęście pojawiało się w nich najczęściej. Andrew Matthews, jeden z najsłynniejszych na świecie trenerów motywacyjnych, przekonuje nas, że jakość naszego życia, w tym i poczucie bycia szczęśliwym, zależy przede wszystkim od nas samych. A robi to w ten cudowny, charakterystyczny dla siebie sposób - książka napisana jest lekko, z humorem, przystępnym językiem, okraszona przykładami z życia, zilustrowana zabawnymi rysunkami. Być może dzięki temu łatwiej nam będzie przyjąć i zaakceptować jego wskazówki i odrzucić stare schematy myślowe lub przynajmniej dłużej zastanowić się nad tym, co proponuje. Bo, czy nie wymaga chwili refleksji zdanie, że warto jednak wejść w przysłowiowe maliny, aby zerwać owoce, które tylko tam są? A co z pytaniem, czy człowiek przestraszony, rozzłoszczony może być jednocześnie zdrowy? Ale najważniejsza sprawa, na którą zwraca uwagę Matthews, dotyczy jak najlepszego wykorzystywania danego nam czasu, bo życie jest tu i teraz, nie wolno marnować teraźniejszości, licząc na lepsze jutro! Na poparcie swoich słów przytacza list starszego człowieka: „Gdybym miał przeżyć swoje życie jeszcze raz, postarałbym się popełnić więcej błędów. Nie próbowałbym być idealny. W tej podróży byłbym bardziej lekkomyślny. Faktem jest, że nie ma zbyt wielu rzeczy, które zasługują na tak poważne traktowanie. Byłbym bardziej szalony. Podejmowałbym większe ryzyko, odbyłbym więcej podróży w nieznane, zdobyłbym więcej gór, przepłynąłbym więcej rzek. Miałbym więcej prawdziwych kłopotów, a mniej tych wymyślonych. Widzicie, byłem jednym z tych ludzi, którzy dzień po dniu, rok po roku, żyją ostrożnie, rozsądnie i zdrowo. Byłem jednym z tych, którzy nie wychodzą z domu bez termometru, parasola, termosu, płynu do płukania gardła, peleryny i spadochronu. Teraz podróżowałbym bez zbędnego balastu. Gdybym miał przeżyć życie jeszcze raz, wcześniej zaczynałbym chodzić boso na wiosnę i później wkładał buty jesienią. Gdybym tylko miał jeszcze jedno życie. Ale nie mam, niestety.” Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Z dziejów Kamiennej Góry. Aus der Geschichte Landeshuts. Praca zbiorowa
Początki Kamiennej Góry sięgają XIII wieku i związane są grodem obronnym, który został wybudowany na Zamkowej Górze. Sama nazwa sugeruje pierwotne przeznaczenie osady. Strażnica Kraju broniła dwóch ważnych szlaków handlowych, które właśnie tutaj się krzyżowały. Dzięki sprowadzeniu przez Bolka I cystersów, bezludna kotlina zaczęła rozwijać się rolniczo, a zakonnicy uczyli okoliczną ludność uprawy roślin i hodowli bydła. Praca zbiorowa nie jest chronologicznym opracowaniem historii kamiennej Góry. Autorzy poszczególnych rozdziałów prezentują wybrane przez siebie tematy z nią związane. Omówione zostały najstarsze dokumenty archiwalne, zabytki kartograficzne oraz informacje jakie można z nich wyczytać, zaprezentowana została historia kamiennogórskiego Kościoła Łaski, który jest mniejszym „bratem” jeleniogórskiej świątyni. Dzieje kościoła obejmują również okres powojenny, kiedy to część wyposażenia wyruszyła do Warszawy. Niezwykle ciekawy jest opis miejskich podziemi, które powstały podczas II wojny światowej. Wiąże się z nimi kilka tajemnic, a współcześnie stanowią atrakcję turystyczną, która nazwę zaczerpnęła z nazwy jednego z zakładów – ARADO. Ostatnio rozdział przybliża trudne początki szkolnictwa w Kamiennej Górze. Publikacja pomija typowy dla miasta wątek rozwoju przemysłu włókienniczego, mimo to stanowi bardzo ciekawe źródło wiedzy regionalnej, a wielu tematach jest bardzo szczegółowym opracowaniem naukowym. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Dziadek opowiada
Dziadek opowiada historie tajemnicze i ekscytujące. To klasyczne bajki świata, ale w jego wersji nabierają nowego soczystego smaku. Tajemniczy świat żeglarzy, rycerzy, stworów, pięknych księżniczek i groźnych władców stanie się fascynującą lekturą na wiele wieczorów. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group