Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7963
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 3 listopada 2017, 6:32
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Jeleniogórscy bibliotekarze z Książnicy Karkonoskiej proponują kolejne książki, po które – ich zdaniem – warto sięgnąć. To: „Cud uważności”, „Komisarz Ueberschauer i tajemnica Świętego Benedykta. Cz.1” oraz audiobook „Cujo”. Swój wybór, jak zwykle, uzasadniają w ciekawie napisanych recenzjach.

Cud uważności. Thich Nhat Hanh
Nhat Hanh to skromny buddyjski mnich z Wietnamu, rocznik 1926. Poeta, nauczyciel, autor ponad 100 książek, mistrz zen. Odziany w swoje brązowe szaty podróżuje po całym świecie, by nauczać o życiu bez przemocy. Polski czytelnik po raz pierwszy miał okazję zetknąć się z jego nauczaniem w 1991 roku, kiedy wydawnictwo Jacka Santorskiego zdecydowało się wydać książkę „Każdy krok niesie pokój”, o pojmowaniu codzienności z perspektywy buddyzmu zen. Nhat Hanh okazywał zawsze ogromne zainteresowanie tradycją chrześcijańską. Jego otwarta postawa wywoływała wzajemność i przyciągała chrześcijan do buddyzmu. Tak stało się i z pierwszą opublikowaną u nas książką – jej entuzjastyczne przyjęcie sprawiło, że rok później mogliśmy się już cieszyć „Cudem uważności”, w którym znajdujemy między innymi proste ćwiczenia wprowadzające w praktykę medytacji bez względu na okoliczności i zawodowe obowiązki, czyli coś, co dzisiaj znamy pod pojęciem mindfulness. Wydawałoby się, że termin jest stary jak świat. Nic bardziej mylnego, bo właśnie w tym wydaniu z roku 1992 redakcja zastanawia się, jak oddać jego sens w języku polskim i przychyla się ku, wtedy rzadkiemu a dziś na szczęście już coraz bardziej powszechnemu, słowu uważność. Długo można rozprawiać o pięknie i prostocie nauczania Nhat Hanha, ale za rekomendację niech tym razem posłużą opinie innych czytelników: „Postanowiłem sobie, że na każde słowo "uśmiech" napotkane w tej książce, będę się uśmiechać. Jeszcze chyba nigdy nie byłem tak szczęśliwy podczas czytania.” „Chciałabym napisać coś mądrego, ale po głębszym zastanowieniu uważam, że nie jest to konieczne. Jedyne, co mogę stwierdzić z całą pewnością to to, że pozostawia ogromne ciepło w czytelniku.” I na koniec: „Robię wdech i uspokajam ciało. Robię wydech z uśmiechem. Przebywam w chwili obecnej. Wiem, że to cudowna chwila.” Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej” (KH)

Komisarz Ueberschauer i tajemnica Świętego Benedykta. Cz.1. Krzysztof Masiewicz i Janusz Pawlak
Pierwszy komiks, którego akcja rozgrywa się w Miedziance. Kurt Ueberschaer, policjant z Breslau przechodzi na emeryturę. Planuje spędzić ją w zielonym Kupfenbergu, patrząc na Góry Sokole i szkicując okoliczne zabytki architektury. jednak Kurt to rasowy policjant, nie trzyma się go spokój, a trudne zagadki kryminalne czekają na niego nawet tu. Spokojne miasteczko ma swoje tajemnice. Te tajemnice schowane są pod ziemią i cuchną, a wszystko zaczyna się od figury św. Benedykta, która znika z kościoła ewangelickiego w Kupfenbergu… powtarzający się symbol le Soleil to jeden z tropów. Komiks dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Cujo. Stephen King; czyta: Krzysztof Gosztyła
Cujo- zwykły pies, przyjaciel człowieka. Ale czy na pewno? Pewnego dnia przez jedno niewinne ukąszenie, które wywołuje u biednego stworzenia wściekliznę na taką miarę, iż staje się maszyną do zabijania ludzi. Nikt nie spodziewał się, że z tego czworonoga wyrośnie coś tak potwornego. Nikt nie domyślał się, że wywoła tyle problemów, komplikacji i pozbawi życia niewinnych ludzi. W Cujo mamy barwne postaci zwykłych ludzi z ich małymi słabościami, które jednak dają się lubić. Do budowania narastającego przerażenia autor nie sięga ani po zombie, ani po inne postaci z nocnych koszmarów. Wystarczy mu zwykły pies, duży pies, bardzo zły…
Książka trzyma w napięciu, a finał poruszy nawet największych twardzieli. Dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group