Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 2305
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 28 kwietnia 2017, 11:06
Aktualizacja: 13:08
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Co tym razem proponują nam bibliotekarze z Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze? To „Mózg i błazen”, „Fotografové Krkonoš”, „Kropka pe el” oraz „Turniej cieni”. Swój wybór uzasadniają w ciekawie napisanych recenzjach.

Mózg i błazen. Z Jerzym Vetulanim rozmawia Marcin Rotkiewicz
Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się o śmierci Jerzego Vetulaniego. Kto znał i śledził wypowiedzi czy publikacje profesora ten wie, jak ogromna to strata. Po lekturze tej książki jeszcze trudniej przyjąć do wiadomości ten fakt – radości i ciekawości życia starczyłoby bohaterowi na ładnych parę lat, a i innych udałoby się obdarować! Nie jest to pierwsza rozmowa-rzeka przeprowadzona z Vetulanim na przestrzeni ostatnich lat – wybitny naukowiec chętnie dzielił się swoją wiedzą, prowadził bloga „Piękno neurobiologii”, wygłaszał liczne prelekcje popularnonaukowe. Ale po raz pierwszy możemy tyle dowiedzieć się o życiu profesora, o pochodzeniu rodziny, jego włoskich korzeniach, najbliższym otoczeniu. Pewnie nieliczni pamiętają, że Jerzy Vetulani był współzałożycielem „Piwnicy pod Baranami”. Czy ktoś potrafi wyobrazić sobie Piotra Skrzyneckiego w mundurze?! A trzeba, bo obaj panowie poznali się na warcie w ramach odbywania służby w studium wojskowym. Znany ze swojego podejścia do spraw wiary i religii był jednocześnie częstym gościem podczas prywatnych audiencji w Watykanie za pontyfikatu Jana Pawła II. To znajomość, której początki sięgają lat sześćdziesiątych. Karol Wojtyła był przyjacielem rodziny Vetulanich, wpadał na pogawędki razem z młodziutkim księdzem Stanisławem Dziwiszem, a przede wszystkim wspierał ich w najdramatyczniejszych chwilach. W książce nie zabrakło również tematów, które były w centrum naukowych zainteresowań profesora, a dzięki pasji popularyzatorskiej stały się, przynajmniej w części, zrozumiałe dla laików. Szkoda, że nie usłyszymy już głosu rozsądku, gdy toczyć się będą kolejne zażarte dyskusje, podczas których zamiast argumentów górę brać będą jak zwykle emocje. Książka dostępna z zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Fotografové Krkonoš. Jiří Dvořák
Niezwykle ciekawa publikacja, niestety tylko w języku czeskim, wydana została przez Krkonošský Národní Park. Autor monografii prezentuje sylwetki fotografów, którzy przez ponad 150 lat kierowali obiektywy w stronę Karkonoszy, uznając to pasmo górskie za ciekawy fotograficzny temat. Pierwszym udokumentowanym autorem karkonoskich fotografii był Francuz Adolphe Braun, zachowały się jego zdjęcia z 1858 roku, kilkanaście lat później, w 1870 roku do Trutnova sprowadził się Anton Carl Pitzek pierwszy miejscowy fotograf Gór Olbrzymich… Różne tematy interesowały kolejnych miłośników gór: ludzie, architektura, rzemiosło, krajobrazy, sport, zjawiska atmosferyczne, flora i fauna. Z czasem rozwijała się technika, fotografia stała się dostępna dla szerszego grona. Mimo że książka została napisana w języku czeskim, to warto spędzić z nią dłuższą chwilę, poczuć klimat sprzed lat, wyruszyć w podróż w czasie, kiedy na stokach Karkonoszy królowały sanie rogate, konie, turyści w strojach z epoki, uwiecznieni na starych fotografiach. Dzięki chronologicznemu układowi odkryjemy jak zmieniała się fototechnika, a jak niezmienna jest karkonoska przyroda. W publikacji ujęci zostali również fotografowie z Polski, dobrze nam znani z Jeleniej Góry: Ewa Andrzejewska, Janina Hobgarska, Janusz Moniatowicz, Wojciech Zawadzki, Jerzy Wiklendt, Tomasz Mielech, Roman Rąpała, Andrzej Raj. Książka dostępna z zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Kropka pe el. Przewodnik po Polsce dla dzieci – Andrzej Paulukiewicz
Gdzie zobaczyć śpiewające wydmy? Gdzie popłyniesz statkiem… po trawie? Gdzie staniesz oko w oko z dinozaurem? Gdzie zwiedzisz miasto w kształcie człowieka? Gdzie działa międzynarodowe ptasie lotnisko? Jak to gdzie? W Polsce! Przewodnik przedstawia 55 miejsc, które każdy mieszkaniec naszego kraju znać powinien. Wszystkie składają się na wielobarwny portret Polski, pełen różnych osobliwości, atrakcji i niespodzianek. Obok znanych zabytków znajdujemy tu pomniki przyrody i parki krajobrazowe. Każdy rozdział to interesujący opis danej atrakcji turystycznej i związane z nią ciekawostki. Treść zilustrowano prostymi, ale bardzo kolorowymi i zabawnymi obrazkami, które prezentują wybrane atrakcje, zastąpienie nimi fotografii to świetny pomysł, który przykuwa uwagę dzieci. Książka pokazuje po trochu wszystko co w naszym kraju najciekawsze : skarby przyrody, sztuki i techniki , rzeczy piękne i zadziwiające, zabawne i zupełnie poważne .Przewodnik zachęca do podróżowania i poznawania własnej okolicy. Polecamy. Książka dostępna z zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Turniej cieni - Elżbieta Cherezińska; czyta: Filip Kosior
To powieść napisana z ogromnym rozmachem, dbałością o szczegóły, odwzorowaniem realiów epoki i ówczesnej sytuacji politycznej, a przede wszystkim opowiadająca ciekawe historie.
Elżbieta Cherezińska w interesujący sposób przybliża skomplikowaną sytuację w Europie w latach 30 i 40 XIX wieku – konkurujące ze sobą mocarstwa, walka o wpływy i zdobywanie nowych terytoriów.
Fabuła oparta o postaci z krwi i kości, których historie stały się pretekstem do opowieści przepięknej, prawdziwej i fascynującej. Fikcja przeplata się tu z historią tak zręcznie, że niemal nie da się odróżnić jednej od drugiej. Hrabia Adam Górowski, Rufin Jozafat Piotrowski i Jan Witkiewicz zabierają nas na wyprawę w minione czasy, w czasy bohaterów, wielkich intryg i wielkich idei. Ta książka, choć historyczna żyje. Prawdziwe są losy postaci, prawdziwe emocje, które nimi rządzą. Wszystko to sprawia, że od książki po prostu nie można się oderwać ! Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group