Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 6633
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 13 stycznia 2017, 8:26
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Tajemnice Rosji Putina, Anatomia Nadczłowieka, Kleptek i Bezpieczna przystań to kolejne propozycje książkowe dla naszych Czytelników na długie, zimowe wieczory. Dlaczego warto sięgnąć po te tytuły? O tym w recenzjach bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze.

Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina. Krystyna Kurczab-Redlich
Co wiemy o człowieku, który od kilkunastu lat zasiada na Kremlu? Czy na podstawie oficjalnych wiadomości możemy wyobrazić sobie, jak faktycznie wygląda sytuacja w Rosji? A może ulegamy oficjalnej propagandzie i nasza ocena jest taka, jaką dyktują rządowe rosyjskie media, czyli jest zgodna z tym, co prezydent Władimir Putin i FSB chce, żebyśmy myśleli? Krystyna Kurczab – Redlich spędziła w tym kraju wiele lat. Autorka książek, filmów dokumentalnych była również korespondentką, ale po publikacjach w amerykańskim „Newsweeku” i angielskim „Guardianie” rosyjski MSZ odmówił jej dalszej akredytacji. W 2005 roku Amnesty International i Helsińska Fundacja Praw Człowieka zgłosiły jej kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. Karierę Putina obserwowała od kiedy pojawił się w Moskwie a świat nic o nim jeszcze nie wiedział, choć już budził niepokój miejscowych polityków i dziennikarzy, którzy wkrótce stali się opozycyjni i w większości zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Im też poświęca tę książkę. Co spowodowało, że zaszedł tak wysoko? W jaki sposób zdobył niewyobrażalny majątek? Co łączy go z kolumbijskim kartelem narkotykowym? Dlaczego w Czeczenii musiała wybuchnąć wojna i jak w rzeczywistości wyglądała? Czy pamiętamy jeszcze tragedię Biesłanu, marynarzy z okrętu atomowego „Kursk”, teatru na Dubrowce? Autorka nie ukrywa swoich poglądów – książka, pełna emocji, gniewu, ironii, bezsilnej złości jest wielkim oskarżeniem, a odpowiedzi, które padają na zadane pytania przygniatają ogromem czynionego zła, wprawiają w przygnębienie i budzą przerażenie. Krystyna Kurczab-Redlich przeprowadziła rzetelne dziennikarskie śledztwo, podparte wieloma rozmowami, spotkaniami, znakomitym researchem, widocznym choćby w przypisach. Krzysztof Zanussi napisał, że jeżeli chociaż część twierdzeń Kurczab-Redlich jest prawdziwa, a jak do tej pory nikt ich nie podważył, to świat, w którym żyjemy jest o wiele straszniejszy, niż nam się do tej pory mogło wydawać. Tej książki nie można nie znać! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.(KH)

Anatomia Nadczłowieka. Przewodnik dla początkujących. Konrad Jaskólski
Jest dziewięć dróg, a żadną do celu nie dojdziesz, dziewięć głównych wcieleń, dziewięć wyrazów, dziewięć smoczych jaj i niestrudzony wędrowiec, Edek Kluska z Karpacza. Współczesny poszukiwacz celu i sensu życia w szerokim świecie. Bohater i inicjator niewiarygodnych przygód, które choć czasem niemożliwe, w jego przypadku mają miejsce. Sprawy przyziemne i materialne przeplatają się w książce z filozofią egzystencjalną, poglądy Nietzchego, słowa Zaratustry i filozofia Ducha Gór stają się wskazówkami. Czy są to dobre wskazówki ? Autor przedstawia jedną z wielu dróg, tę która zaczęła się od spotkania w Karkonoszach z kimś, kto wytycza ścieżki na lata. Książka Konrada Jaskólskiego obok wartości metaforycznej i filozoficznej jest również świetną historią o tym, jak z targowiska w Jeleniej Górze trafić do Nowej Zelandii czy Hongkongu i przetrwać. Autor puszcza do nas oko, wprowadza elementy abstrakcji, fantastyki utrzymując doskonałe tempo narracji i zaskakując zwrotami akcji. W jego świecie przedstawionym Duch Gór może przybrać postać ptaka kiwi, a wędrowiec stoi zawsze na starcie. Brzmi ciekawie? Przewodnik dla początkujących, jak spaść w przepaść i się nie zabić (oczywiście nie dosłownie) o strachu, który jest darem oraz o przyjaźni.
Anatomia nadczłowieka. Przewodnik dla początkujących jest jedną z trzech laureatek I edycji Konkursu Literackiego „z Biblioteki Ducha Gór”. Książka jest dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Kleptek – Paweł Osetek
„ No gdzie to może być?! Przecież przed chwilą kładłem to tutaj…Jeszcze sekundę temu leżało to dokładnie w tym miejscu! Sam widziałem!”. Pełna humoru opowieść dla starszych przedszkolaków. Odnosisz czasem wrażenie, że ktoś chowa twoje rzeczy w różne dziwne miejsca? Mama wszędzie szuka kluczy, tacie zginął ulubiony krawat. Siostra znowu nie może znaleźć książki do matmy, a twoje buty zniknęły bez śladu. Nie wydaje ci się, że wciąż wszystko ginie? Uważaj! To znak, że do mieszkania wprowadził się KLEPTEK.
Zabawna, a zarazem wzruszająca opowieść o 5-letnim Jędrusiu, który z powodu choroby bardzo często przebywa w domu lub szpitalu. Najbliższym przyjacielem chłopca jest tytułowy Kleptek – fikcyjna postać odpowiedzialna za znikanie rozmaitych rzeczy w domu. Zabawy z niewidzialnym kolegą sprawiają, że blade życie Jędrusia nareszcie nabiera rumieńców. Poznaj tajemniczego gościa i pozwól mu wciągnąć się do zabawy. Przeczytaj, co przydarzyło się chłopcu i jego rodzinie. Polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Bezpieczna Przystań - Nicolas Sparks. Czyta Krzysztof Gosztyła
To jedna z takich książek, które bierze się do ręki zawsze wtedy, kiedy czytelnik chce się wzruszyć. Może czasami do łez? Jest tu przemoc w rodzinie. Temat bardzo trudny, ale dlatego też powinien być często poruszany. Nie brakuje też wzruszających scen. Jest ten dobry, ten zły, dzieci i ona. To historia o nienawiści i miłości, bólu i pragnieniu. Książka opowiada o kobiecie, która przeprowadziła się do małego miasteczka. Poznaje tu mężczyznę. Okazuje się, że nie mogą bez siebie żyć. Katie znajduje bezpieczną przystań w ramionach Alexa. Treść książki wstrząsa, oczarowuje, poddajemy się jej w pełni. Historia przepiękna, idealna na leniwe wieczory. Tylko Nicolas Sparks potrafi tak wpłynąć na emocje czytelnika ! Polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group