Sobota, 8 października
Imieniny: Brygidy, Pelagii
Czytających: 6406
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 30 grudnia 2016, 7:15
Aktualizacja: Czwartek, 5 stycznia 2017, 20:11
Autor: KK/Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Jaśnie pan”, „Gniazdo żmij, Rzecz o laborantach z Karkonoszy”, „Magia w kolorze lilaróż, Kolega” oraz audiobook „Hrabina Cosel” – to ostatnie książki polecane w tym roku przez bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiej, którzy w swoich recenzjach przez wiele miesięcy zachęcali do sięgania po literaturę.

Jaśnie pan. Jaume Cabre
Kto czytał Wyznaję, tego do lektury książek Jaume Cabre nie trzeba namawiać. Kto dopiero zaczyna swoją przygodę z twórczością katalońskiego pisarza, temu jedynie można pozazdrościć oczekujących go wrażeń.
Jaśnie pan przenosi nas do Hiszpanii. Jest koniec 1799 r. Trwają gorączkowe przygotowania do uroczystego powitania nowego stulecia. Splot niefortunnych zdarzeń sprawia, iż młody poeta zostaje oskarżony o zamordowanie znanej śpiewaczki. Lecz kryminalna fabuła jest tylko pretekstem, aby rozprawić się z paroma sprawami. Pisarz bezlitośnie obnaża mechanizmy władzy, dziwi się obsesyjnemu dążeniu do zaspokojenia własnych żądz, fascynuje go problem interpretacji panującego prawa, namawia do przemyśleń nad wymiarem sprawiedliwości, skłania do dyskusji nad zasadnością kary śmierci. I jak na Cabre przystało: nie pozostawia złudzeń. Żadnej nadziei, bo choć to powieść historyczna, to okrutnie współczesna.
Trzymająca w napięciu akcja, intrygujący i sugestywny sposób budowania świata fabularnego, charakterystyczna dla autora gorzka ironia, znakomicie odmalowane realia epoki, no i ten magnetyczny urok Barcelony – tylko czytać! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Gniazdo żmij, Rzecz o laborantach z Karkonoszy. Magdalena Woźniak
To już drugie stulecie, kiedy w Karkonoszach można spotkać laborantów. Zwłaszcza w najkrótszą noc, na Białej Łące, wtedy rośliny mają największą moc. Jest ich 30, tych, którzy noszą Kaduceusza i mają urzędowe pozwolenie na zbiór ziół. Są też w Karkonoszach XVIII wieku zielarze i aptekarze. Wśród nich wszystkich największy podziw wzbudzają zaklinacze żmij. Najbardziej znanym laborantem - zaklinaczem jest Jacob Grossmann, pod jego okiem zawodu uczy się Tobias Werner, piękny i zdolny młodzieniec, który wpadł w oko Anežki. Anežka razem z ojcem Arnoštem para się zielarstwem i marzy, by być tak mądrą jak Petra, która mieszka w chatce wysoko w górach. Życie w Karpaczu toczy się swoim torem, nad spokojem czuwają urzędnicy królewscy i hrabianka Maria Christina Lodron. Można pani lubi zielarzy, jest dla nich łaskawa, powiadają, że sama doskonale zna moce roślin. Spokój mieszkańców burzy wiadomość, która psuje atmosferę jarmarku świętojańskiego. W dziwnych okolicznościach ginie jeden z laborantów Jeremias Mirus. Szepczą, że to sprawka diabła ryfejskiego, władcy tych gór. Czy Duch Góra faktycznie miał coś wspólnego ze śmiercią zaklinacza żmij? Kto zajmie 30 miejsce na urzędowej liście laborantów? Jak potoczą się losy Anežki, o której względy zabiegają aptekarz Mato z Italii i obiecujący laborant Tobias, syn młynarza z Karpacza?
Gniazdo żmij jest jedną z trzech laureatek I edycji Konkursu Literackiego „z Biblioteki Ducha Gór”. Książka jest dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Magia w kolorze lilaróż, Kolega – Grzegorz Kasdepke (Seria wydawnicza: Wersja polsko-angielska)
Czytanie angielskiego tekstu ze zrozumieniem to nie lada sztuka! Dobrze mieć wówczas pod ręką tłumaczenie polskie – tak jak w tej książce. Lekturę ułatwi nam przejrzysty, akapitowy układ tekstów polskiego i angielskiego – w łatwy sposób odnajdziemy odpowiedni fragment tekstu w drugim języku – oraz prosta narracja opowiadań, wybranych spośród klasyki literatury dziecięcej. Powodzenia! Good luck! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Hrabina Cosel. Józef Ignacy Kraszewski. Czyta Krzysztof Gosztyła
To wspaniała literacka przygoda z udziałem autentycznych historycznych postaci. Przedstawione są tu burzliwe losy jednej z najsłynniejszych metres. Autor łączy niezwykle starannie zmysłowy wątek trudnej miłości z faktami historycznymi. W styczniu 1704 roku August II Mocny i Anna von Hoym spotkali się po raz pierwszy na balu wydanym przez małżonkę królewską Krystynę. W kwietniu Hoymowie przeprowadzili separację. Przełomowe znaczenie dla romansu z królem Augustem II Mocnym miał dzień 7 grudnia 1704. Wówczas wybuchł pożar w pałacu Hoym. Książę – elektor przybył mieszkańcom na ratunek. Jeszcze w grudniu 1704 roku hrabina Henrietta zaproponowała Cosel stanowisko metresy władcy. Przez 10 lat była jego królewską faworytą. Król rozwiódł ją z mężem i pomógł uzyskać tytuł hrabiowski. Odtąd znana była jako hrabina Cosel. Z Augustem II Mocnym miała trójkę dzieci.
Posiadała też potężną władzę. Kiedy król próbował pozbawić ją wpływów, wzięła udział w spisku przeciwko niemu. Po okresie bogactwa, miłości, życia na najwyższym poziomie, hrabina Cosel trafiła do więzienia... . Polecam ! Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Komentarz autorki:
Mam nadzieję, że zapoczątkowana w tym roku akcja „Zaczytaj się z Jelonką.com” przekonała wielu z Państwa do częstszego sięgania po książki, a recenzje bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiej były dobrą podpowiedzią w wyborze wartościowych pozycji spośród tak wielu dostępnych. W imieniu Jelonki.com dziękuję bibliotekarzom Książnicy Karkonoskiej za poświęcony czas i trud włożony w to, by prezentowane recenzje w ciekawy sposób zachęcały do lektury, ale nie zdradzały najważniejszych wątków, po które Czytelnicy musieli sięgnąć sami. Dziękując za ten rok współpracy mam nadzieję, że akcja będzie kontynuowana w nowym roku i kolejnych.
Angelika Grzywacz- Dudek

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group