Niedziela, 19 września
Imieniny: Konstancji, Teodora
Czytających: 5302
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 2 grudnia 2016, 7:49
Autor: KK/Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
„Lampiony”, „Rycerze – Rabusie ze Śląska i Łużyc”, „Wczoraj, Dzisiaj, Jutro”, a także audiobook „Dziesięć tysięcy uciech cesarza” – to kolejna porcja literatury polecana przez bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiej. W swoich recenzjach przekonują do wartości tych pozycji i zachęcają do lektury.

Lampiony. Katarzyna Bonda
Katarzyna Bonda „Królowa Polskiego Kryminału” to przydomek, który przylgnął już do Bondy, słusznie czy nie? Każdy czytelnik ma prawo sam ocenić. Niewątpliwie „Lampiony” oszałamiają obrazem miasta Łódź, w którym kilkakrotnie byłam a z książką chętnie jeszcze raz ją odwiedzę, aby pokrążyć po zakamarkach i przyjrzeć się dokładniej miejscom, po których krążą jej bohaterowie. W książce dzieje się naprawdę sporo, bo są bijatyki, pobicia, podpalenia, terroryzm, wymuszenia, mroczne tajemnice. Aż czasami trudno to wszystko ogarnąć. Spotkać tam można typy spod ciemnej gwiazdy, ale cieszy fakt, że pojawia się tu niesamowicie zdolna i sympatyczna profilerka Sasza Załuska, którą poznaliśmy już w „Pochłaniaczu” i „Okularniku”. Mam wrażenie, że Bonda nie patyczkuje się z bohaterami a co za tym idzie i z czytelnikami. Biorąc pod uwagę autentyzm postaci i języka, operowanie faktami przy użyciu świetnego warsztatu pisarskiego, to Bonda może się trochę z nami pobawić a my za to mamy kolejną możliwość zanurzenia się w dobrej lekturze. Dla mnie zdecydowanie jest Ona Królową Polskiego Kryminału i w pełni zasługuje na ten tytuł. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (EIB)
Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Bondą, które odbędzie się 7 grudnia 2016 r. o godz.19:00 w Sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej, ul. Bankowa 27. Podczas spotkania będzie okazja zakupienia książek i zdobycia autografu autorki.

Rycerze – Rabusie ze Śląska i Łużyc. Robert Primke, Maciej Szczerepa
Raubritter, czyli plaga średniowiecznych Niemiec dotyczyła również Śląska i Łużyc. Rycerze rabusie, okrutni i bezwzględni okradali wsie, porywali ludzi, napadali na kupców, zbójowali zakłócając spokój okolicy. Zamieszani w sprawy polityczne często pozostawali bezkarni. Nagminność procederu sprawiła, ze miasta zawiązywały sojusze, organizowały wzajemną pomoc i wsparcie w walce ze zbójnikami. Również Jelenia Góra stała się członkiem średniowiecznych „Straży Miejskich”, na szczęście według przekazu autorów, nie była wyraźnie nękana przez rabusiów. Kim byli i skąd się brali, które zamki mieli w posiadaniu i jak potoczyły się ich losy? „Nie wierzcie książętom, bowiem ich język jest gładki, ale kłamliwy, a mowa pokrętna – krzyczał postawny mężczyzna z gęstą, czarną czupryną (…) Tłum mieszczan legnickich zgromadził się w pobliżu Wieży Rycerskiej, jak kat wraz z pomocnikiem prowadził go na szubienicę(…). Było to 5 października Anno Domini 1513” . Czarny Krzysztof, Katarzyna Skrzyńska, Gotsche III Schoff, czy Hans von Czir, czyli Ci najbardziej znani, nawet legendarni, Ci których imię wywoływało lęk… o nich i wielu innych, o ich siedzibach i pamięci przechowanej w podaniach w prezentowanej książce, która dostępna jest w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Wczoraj, Dzisiaj, Jutro – Grzegorz Kasdepke
- Jutro posprzątam- obiecałam mamie, idąc spać. Ale gdy z rana otworzyłam oczy, zamiast Jutra czekało na mnie Dzisiaj. Bawiliśmy się przez cały dzień. Mama po powrocie z pracy wyglądała na niezadowoloną.(…) Jutro się spóźniało … Dlaczego Jutro wciąż się spóźnia i jest szare i przygarbione? Czy Wczoraj musi przepadać jak kamień w wodę, a Dzisiaj zostawiać po sobie tak wielki bałagan? I kto go posprząta? Wczoraj, Dzisiaj, a może Jutro? Trudna decyzja, szczególnie gdy nie wiadomo, jak które wygląda i gdzie ich szukać…
Przezabawny i mądry tekst o dziewczynce, która nie lubi sprzątać, ma za to wielką wyobraźnię. Najpopularniejszy współczesny pisarz dla dzieci tym razem opowiada o tajemnicy czasu i o tym, że warto uśmiechnąć się do swojego Dzisiaj. Polecamy! Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Dziesięć tysięcy uciech cesarza - Jose Freches; czyta: Janusz Zadura
Opowieść przedstawiona w książce to subtelny erotyk napisany w bardzo wyszukanym języku.
Określenia, które pojawiły się potrafią rozbudzić wyobraźnię czytelnika- Nefrytowa Łodyga, Szmaragdowa Grota, Pączek Róży- to tylko mała część z nich. Akcja powieści toczy się wartko, poznajemy kilku bohaterów, których łączy jedna wspólna rzecz- Birmański Dzwoneczek. Każdy rozdział opisuje na przemian losy tych postaci barwnie i interesująco. Największą sympatię wzbudza Kroczący Naprzód i Słodka Woń.
Jest to zdecydowanie bardzo wartościowa pozycja dla osób zainteresowanych literaturą o tematyce chińskiej. Lekturę tę zdecydowanie polecam na długie wieczory! Ciekawa, odprężająca, pobudzająca zmysły i miejscami pouczająca. Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej Książnicy Karkonoskiej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group