Sobota, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 6191
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 21 października 2016, 7:20
Autor: KK/Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Pełna pasji z elementami psychologii powieść „Felix Austria”, jeleniogórska „Gorzka czekolada”, audiobook „Azazel”, a dla małych czytelników mądra lekcja tolerancji i przyjaźni „Mój przyjaciel Szymon” – to kolejne publikacje polecane przez bibliotekarzy Książnicy Karkonoskiej. Poniżej ich recenzje, uchylające rąbka tajemnicy każdej z książek.

Felix Austria. Sofija Andruchowycz
Chociaż Sofija Andruchowycz nie potrzebuje takiej rekomendacji, to jednak trudno nie wspomnieć, że jest córką znakomitego i dobrze nam znanego pisarza Jurija Andruchowycza, bo dzięki temu łatwiej będzie pojąć jej fascynację pewnym miejscem. Oboje pochodzą ze Stanisławowa lub, jak kto woli, z Iwano-Frankiwska, miasta–legendy, wokół którego skupiła się grupa artystów określana mianem fenomenu stanisławowskiego. W „Felix Austrii” Stanisławów jest równie ważny jak główni bohaterowie. Poznajemy go na przełomie epok, w czasach austro-węgierskiej stabilizacji. Gwar ulic, harmider targowy, mieszczańskie solidne kamienice, gazowe latarnie, ale przede wszystkim kolory, smaki, zapachy i potrawy przyrządzane z kunsztem godnym najlepszych mistrzów kulinarnych przez Stefanię Czorneńko, narratorkę i pierwszoplanową postać. Sofija wie jak pobudzić wszystkie nasze zmysły i sprawić, że niepostrzeżenie czujemy się w Stanisławowie zadomowieni i chcielibyśmy zostać w tym wielokulturowym mieście, gdzie obok siebie mieszkają Polacy, Rusini, Żydzi. Ale „Felix Austria” to również, albo przede wszystkim powieść psychologiczna, skupiająca się na skomplikowanych osobowościach kobiecych bohaterek, które w wyniku tragicznych wydarzeń wychowują się i dorastają razem, choć pochodzą z różnych warstw społecznych. Ich wzajemną relację cechuje ogromna amplituda uczuć od akceptacji do nienawiści, same mają problem ze zdefiniowaniem łączących ich więzi. Mówiąc prościej: nie znoszą się, ranią, zadają ból, ale nie potrafią się bez siebie obejść, a tym bardziej rozstać pomimo upływającego czasu – jak w życiu.
W mieście dzieje się coś dziwnego, umysły zaprząta skradający się spirytyzm, w powietrzu unosi się niepokojąca tęsknota za czymś nieokreślonym, a co bardziej wrażliwsi wyczuwają już pierwsze oznaki nadchodzącej katastrofy, choć póki co to miłość jest największą siłą sprawczą. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Gorzka czekolada. Omenaa Mesah
Jelenia Góra, lata 80-te, wśród wielu młodych jeleniogórskich małżeństw z pewnością jedno się wyróżnia. Izabela i Opoku Ware Mensah wraz z dwójką dzieci stanowią wyraźne urozmaicenie codziennej miejskiej szarości. Omenaa na własnej skórze doświadczała polskiej tolerancji, tutaj była i jest czekoladką, a w Afryce białą szprotką. Książka „Gorzka czekolada” jest śmiałym monologiem o byciu odmiennym, wytykanym i mimo sukcesów, wciąż gorszym. To również opowieść o silnej, młodej kobiecie, która postanawia się nie poddać. To historia prawdziwa i wciąż wzbudzająca emocje u samej autorki. O polskim show-biznesie. O wyprawie do kraju przodków. O pomaganiu. O problemach, które dotykają kolorowe rodziny w Polsce. O Omenie Mensah z Jeleniej Góry, potomkini rodu Ashanti w Ghanie. O jej planach na afrykańską szkołę i o zaraźliwym optymizmie. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Mój przyjaciel Szymon. Kitty Crowther
Kos Tymon od zawsze lubił wodę, dlatego pewnego dnia postanowił wybrać się w świat i zobaczyć morze. Po drodze spotyka białą mewę, Szymona, który zaprasza go na swoją wyspę. Nie wszystkim mewom podoba się obecność czarnego ptaka w miasteczku, jest przecież całkiem inny, niż one. Przyjaciele nie poddają się, wspólnie spędzają czas, uczą się od siebie i popijają kawę z solą, liczą, że kiedyś mewy zaakceptują kosa, który wygląda inaczej niż one… Pewnego dnia Tymon odkrywa w domu Szymona kuferek z książkami. Tutaj, w mewim świecie, nikt nie czyta, książki służą jako rozpałka. Teraz to się zmieni, co wieczór w domku Szymona słychać kolejne historie. Co na to mewy? Czy można zaakceptować kogoś, kto jest inny, niż większość ? Czy warto dać szansę komuś, kto na pierwszy rzut oka nie pasuje do reszty? Książka „Mój przyjaciel Szymon” to mądra lekcja tolerancji i przyjaźni. Na koniec wszyscy pękają ze śmiechu. Zachęcamy do wspólnej lektury i dyskusji na ważne tematy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Azazel. Boris Akunin; czyta: Krzysztof Gosztyła
Jeśli ktoś lubi kryminał i historię, cała seria przygód Fandorina będzie nie lada gratką. Intryga oparta na samobójstwie, morderstwie i porwaniu, choć posiada przewidywalne elementy. Rzetelnie, z literackim polotem przedstawione tło historyczne dotyczące carskiej Rosji pod koniec XIX wieku. Bohaterem jest młody pracownik policji, który ufa wszystkim starszym stopniem oficerom, jak się okazuje niesłusznie. Fandorin cały czas wierzy komuś, komu nie powinien. ,, Azazel” to książka pełna zwrotów akcji i mrożących krew w żyłach wydarzeń. Czyta się lekko, chociaż opowieść jest smutna i nie kończy się happy endem. Audiobook dostępny w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group