Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 7175
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 16 września 2016, 11:17
Aktualizacja: 11:56
Autor: KK/Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Angelika Grzywacz-Dudek
Dla dorosłych kryminały „Mgła” i „Kolejność”. Dla małych czytelników „Trio czarnej damy”, a dla miłośników audiobooków „Moje bieguny” – to kolejne książki, po które warto sięgnąć. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadają bibliotekarze Książnicy Karkonoskiej, którzy uchylają rąbka tajemnicy każdej z polecanych pozycji.

Kolejność. Hubert Hender
Upalny sierpień w Kowarach. Żar leje się z nieba, jednak dla jeleniogórskiej policji nie jest to czas na wypoczynek. Komisarz Marek Iwanowicz, znany z „Zapory”, wraz z podkomisarzem Gawłowskim zostają nagle oderwani od czynności śledczych związanych z zaginięciem chłopca. W zaniedbanej kamienicy przy ul. Słonecznej w Kowarach znaleziono zmasakrowane ciało mężczyzny. Sprawa zabójstwa nabiera tempa, kiedy w remontowanych sztolniach pracownik firmy Koltex odkrywa kolejne ciało. Wygląd zwłok potwierdza, że w Kowarach grasuje okrutny morderca, a zwłoki w sztolni mogą nie być ostatnie. Autor trzyma czytelnika w napięciu aż do końca, policjanci tracą trop, sugerują się mylnymi sygnałami, w końcu odnajdują coś, co... Rozwiązanie zagadki może zaskoczyć. Zachęcamy do lektury, to już drugi kryminał Huberta Hendera, którego akcja dzieje się na naszym terenie. Autor również jest związany z Jelenią Górą. Wszystkich ciekawych, kim jest Hubert Hender i co go inspiruje zapraszamy 29 września o godz. 17:00 do Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze na spotkanie autorskie w sali konferencyjnej na III piętrze. Książki „Kolejność” i „Zapora” są dostępne w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Mgła. Kaja Malanowska
Polskiej literaturze kryminalnej przybyła nowa para śledczych: komisarz Ada Rochniewicz i Marcin Sawicki. Rozpoczynają współpracę w niefortunnym momencie – ona – niezwykle tajemnicza, pełna dystansu, nikomu nieznana osoba, po długiej przerwie wraca do czynnej policyjnej służby i zostaje przeniesiona z Wrocławia do warszawskiej komendy stołecznej. On – z wyrobionym negatywnym zdaniem na temat pracy kobiet w policji, borykający się na dodatek z kryzysem małżeńskim – jest zirytowany decyzją przełożonych, którzy narzucają mu współpracownicę.
Tymczasem na Mokotowie, we własnym mieszkaniu, od silnego uderzenia ciężkim narzędziem w głowę ginie młoda kobieta. Krąg podejrzanych szybko się zacieśnia, ale sprawa wcale nie jest taka oczywista, jak się na początku mogło wydawać. Śledztwo coraz bardziej się komplikuje, wyzwalając u głównych bohaterów skrajne emocje, z którymi nie zawsze sobie radzą.
Wielowymiarowe, psychologicznie złożone postacie, dopracowana w szczegółach fabuła, narracja prowadzona ze zmieniającego się punktu widzenia to zdecydowane atuty powieści. Wielość precyzyjnie prowadzonych wątków społecznych sugeruje, iż nie tylko o skomplikowaną intrygę chodziło autorce, a pojemna i otwarta formuła kryminału stała się pretekstem do ukazania szerszej problematyki.
Kaja Malanowska w wywiadach zapowiadała, że być może „Mgła” stanie się początkiem cyklu. Książka dostępna w Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Trio czarnej damy. Irene Adler
Jest rok 1870, lato, wakacje w Saint-Malo i trójka dzieci, które w życiu dorosłym osiągną światową sławę. Sherlock Holmes, Arséne Lupin i Irene Adler spotykają się w nadmorskim kurorcie i natychmiast wplątują się w kryminalną zagadkę. Zatem jest to kryminał! I to wcale nie taki trywialny, chociaż skierowany do młodych czytelników. Mnóstwo logicznych zagadek, wędrówki po nitce do kłębka, błyskotliwych dialogów chłopięco-dziewczęcych i wciągających przygód. Uwaga! Jest w książce jedna ofiara, topielec, który miał dwie tożsamości i zajmował dwa hotelowe pokoje. Z tej bardzo przyjemnej lektury dowiemy się, że kłopoty zawsze mają swój początek i koniec, że czytanie książek pomaga w życiu, a najcenniejsza jest przyjaźń i wiara w swoje możliwości. Doskonała lektura, czyta się szybko i wyzwala uśmiech.
„Trio czarnej damy” oraz kolejne tomy serii „Ostatni akt w operze” i „Tajemnica szkarłatnej róży” są dostępne w Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Moje bieguny - Marek Kamiński. Czyta : Mirosław Baka
To literatura podróżnicza, a jednocześnie dziennik opisujący niesamowite wyprawy na Bieguny. M. Kamiński zabiera nas w niezwykłe podróże. Odważny mężczyzna, który wie jak wykorzystać każdą chwilę swojego życia. Tu jest na kolejnej życiowej wyprawie. Idzie pieszo z Polski do Santiago de Compostela ok. 3000 km. W dziennikach Kamiński nieustająco zadaje się sobie pytanie: jak on to przetrwa? Zimno, przeszkody techniczne, kontuzje... Czy każdy z nas miałby tyle siły ducha, by przez dwa miesiące bycia na końcu świata nie popaść w rozpacz? Audiobook w zbiorach Wypożyczalni Książki Mówionej. (AS)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group