Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 7894
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 15 lipca 2016, 9:02
Aktualizacja: 9:05
Autor: KK/Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Tym razem będzie m.in. architektonicznie, ponieważ właśnie taka tematykę dla naszych Czytelników wybrali bibliotekarze Książnicy Karkonoskiej zapraszając do przeczytania dostępnych w swoich zbiorach takich pozycji, jak: „Wanna z kolumnadą” z Karpaczem w tle czy „Zabobrze. Przewodnik artystyczny” o pierwszych krokach budowania jeleniogórskiego osiedla. Dla małych czytelników polecamy natomiast „Piwnice. Zagadki spod podłogi”, a dla miłośników słuchania: audiobook Jerzego Pilcha „Wiele demonów”.

Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni. Filip Springer
Co to jest ład przestrzenny? Filip Springer twierdzi, że „to jest coś, o czym każdy w Polsce słyszał, ale nikt od dawna tego nie widział.” Autor, znany czytelnikom, choćby z historii o Miedziance, tym razem wybrał się w nietypową podróż po Polsce, a jego czujne oko fotografa zatrzymało się na dłużej m. in. w Karpaczu.
Czy rzeczywiście żyjemy w tak brzydkim kraju? Co się dzieje z naszym poczuciem estetyki? Co to jest pasteloza? Te i inne kłopotliwe pytania stawia w swoim świetnym reportażu Springer, niepokojąc zarówno rozmówców, jak i czytelników. I choć odpowiedzi nie napawają optymizmem, to złość, niezgoda na zastany stan rzeczy, uporczywe drążenie tematu sprawiają, że książkę czyta się znakomicie! Zainteresowanym problematyką polecamy inne książki tego autora: „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” oraz „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Zabobrze. Przewodnik artystyczny. Michał Guz, Paweł Krzaczkowski
Pierwszy blok na Zabobrzu oddano do użytku w 1965 roku. Plany budowy wielkiego osiedla mieszkaniowego powstały w końcu lat 50-tych, sytuacja mieszkaniowa stawała się tragiczna a przecież kraj miał się rozwijać, miasta miały się rozrastać, a obywatele mieli się doczekać własnego M-2. Jeszcze zanim wbito pierwszą łopatę, specjalna komisja ogłosiła konkurs i wybrała osiedlu imię, wybór padł na szczęśliwie neutralne Zabobrze, a mogło być inaczej: Bolkogród, osiedle Postępu… Prasa szczegółowo informowała o planach budowlanych, ilości mieszkań i metrów, o sklepach, szkołach, lokalach usługowych... Zabobrze miało odpowiadać na wszystkie potrzeby jego mieszkańców - zakładano, że będzie ich 10 tysięcy. Takie były początki. Obecnie na trzech osiedlach mieszka około 30 tysięcy osób.
Krótka monografia opisuje rzeczywistość lat 60-tych, bolączki pierwszych zabobrzan, podaje ciekawe fakty z historii, formowania się spółdzielczości i powstawania miejsc związanych z kulturą. Kolejne rozdziały opisują charakterystyczne dla Zabobrza I miejsca, osoby i lokale. Książkę uzupełniają fotografie, wydaje się, że całkiem aktualne, ale jednak w wielu przypadkach historyczne. Bardzo ciekawa lektura, po której inaczej się będzie spacerować osiedlowymi chodnikami, np. do jednej z zaobrzańskich filii bibliotecznych. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Piwnice. Zagadki spod podłogi – Aleksandra Cieślak, Dominika Czerniak
Wyzwanie dla małych detektywów: pełen tajemnic i zagadek książkowy spacer po piwnicy pewnego bloku. Szare betonowe ściany, z farby plamy, tynk spękany. Skrzypi krata— co się dziwić? Nikt nie przyszedł naoliwić. […] A za drzwiami ciasne klitki – to sąsiadów tajne skrytki. Zobacz, czyje tajemnice kryją w sobie te piwnice.
Co kryje się za skrzypiącymi drzwiami do blokowych piwnic? Jakie skarby trzymają tam mieszkańcy? Kto ma na piwnicznej półce odcisk stopy Yeti, kto statuetkę Oscara, a kto niezliczone marmolady i kompoty? Przekonajcie się sami! Przed wami jedenaście niezwykle tajemniczych piwnic. Każda pełna jest szpargałów, gratów i skarbów. Zamieńcie się w detektywów i zgadnijcie, kto jest ich właścicielem. W rozwikłaniu piwnicznych zagadek pomogą wam pełne szczegółów ilustracje i zabawny rymowany tekst. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Wiele demonów. Jerzy Pilch. Czyta: Jerzy Radziwiłowicz
Gdy tuż przed świętami Bożego Narodzenia do domu przyjeżdża Julka Mrakówna, córka pastora, a wraz z nią jej katolicki narzeczony, to cała Sigła zamiera w oczekiwaniu. Pilch długo kazał czekać swoim wielbicielom na kolejną opowieść o jego ukochanym Śląsku Cieszyńskim. Ale nie zawiódł. Uwodzi nas swoją słynną pilchowską frazą, przepięknym językiem snuje bez mała kryminalną intrygę, a my niepostrzeżenie zatapiamy się w magicznej atmosferze i wybuchając co jakiś czas gromkim śmiechem, nie tracimy jednak z oczu spraw najistotniejszych. Nie ma już takich miejsc, nie ma już takich ludzi, dobrze, że są takie książki… Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group