Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 6640
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 18 marca 2016, 8:05
Aktualizacja: Sobota, 19 marca 2016, 15:29
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek/KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Archiwum Książnicy Karkonoskiej
„Góry i Pogórze Kaczawskie. Tajemnice, skarby i osobliwości”, „Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość”, „13 – piętrowy domek na drzewie” – to trzy kolejne książki, które prezentujemy w ramach cyklu artykułów, „Zaczytaj się z Jelonką.com”. Książki polecają bibliotekarze Książnicy Karkonoskiej. Życzymy miłej lektury!

Góry i Pogórze Kaczawskie. Tajemnice, skarby i osobliwości. Robert Primke, Maciej Szczerepa, Wojciech Szczerepa
Rozdziały książki obejmują teren od Bolkowa po Zagrodno, a na linii wschód – zachód sięgają od Złotoryi po Lwówek Śląski. 21 miejsc i ich historie, począwszy od najstarszych udokumentowanych źródeł aż po dzień dzisiejszy. Rzetelne kompendium wiedzy i przystępny, wartki język czynią z książki pozycję ciekawą i wartościową. Głównym jej walorem są odkrywane przed czytelnikiem fakty i tajemnice miejsc zwykle pozostających poza głównymi szlakami turystycznymi Kotliny Jeleniogórskiej i okolic.
Jaką drogę przemierzył rękopis „Pana Tadeusza”, kim był Czarny Janek, co łączy Twardocice z Pensylvanią, dlaczego Wielisławka wciąż odwiedzana jest przez poszukiwaczy skarbów, kim był rakietowy baron odwiedzający lotnisko w Jeżowie Sudeckim? To zaledwie garstka pytań, które powinny skłonić miłośników historii regionu, turystów odwiedzających Kaczawy, mieszkańców tych terenów do sięgnięcia po tę książkę. Okoliczne dzieje, jak pokazali autorzy, obfitują w niezwykłe fakty a ich znajomość wzbogaci pobyt w wielu opisywanych miejscach. Poczujmy ich klimat dzięki lekturze i wiedzy. Książka w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość. ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka
Rozmowa – rzeka z jednym z najbardziej lubianych i rozpoznawalnych księży w Polsce. Teolog, bioetyk, twórca Puckiego Hospicjum, ale przede wszystkim człowiek z pasją opowiada o swoim dzieciństwie, drodze do kapłaństwa, o byciu księdzem. W sposób niezwykle przystępny, wynikający z głębokich przemyśleń przedstawia trudne sprawy z dziedziny bioetyki, teologii. Nazywa po imieniu dylematy współczesnego i myślącego katolika. Nie ukrywa swoich poglądów, polemizuje z uznanymi autorytetami, jeżeli wymaga tego prawda. Mówi, co myśli i żyje w zgodzie z samym sobą – dlatego ta książka i on sam są tak przekonywujący. Jego otwartość i szczerość w mówieniu o chorobie nowotworowej, cierpieniu, słabości, samotności, pogodzeniu się z nieuchronnym sprawia, iż staje się wiarygodny, gdy stara się przekazać słowa nadziei dotkniętym tym samym problemem. Choć to wszystko brzmi bardzo poważnie, bo ks. Kaczkowski o sprawach ważnych mówi serio, to nie znaczy, że jest smutno. Książka skrzy się od humoru, autoironii, niezwykłego ciepła, pozytywnej energii. Podobnie odbierają tę niezwykłą rozmowę inni czytelnicy, bo w największym internetowym plebiscycie portalu lubimy czytać.pl zyskała miano Książki Roku 2015 w kategorii wspomnienia, biografie, autobiografie.
W chwili, gdy pisane są te słowa (16.03.2016 r.) wiemy, że ks. Jan Kaczkowski i jego najbliżsi przeżywają bardzo trudne chwile. Tym bardziej zachęcamy do lektury. Książka w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

13 – piętrowy domek na drzewie. Andy Griffiths, Terry Denton
Andy Griffiths mieszka w trzynastopiętrowym domku na drzewie razem ze swoim kumplem Terrym, z którym wymyśla przezabawne książki, dokładnie taka jak trzymasz w ręku. Andy zajmuje się pisaniem, a Terry rysowaniem. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, po prostu odwróć kartkę!
Tak autorzy zachęcają młodego czytelnika do dalszej lektury. W ich niezwykłej rezydencji oprócz kuchni, łazienki i sypialni znajdują się: przezroczysty basen, bardzo łakome rekiny, liany, na których można się huśtać, pokój zabaw, tajne podziemne laboratorium, fontanna z oranżadą, znikacz do warzyw oraz inne niezwykłe miejsca i sprzęty. Chłopcy muszą napisać jak najprędzej (a dokładniej mają na to tylko jeden dzień) swoją książkę, bo inaczej wydawca – wściekły Pan Nochal… brr, aż strach pomyśleć. Zabierają się, więc do roboty. Chłopcy mają mnóstwo zadań do wykonania, a najlepiej robi się to wszystko gdy wydawca czeka na obiecaną książkę. Czy zdążą na czas? Ta książka jest zdecydowanie zwariowana, naprawdę zwariowana zarówno pod względem tego, co robią nasi bohaterowie jak i pod względem tego, jak mieszkają i co tam się dzieje. A dzieją się przeróżne dziwy. Dowiemy się między innymi co to jest kotnarek i Syrenata.
Książkę czyta się ekspresowo, mimo że stron jest sporo. Całość dopełniają „gryzmołkowe” i zabawne ilustracje. Jest pełno dopisków i dymków jak w komiksie. Książkę polecamy młodym czytelnikom z poczuciem humoru, których interesuje wymyślony świat z potworkami w akcji. Książka w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group