Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 4224
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 11 marca 2016, 8:02
Aktualizacja: Sobota, 12 marca 2016, 9:11
Autor: Jel
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Archiwum Książnicy Karkonoskiej
Broad Peak. Niebo i piekło, Lotnictwo Kotliny Jeleniogórskiej T. 1, Listy od Feliksa. Mały zając podróżuje po świecie – to kolejne trzy książki, po które warto sięgnąć. Wszystkie trzy pozycje są dostępne w Książnicy Karkonoskiej. Życzymy miłej lektury!

Broad Peak. Niebo i piekło. Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński.
12 marca najwytrwalsi biegacze zmierzą się z prawie 53-kilometrową trasą III Zimowego (w tym roku rzeczywiście mocno zimowego) Ultramaratonu Karkonoskiego, który jest memoriałem Tomka Kowalskiego - ultramaratończyka, sportowca, podróżnika, alpinisty, himalaisty. Marzec 2013 roku był dla polskiego himalaizmu szczególny. Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Artur Małek i Tomek Kowalski jako pierwsi ludzie na świecie stanęli zimą na ośmiotysięczniku Broad Peak, lecz podczas zejścia ze szczytu zginęło dwóch członków grupy szturmowej: Maciej Berbeka i właśnie Tomasz Kowalski. Od tamtej pory minęły trzy lata. Spory umilkły, wyruszyły nowe wyprawy. Pozostał żal i tajemnica Lodowych Wojowników, do której starali się zbliżyć autorzy książki „Broad Peak. Niebo i piekło” - Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński. Szczegółowa analiza tragicznej wyprawy ukazana została na tle retrospektywicznego spojrzenia na polski himalaizm. Rzetelny, wnikliwy i przemyślany reportaż napisany został z podziwu godnym dystansem i obiektywizmem. Dziennikarze nie unikali trudnych pytań, ale odpowiedzi, w tym najważniejszą - o cenę marzeń, każdy musi dać sobie sam. W czerwcu 2013 roku ruszyła wyprawa poszukiwawcza, której celem było odnalezienie ciał zaginionych wspinaczy. Z himalaistami i rodzinami zmarłych w Karakorum pojechał również Jacek Hugo-Bader. „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak.” to relacja nie tylko reportera, ale również fotografa. Książka w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Lotnictwo Kotliny Jeleniogórskiej T. 1. Kaczmarek Tadeusz, Błasiak Stanisław.
Pierwsza książka o historii szybownictwa jeleniogórskiego, jego tradycjach i legendzie Szkoły Szybowcowej. Poświęcona ludziom, dzięki którym Kotlina Jeleniogórska trwale zapisała się w dziejach lotnictwa światowego.
Zamieszczone w publikacji Kalendarium obejmuje historię jeleniogórskiego lotnictwa od roku 1785 do 2014. Znalazły się tu najważniejsze daty takie jak: rok 1785, kiedy to aeronauta Resner wzniósł się nad Jelenią Górę własnoręcznie zbudowanym balonem, rok 1921 gdy niemieccy lotnicy postanowili zbudować w Grunau zakład szybowcowy, w którym Gottlob Espeulanb i Edmund Schnaider budowali słynne szybowce Grunau Baby i SG-38, rok 1946 kiedy powstał Aeroklub Jeleniogórski.
Większość objętości wydawnictwa stanowią biografie znakomitych lotników, ale również życiorysy ludzi mniej znanych, którzy wnieśli wkład w rozwój lotnictwa Kotliny Jeleniogórskiej w latach 1921-2014. Cennym uzupełnieniem są wykazy imienne osób zasłużonych dla lotnictwa, kadry zarządzającej, pracowników, instruktorów, pilotów Wyczynowej Szkoły Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim i Aeroklubu Jeleniogórskiego.
Aeroklub Jeleniogórski od początku istniał dzięki pasjonatom, którzy gotowi mu byli oddać swój czas, zaangażowanie, pieniądze. Dzięki pasjonatom powstała również ta książka. Książka poświęcona ludziom i miejscu, w którym bakcylem latania zaraził się niejeden mistrz i rekordzista świata. W książce jest sporo archiwalnych fotografii, zaopatrzona jest w bibliografię i indeksy. Polecamy nie tylko pasjonatom lotnictwa, także tropicielom historii regionu. Dostępna w Książnicy Karkonoskiej w zbiorach regionalnych.

Listy od Feliksa. Mały zając podróżuje po świecie. Annette Langen & Constanza Droop
Pod koniec wakacji stało się coś strasznego. Nagle, w samym środku lotniska, zaginął pluszowy zając Zosi – Feliks. To prawdziwe nieszczęście, ponieważ Zosia i Feliks znali się od zawsze i byli nierozłączni. Cóż, smutno zakończyły się wakacje. Ale pewnego dnia, po powrocie ze szkoły Zosia otrzymuje list z Londynu od – Feliksa! Jest to pierwszy list , który Zając przysyła Zosi ze swojej długiej podróży. Kolejne listy przychodzą z Paryża, Rzymu, Kairu, z safari w Kenii i Nowego Jorku. Feliks ma niesamowity dar obserwacji, opisuje kraje które zwiedza i ciekawostki z nimi związane. Po każdym przeczytanym liście Zosia wraz ze swoją rodziną wprowadzają młodego czytelnika w piękny świat podróży, historii i geografii. W książce bardzo ciekawą formą są prawdziwe koperty ze znaczkami, które doklejone są do kartek książki. Znajdują się w nich własnoręcznie pisane listy od Feliksa do Zosi. Listy są opatrzone rysunkami, dopiskami, kleksami i skreśleniami. Opowieści pluszowego zająca w ciekawy i pouczający sposób przeniosą nas do egzotycznych krajów i nie tylko. Listy wprawią wszystkich w doskonały nastrój, rozbudzą wyobraźnię i pozwolą przeżyć niesamowite chwile. A czy Zającowi uda się w końcu dotrzeć do domu, przeczytajcie sami. Książka dla całej rodziny, dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. Polecamy ! (AJ)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group