Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 9696
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 8 października 2021, 14:20
Aktualizacja: 14:21
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Tym razem panie bibliotekarki z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej radzą nam sięgnąć po: „Nie boję się bezsennych nocy… „ Józefa Hena, „Bibliotekę o północy” Matta Haiga i „Noc w bibliotece” Agathy Christie. O proponowanych książkach piszą w swoich recenzjach. Zapraszamy do lektury!

Nie boję się bezsennych nocy… Józef Hen

Tego autora przedstawiać chyba nie trzeba. Jego twórczość towarzyszy nam od lat i żadna książka nie przechodzi bez echa. Opowieści biograficzne, opowiadania, wspomnienia, sfilmowane powieści: „Crimen” z Bogusławem Lindą, „Królewskie sny” z Gustawem Holoubkiem w roli Władysława Jagiełły i oczywiście pierwszy polski western, czyli „Prawo i pięść’ na podstawie „Toastu” - pierwsze tygodnie wyzwolenia, szabrownictwo na Ziemiach Odzyskanych, któremu przeciwstawia się Gustaw Holoubek, w tle „Nim wstanie dzień” - słynny motyw muzyczny Krzysztofa Komedy ze słowami Agnieszki Osieckiej, wyśpiewany uwodzicielskim głosem Edmunda Fettinga i Gryfów Śląski w scenach plenerowych. Ale dzieło życia to przede wszystkim dzienniki - zapiski prowadzone od wczesnych lat powojennych (choć nie wszystkie ujrzały światło dzienne), po czasy współczesne. Ostatni opublikowany tom to „Bez strachu” i dotyczy okresu 2018 – 2020, ale zaczęło się właśnie od tej książki – „Nie boję się bezsennych nocy”. Notatki, refleksje, wspomnienia i spostrzeżenia, tematy polityczne, lektury, dywagacje z przeszłości, polemiczne i przenikliwe sądy, historia i sprawy bieżące – całość przeradza się niepostrzeżenie w niepowtarzalne świadectwo epoki, opowieść o czasach i ludziach. „Dziennika nie prowadzę. Ale nauczyłem się kłaść obok tapczanu mały notesik, czasem jakieś luźne kartki i długopis. W bezsenne noce, kiedy myśli rozpoczynają swoją męczącą gonitwę, zapalam lampkę i usiłuję je uchwycić. Na chwilę pierzcha udręka. Przestaję bać się bezsennych nocy”. Z pewnych powodów my też nie boimy się bezsennych nocy, a przynajmniej tej jednej – 9 października kolejna edycja „Nocy bibliotek”, w tym roku pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Startujemy o godz. 17.00. Zapraszamy do Książnicy Karkonoskiej, ul. Bankowa 27. (KH)

Biblioteka o północy. Matt Haig

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie byłoby Wasze życie, gdybyście podjęli inną decyzję? Czy chcielibyście naprawić coś czego żałujecie? Nora ma okazję uzyskać odpowiedź na pytanie: „Co by było, gdyby…?” . Pewnego dnia wraca do domu i postanawia odebrać sobie życie, nie jest jednak świadoma, że po śmierci trafi do Biblioteki o północy. W tym miejscu czas płynie swoim rytmem, a Nora może wybrać życie jakie chce, może zmienić każdy błąd, spełnić każde marzenie. Może wybrać życie, w którym chce zostać już na zawsze. Podczas tej podróży zmienia się nie tylko postrzeganie jej obecnego życia i źródeł jej niedoli, dowiaduje się także dużo o sobie. Zdaje sobie sprawę, że każdy żal musi być kiedyś wybaczony, że niektóre rzeczy nie są jej winą i nie ma na nie wpływu, jak np. opieka nad kotem. Wydawało jej się, że źle się opiekuje swoim kotem, ponieważ ten zdechł na ulicy. Zastanawia się, co by było gdyby nie wypuszczała kota z domu i o taką wersję swojego życia prosi. W tej wersji zwierzę też nie żyje, ponieważ cierpiało na chorobę, o której jego właścicielka nie była świadoma. W innej wersji swojego życia ociera się o śmierć i nagle zdaje obie sprawę, że wcale nie chce umierać. Jak to wszystko się skończy dla Nory? Czy przeżyje i da radę coś w sowim życiu zmienić? A może jest już za późno? To jest ten typ książki, do którego nieustannie się wraca. Biblioteka o północy skłania do refleksji, do pochylenia się nad własnym życiem, a przede wszystkim daje nadzieję. Matt Haig nakłania czytelnika do zastanowienia się nad tym czym jest prawdziwe szczęście, gdzie leży jego źródło. Serdecznie polecam. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej (PW)

Noc w bibliotece. Agatha Christie

W rezydencji państwa Bantry, a dokładnie w bibliotece pułkownika znaleziono ciało nieznajomej kobiety. Do tej pory pułkownikowa myślała, że ciało pięknej blondynki można znaleźć wyłącznie na kartach powieści kryminalnej, tymczasem mieszkańcy St. Mary Mead zaczynają szeptać, że może to wynik romansu starzejącego się pana domu… Do akcji wkracza panna Marple, przyjaciółka Dolly Bantry. Panna Marple, skądinąd urocza staruszka, należy do osób dociekliwych i lubiących wioskowe ploteczki, wnikliwa obserwacja osób związanych z ofiarą i to, o czym „ludzie gadają” to jej metody dotarcia do rozwiązania zagadki. Śledztwo oczywiście prowadzi też lokalna policja. Pojawiają się motywy i kilku podejrzanych. Do ostatniej strony nie wiadomo kto zabił Ruby Keene, panna Marple wodzi nas za nos. Klasyka gatunku w mistrzowskim wydaniu. (JJ)

9 października w Książnicy Karkonoskiej odbędzie się Noc Bibliotek, ofiar nie planujemy, za to mamy dla was ciekawe propozycje na sobotni wieczór. W programie film fabularny, spotkanie z Tomaszem Szyrwielem, gry planszowe, zajęcia plastyczne, filmy regionalne, Minecraft, robótki ręczne, prezentacja Dyskusyjnych Klubów Książki, wydawnictw i oczywiście atrakcje związane z książkami. Czytanie wzmacnia! https://biblioteka.jelenia-gora.pl/51269/noc-bibliotek-2021/ Zapraszamy. (JJ)

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
67%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group