Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 3540
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zachować pamięć o Kresach Wschodnich

Poniedziałek, 10 września 2018, 6:11
Aktualizacja: Środa, 12 września 2018, 10:18
Autor: WAC
Jelenia Góra: Zachować pamięć o Kresach Wschodnich
Fot. WAC
W Muzeum Przyrodniczym odbyło się wczoraj (9.09) spotkanie podsumowujące dziesięć edycji organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Jeleniej Górze konkursu „Ocalić od zapomnienia”. Wydarzenie znalazło się w programie Europejskich Dni Dziedzictwa.

Konkurs „Ocalić od zapomnienia” skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych w regionu jeleniogórskiego. Przez dziesięć swoich edycji cieszył się sporym zainteresowaniem młodzieży.

- Zadaniem uczestników było znalezienie kresowianina i spisanie jego wspomnień w dowolnej formie – eseju, listu, opowiadania – mówi prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Stanisław Kańczukowski. - Następnie prace te były oceniane przez komisję złożoną z dwóch historyków i polonistkę, zaś najlepsze nagrodzono. Dzięki temu konkursowi udało się ocalić od zapomnienia wiele unikalnych relacji, stanowiących cenne źródło historyczne.

Uczestnicy spotkania mogli w jego trakcie obejrzeć unikatowe pamiątki z archiwów rodzinnych, związane z Kresami Południowo – Wschodnimi oraz dotyczących setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości. Mieli też możliwość podziwiania prac najmłodszych czyli maluchów z Miejskiego Przedszkola nr 10 poświęconych Polsce i naszym symbolom narodowym.

W drugiej części prelekcję na temat konkursu wygłosił jego pomysłodawca Jan Swatowski. Na zakończenie zaproszono wszystkich na degustacje potraw kresowych.

Twoja reakcja na artykuł?

18
86%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
0
0%
Złości
2
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group