Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 8186
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Zabytkowa wieża do remontu

Poniedziałek, 14 września 2009, 8:38
Aktualizacja: 8:41
Autor: Angela
REGION: Zabytkowa wieża do remontu
Fot. Angela
W minionym tygodniu ruszył remont wieży ratuszowej w Gryfowie Śląskim. Obecnie do góry pną się już rusztowania. Obiekt zostanie odmalowany, wymienione będą okna, zyska nową elewację. Inwestycja ma się zakończyć jeszcze w tym rok. Jej koszt to około 600 tys. zł.

Wieża ratuszowa w Gryfowie Śląskim powstała w 1930 roku, więc przy planowaniu prac remontowych nie obyło się bez długich dyskusji i ustaleń zakresu robót z konserwatorem zabytków i fundacją zajmują się ochroną zabytków.

Upierano się, by ta wieża jako zabytek po remoncie pozostała taka jaka jest obecnie, czyli betonowa. – Mieliśmy ją tylko wypiaskować i pozostawić. Po długich rozmowach udało nas się przekonać konserwatorów zabytków, by ją chociaż pomalować na kolor betonu, ponieważ w 1985 roku była ona już malowana. Samo piaskowanie byłoby dla gminy bardzo kosztowne i zniszczyłoby nam nowo położony dach – mówi Edyta Wilczacka, zastępca burmistrza Gminy i Miasta Gryfów Śląski.

Zakres prac obejmie remont i wymalowanie wieży, zmianę iglicy, zrobienie całej elewacji i wymianę okien. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków odnowione będą okna w sali posiedzeń.

Jest to duży koszt, renowacja pięciu okien będzie nas kosztować 40 tys. zł, natomiast wszystkie okna zostaną wymienione za około 80 tys. zł – tłumaczy Edyta Wilczacka. Pieniądze na remont pochodzą z urzędu marszałkowskiego z funduszu pomocy rozwojowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
96
Tak
38%
Nie
59%
Nie wiem
3%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group