Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13346
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zabytki Kotliny Jeleniogórskiej bohaterami filmu „Daas”. Do zobaczenia w kinie Lot

Sobota, 18 lutego 2012, 8:05
Aktualizacja: 16:32
Autor: Agrafka/Accipiter
JELENIA GÓRA: Zabytki Kotliny Jeleniogórskiej bohaterami filmu „Daas”. Do zobaczenia w kinie Lot
Fot. Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów
W najbliższy wtorek (21 lutego) o godz.18. w kinie „Lot” pokazany zostanie film kostiumowy Adriana Panka „Daas”, do którego zdjęcia kręcone były w pałacu w Wojanowie i dworku w Mniszkowie. Pokaz odbędzie się w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Zoom – Zbliżenia”. Cena biletu – 5 zł.

„Daas” to kostiumowa opowieść o awanturniku Jakubie Franku, który ogłosił się Mesjaszem. Akcja tej mrocznej opowieści rozgrywa się w realiach końca XVIII wieku, w roku 1776. Film oparty na faktach ukazuje historię młodszego radcy wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej Henryka Kleina (Mariusz Bonaszewski) i wynalazcy Jakuba Golińskiego (Andrzej Chyra), przechrzczonego Żyda z Galicji. Za sprawą przypadku obaj zostają wplątani w działania sekty żydowskiego herezjarchy hrabiego Jakuba Franka (Olgierd Łukaszewicz), sprzedawcy sukna, który porzuciwszy tradycyjne wyznanie Mojżeszowe, ogłosił się Mesjaszem.

Odrębnymi bohaterami filmu są również dwa obiekty zabytkowe w Kotlinie Jeleniogórskiej, niesztampowo ukazane obiektywem Artura Sienickiego i Piotra Uznańskiego, które pełnią ważną rolę w budowaniu znaczenia fabuły. Sceny do filmu realizowane były bowiem we wnętrzach i plenerach pałacu w Wojanowie oraz dworu w Mniszkowie koło Janowic Wielkich. A ekipa filmowa obrazu „Daas” z reżyserem i autorem scenariusza Adrianem Pankiem gościła w okolicach Jeleniej Góry na przełomie września i października 2010 r.

Warto dodać, że konsultacji kaskaderskich na planie filmowym udzielał rodowity jeleniogórzanin Maciej A. Maciejewski, kaskader filmowy, aranżer i instruktor szermierki teatralno-filmowej, który podczas prób do tragedii szekspirowskiej „Romeo i Julia” w reż. Krzysztofa Rekowskiego (2006) w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida układał choreografię walk scenicznych.

W pozostałych rolach w filmie występują: Danuta Stenka (księżna), Jan Nowicki (hrabia von Nogai), Maciej Stuhr (cesarz Józef II), Janusz Chabior (Łabędzki), Sławomir Orzechowski (Grossen), Radosław Chrześciański (Schwartz), Ditte Berkeley-Schultz (Marianna), Anna Ilczuk (Joanna), Magdalena Czerwińska (Golińska), Maciej Tomaszewski (Hendel), Krzysztof Dracz (doktor), Edwin Bażański (Hans), Orina Krajewska (Ewa, córka Franka) oraz Wojciech Ziemiański (urzędnik), który w latach 1978-79 i 1981-87 związany był z jeleniogórskim Teatrem im. Norwida.

Dwór usytuowany na skraju skarpy w południowym końcu wsi Mniszków, oddalony jest kilkadziesiąt metrów na zachód od głównej wiejskiej drogi. Historia Mniszkowa sięga początków XIV w., kiedy należała do rodziny Bawarów. W II połowie XIV w. folwark sprzedaje Heinrich Beier, Clericusowi Boltze, panu z zamku Sokolec. Obiekt, który doczekał dzisiejszych czasów, wzniesiono w roku 1728 r. (datę umieszczono w portalu). Dwór przeznaczony był prawdopodobnie dla rodziny Geier. Spis mieszkańców Mniszkowa z lat 80. XVIII w. wymienia Johanna Geiera jako właściciela domu. W wieku XX dwór był własnością: 1908–1921 Alberta von Ledebur, przeprowadził on gruntowny remont, projektantem zmian był Paul Schulze-Naumburg. W 1934 r. restaurowano lub gruntownie przemalowano strop sali piętra w narożniku południowo-wschodnim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1069
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group