Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 4263
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zabytki czerwonej doliny

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 13 stycznia 2012, 15:57
Autor: maciek.rylkiewicz
maciek.rylkiewicz
Fot. maciek.rylkiewicz
Jakie zabytki w Jeleniej Górze są najczęściej odwiedzane? Jako gość programu wystąpił Wojciech Kapałczyński Kierownik Jeleniogórskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków.

Niestety w związku z kryzysem zamiast Justyny wystąpił Justyn hostess. Jak co tydzień zdjęcie i komentarz tygodnia. Na program zapraszają Radek Bajor i Maciek Ryłkiewicz

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~DIABLOJG 13-01-2012 21:39
Ciekawe gdzie był pan Kapałczyński jak budowano to ,,coś'' koło koscioła prawosławnego na 1 Maja- doskonale pasuje do zabudowy...
kazimierzp 13-01-2012 22:09
Jelenia Góra ma wpisane do rejestru 200 obiektów zabytkowych, ponad 2300 znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków. Jest to wartość która powinna być powodem do dumy mieszkańców i ich troski. Z tą troską to różnie bywa. Byłem ciekaw jak luźno na ławie można pokazać problemtykę ochrony zabytków, tego wszystkiego co nas otacza, wśród których przyszło nam żyć! Autorzy tego programu nie odpowiedzieli mi na to pytanie, bo na ławie było bardzo poważnie, poza ławą... No własnie, co to było?
~nooda 13-01-2012 23:05
odgrzewane kotlety z brakiem komentarza, to już było
~zacken 14-01-2012 9:23
Pamiętam, jak Pan Prezydent (wtedy jeszcze nie Prezydent) zaraz po skończeniu studiów i podjęciu pracy w Muzeum Regionalnym zasuwał z drabinką, młotkiem i gwoździami po ulicach Jeleniej Góry i na fasadach zrujnowanych elewacji przybijał tabliczki "Obiekt Zabytkowy". Panie Wojciechu! Te tysiące "Obiektów Zabytkowych" to raczej efekt radosnej twórczości Pana Marcina Zawiły. :-)
kazimierzp 14-01-2012 11:45
W Polsce zabytkiem nieruchomym nazywamy obiekty które są wpisane do rejestru zabytków - są one szczególnie chronione prawem. Z Jeleniej Góry w rejestrze (tak jak wcześniej pisałem) znajduje się 200 obiektów. Od kilku lat obowiązuje też Gminna Ewidencja Zabytków która powstała z obiektów umieszczonych przez laty w tzw spisie zabytków. Były to obiekty "oczekujące" na wpis do rejestru. Ten spis zabytków był tworzony przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków i dla Jeleniej Góry liczył ponad 2500 obiektów i na nich, na zlecenie Konserwatora Zabytków, pan Zawiła przybijał niebiesko białe tabliczki "obiekt zabytkowy". Tak więc panie zacken (którego styl pisania kogoś mi przypomina) pańskie słowa są złośliwą nadinterpretacją! Są jeszcze obiekty na liście Unesco których na Dolnym Śląsku trzy!
~ 14-01-2012 14:26
DOLNOŚLĄZAK. Z przymrużeniem oka odebrałem zmontowany Jelonkowy materiał. W prologu redaktor stara się nawiązać do języka, którym poslugiwano się w PRL-owskiej telewizyjnej tubie. W tym kontekscie przeprowadza wywiad z czlowiekiem /kształconym i funkcjonujacym w PRL/, nie posługującym się jednak językiem z minionej epoki. Czyżby zamiarem było ośmieszenie Kapałczyńskiego?
~całonocny 14-01-2012 20:23
nie, nie, nie, nie, nie......... to nie tak miało być
~pomóżcie nam 15-01-2012 13:51
Pomóżcie Starej Kamienicy.W Sudetach australijczycy chcą otworzyć kopalnię uranu metodą wpompowania pod ziemię milionów litrów kwasu siarkowego co infiltrując skazi złoża WODY na ogromnym obszarze - dotyczy Cieplic, Jeleniej Górzy i ogromnego obszaru Sudetów tak już się stało w Turyngii w Czechach,Kazachstanie i wszędzie tam gdzie stosowano tą metodę.Mała Gmina i jej protest nie wystarczy.Pomóżcie !!! Jeżeli tego nie zrobicie to życzę zdrowia Jeleniogórzanom. Metoda ługowania in situ, którą chcą wydobywać australijczycy na zawsze zniszczy jedne z największych złóż wody pitnej w Europie to sabotaż!!!!
~Zapytanie 15-01-2012 17:08
Stare domy przysłupowe są świadectwem kultury łużyckiej. Dzisiaj wiele z nich jest porzuconych,zdewastowanych. Popadają w ruinę. Moje pytanie : dlaczego takich domów będących własnością poszczególnych gmin-nie zbywa się osobom prywatnym za "przysłowiową złotówkę" ?. Rady gmin,na terenie których znajduja się wspomniane domy przysłupowe,mogłyby podejmować w tym zakresie stosowne uchwały. Decydentów,ekspertów i znawców tematu - proszę o komentarz.
~łupkofil 16-01-2012 6:23
Mam do sprzedania trochę łupka dachowego. Poniemiecki, lekko śmigany, niedrogo. Cena KONKURENCYJNA wręcz. Chętnie odkupię łupek elewacyjny z rozebranego budynku Teatru Ludowego w Bad Warmbrunn przy Zieten Strasse.
~ 16-01-2012 17:30
DOLNOŚLAZAK. Czy słynna wytwórnia płytek ceramicznych w Piechowicach, która malowniczo wpisuje się w krajobraz Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej z niesmakim odbierana jest przez Kapałczyńskiego? Czy jeden z "Jelonkowych" współpracowników /a może wydawca "Jelonki"/ ma jakies gospodarcze związki z wytwornia plytek ceramicznych w Piechowicach?
~Lowcaskalpów 16-01-2012 22:57
Dolnoślązaku mogę odpowiedzieć na Twój post,ale "boję się".
~opraffca 17-01-2012 11:11
kazimierzup, nie zadajesz pytania w pierwszym komentarzu a domagasz się odpowiedzi, marudzisz. DOLNOŚLĄZAK, interpretacja Twa jest mało przemyślana, język komunizmu to też nasz zabytek, użycie go jest więc wstępem do rozmowy o zabytkach, które przeszkadzają, nie są potrzebne, rażą swą obecnością, nie pasują. A najbardziej oblegany zabytek to już wszyscy kumają? Dobrze;) To ja teraz zapytuję: białe jest czarne?:)
~Radek Bajor 17-01-2012 11:51
Białe jest mgliste :-) Drodzy Widzowie, proszę nie doszukiwać się w programach jakichkolwiek złych intencji, w szczególności intencji ośmieszenia rozmówcy. Co do "komentarza tygodnia" - jest stałym fragmentem programu. Pozdrawiam, rbajor
Piipi Jelonkowa 24-01-2012 21:47
..do - [~Dolnoślązak] .. tam bardziej straszy cmentarz z powodu braku odp. ogrodzenia ! .. no,cóz umarły możne wszystko,dlaczego wspomniana Fabryka Płytek Ceramicznych .. nie może straszyc ! /..przyp.jest bardziej pożyteczna,bo Duchów się boję /
~gabriel 25-01-2012 11:47
Jelonka tradycyjnie podkreśla swoje skrajnie prawicowe upodobania. Albo lizusuje. To nie jest czerwona dolina, drogi Rylkiewicz, tylko coraz czarniejsza, Nie wiem co gorsze. To się okaże.
~ 25-01-2012 15:30
ad.~~=Piipi. A po co ogrodzenie na cmentarzu. Przecież ci to tam spoczywają i tak nie uciekną. Duchów się nie bój - krzywdy Ci nie uczynią. Czytając Twój post, aż chce się po chrzescijańsku zakrzyknać : Piipi "bój się Boga". DOLNOŚLAZAK.
Piipi Jelonkowa 26-01-2012 0:14
..do - [~Dolnoślązak ] .. to jest takie smutne ! .. bo jeszccze pamiętam Naszego Umiłowanego Papieża Jana Pawła II ... który za życia zawsze mówił,że odpocznie w Niebie ! ~Wiesz ? .. moja Znajoma obecnie modli *z prośbami się do Błogosłowianego Jana Pawła II ~DOLNOŚLĄZAKU ! .. gdzie j jest tutaj "wieczny odpoczynek" dla zmarłych,gdy osoby zyjące .. zakłócają *im "święty spokój" !
~socjalista 26-01-2012 15:39
Tak piipi był wielki ,ale aktor ,ja go znałem i nie modle się ,ani go nie wspominam.
~hexee 9-05-2012 21:29
Po wojnie ludzie dostali w prezencie domy i pola, na początku nie dbali o domy, bo były zdrowe, solidne i zadbane, poza tym bali się że Niemcy wróca. Później komuna robiła swoje a właściciele i najemcy nadal mieli gdzieś dbanie o to, bo po prostu nie byli mentalnie związani z tym terenem. Skoro sami nie dbali to i nie nauczyli dbać o to wszystko swoich dzieci............taki jast nasz Dolny Sląsk.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group