Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 5623
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Zabójczy czad znów zaatakował

Poniedziałek, 8 lutego 2010, 14:12
Aktualizacja: 14:12
Autor: Angela
W minioną sobotę do szpitala w Jeleniej Górze trafiła jedna osoba, która wskutek ulatniającego się tlenku węgla z wadliwego piecyka gazowego straciła przytomność. Czterech pozostałych domowników, w tym dwójkę dzieci ewakuowano.

Do zatrucia się tlenkiem węgla wydobywającym się z nieszczelnej instalacji piecyka gazowego doszło w minioną sobotę o godzinie 12.30 w budynku przy ulicy Chrobrego w Jeleniej Górze. Kiedy na miejscu pojawili się strażacy, stężenie czadu nie było już zbyt wysokie. Wcześniej jednak cichy zabójca doprowadził do nieprzytomności 61-letniego mężczyznę. Lokatora karetką pogotowia odwieziono do szpitala. Z mieszkania ewakuowano natomiast pozostałą czwórkę lokatorów, w tym dwójkę dzieci.

Jak mówi rzecznik jeleniogórskiej straży pożarnej, uniknięcie takich zdarzeń nie jest to zbyt trudne i wymaga jedynie przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nadrzędną z zasad są kontrole przewodów kominowych, dymowych i wentylacyjnych. Inne to nie zatykanie kratek wentylacyjnych, które często są jedynym źródłem dopływu świeżego powietrza.

– Ten problem jest szczególnie widoczny w małych mieszkaniach, gdzie montowane są urządzenia spalające tlen – mówi kpt. Andrzej Ciosk. Kotły ogrzewające dom pobierają powietrze, a jeśli kratka wentylacyjna jest zatkana i zaczyna brakować powietrza, dochodzi do niepełnego spalania podczas którego wytwarza się tlenek węgla i robi się ciąg wsteczny. Wówczas tragedia jest gotowa.

O sprawdzeniu wentylacji należy też pamiętać przy każdej wymianie okien i drzwi. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapewnienie bezpieczeństwa przed czadem jest również częste wietrzenie mieszkania, a w szczególności pomieszczeń w których znajdują się urządzenia grzewcze czyli kuchnie i łazienki. Wspomagające w zapewnieniu bezpieczeństwa mogą być też czujniki czadu, które kosztują niewiele, a często uratowały już ludziom życie.

– Nie można jednak ograniczyć się do samych czujek, bo one dla naszego bezpieczeństwa z pewnością nie wystarczą – mówi kpt. Andrzej Ciosk.
Żelazną zasadą w każdym domu, gdzie stosowane są urządzenia do podgrzewania wody lub urządzenia dwufunkcyjne powinno być ich systematyczne serwisowanie i kontrolowanie. Nie wolno użytkować sprzętu niesprawnego technicznie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group