Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 5612
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ KRAJ: Zabójczy azbest w szkołach

Piątek, 11 stycznia 2008, 8:10
Aktualizacja: 19:27
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ KRAJ: Zabójczy azbest w szkołach
SP nr 7 mieści się w poniemieckim budynku dawnej szkoły ewangelickiej. Choć stan techniczny budynku jest kiepski, na pewno nie ma w nim azbestu.
Fot. TEJO
Śmiertelna trucizna wciąż jest obecna w wielu budynkach. Z ostatnich danych rządowych wynika, że najwięcej jest go w szkołach i przedszkolach budowanych w latach 60., 70. i 80. minionego wieku.

Substancja ukryta jest w co dziesiątej polskiej szkole. Kilkaset tysięcy uczniów siedząc codziennie na lekcjach wdycha drobiny śmiercionośnego minerału. Niewykluczone, że za 20–30 lat niektórzy z nich będą mieli kłopoty z płucami – straszy Polska Gazeta Wrocławska.

W Jeleniej Górze większość szkół pochodzi właśnie z tego okresu, ale nikt do końca nie wie, jaki udział w materiałach budowlanych ma azbest. Takie badania nie były przeprowadzane. Tymczasem największe miejskie podstawówki: „jedenastka”, „ósemka”, „trzynastka”, oraz gimnazja numer dwa, trzy i cztery mieszczą się w budynkach wzniesionych w czasach, kiedy azbest był powszechnie wykorzystywany, bo nie znano jego trujących właściwości.

– Kiedy w latach 60. władza rzuciła hasło "tysiąc szkół na tysiąclecie państwa", nikt nie pomyślał, że ten budowlany zryw będzie się odbijał czkawką następnym pokoleniom. Budynki masowo pokrywano zawierającym azbest eternitem; azbestu używano też do ocieplania ścian. W szkołach tych do dziś prowadzone są lekcje. Po 40–50 latach eternitowe płyty zaczęły kruszeć. Uwalniają
rakotwórczy pył, który wdychają dzieci – alarmuje dziennik.

Tymczasem program usuwania azbestu idzie bardzo opornie. W Karpaczu, miasto chciało pozbyć się trucizny płacąc za jej usunięcie, ale nie spodobało się to Regionalnej Izbie Obrachunkowej.

Co roku z powodu wnikania włókien azbestu do płuc umiera nawet do kilku tysięcy ludzi. Tracą życie z powodu nowotworów, azbestozy i międzybłonniaka opłucnej – przestrzega gazeta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
775
Tak
10%
Nie
85%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group