Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 2536
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zabili za głupią minę

Wiadomości: REGION
Sobota, 25 lipca 2009, 7:11
Aktualizacja: Niedziela, 26 lipca 2009, 7:42
Autor: Angela
W trakcie poszukiwań policja opracowała portrety pamięciowe sprawców.
Fot. Policja
Przyjechali na kilka dni do Karpacza na sylwestra. Mieli się dobrze bawić na dyskotekach oraz na stokach w górach, po czym planowali wrócić do swojego miasta Obornik Śląskich. Zanim jednak wyjechali, zadali śmiertelne ciosy przypadkowemu mężczyźnie. Mowa o Michale Z. i Mateuszu K., przeciwko którym sprawa o pobicie ze skutkiem śmiertelnym trafiła do jeleniogórskiego sądu.

21-letni Michał Z. mieszkaniec miejscowości Oborniki Śląskie, student II roku Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, do Karpacza przyjechał 29 grudnia 2008 roku wraz z grupką swoich znajomych, m.in. Mateuszem K. Sześcioosobowa grupka przyjaciół zatrzymała się w jednej z wilii w Karpaczu.

31 grudnia wieczorem w pokoju Michała paczka znajomych rozpoczęła sylwestrową imprezę. To miał być niezapomniany sylwek. Michał na tą okoliczność kupił sobie nawet pasek na Allegro, który wyświetlał napis „Szczęśliwego Nowego Roku”. Po godzinie 23.00 cała szóstka wyszła powitać nowy rok w centrum Karpacza.

Odwiedzili kilka restauracji i pubów, a około drugiej w nocy poszli do pubu o nazwie Kotłownia, z której nad ranem wrócili do wynajmowanych pokoi. Drugiego stycznia 2009 roku Michał z Mateuszem pojechali na narty do Czech. Studenci chcieli zabrać ze sobą dwie dziewczyny, które dzień wcześniej poznali w pubie, ale te nie chciały się zgodzić na wyjazd. Godzinę później przypadkowo zapoznane koleżanki zadzwoniły i powiedziały, że mogą się z nimi spotkać w pubie Młyn.
Studentom wydało się to podejrzane, więc na umówione spotkanie zabrali ze sobą rozsuwane pałki. Kiedy jednak okazało się, że dziewczyny są w towarzystwie innych mężczyzn, Michał z Mateuszem poszli do „Kotłowni”.

Na pomysł wyjazdu do Karpacza na narty wpadł także mieszkaniec Kocka, Grzegorz, który na wspólny wyjazd namówił swojego kolegę Adriana Cz. i dwójkę innych uczestników wycieczki. Adrian miał być tylko kierowcą. Zgodził się bez wahania. Wyjechali pierwszego stycznia, a do Karpacza dojechali następnego dnia rano. Po przyjechaniu na miejsce Adrian po całonocnym prowadzeniu samochodu położył się spać, a pozostali pojechali na narty.

Po siedemnastej znajomi zjedli obiad i poszli na zakrapianą imprezę. Adrian miał wyraźną ochotę potańczyć. Zapytał kelnera gdzie mógłby się dobrze pobawić, a rozmówca wskazał mu „Kotłownię”. Kiedy współtowarzysze po wypiciu około trzech butelek wódki odpadli z zabawy, Adrian sam poszedł do Kotłowni. Zamówił piwo, wypił przy barze i wyszedł na zewnątrz.

W tym czasie do baru przyszli znani nam już Michał Z. i Mateusz K., którzy usiedli przy stoliku wcześniej poznanych mężczyzn, z którymi wypili kilka głębszych. W pewnym momencie Mateusz zaczął zaczepiać jednego z gości komentując, że siedzi on w czapce. Przechodząc obok zaczął go szturchać w bok. Gość nie dał się jednak sprowokować. Zapytał czy ten szuka zaczepki i Mateusz się uspokoił. Po chwili wdał się jednak w kolejną sprzeczkę z innym gościem baru.
Panowie emocje rozładowali na zewnątrz, po czym ponownie wrócili do baru na wspólne drinki. Po chwili Mateusz wyszedł do toalety, a Michał Z. został ze znajomymi.

Po chwili do baru wrócił Adrian, który zaczął się wygłupiać: bujał się, przewracał oczami, robił głupie miny wykrzywiając twarzą i udając odurzonego narkotykami. Kiedy zobaczył to Mateusz K. zaczął krzyczeć do Adriana, by ten nie udawał „naćpanego”. Zaczęła się sprzeczka, po której Michał Z. popchnął Adriana. Rozpoczęła się wymiana ciosów. Jeden z gości chciał rozdzielić bijących się, ale dostał kopa i ze względu na zagipsowaną nogę miał ograniczoną możliwość ruchu, odpuścił.

Początkowo Michał Z. i Mateusz K. zadawali ciosy pięściami. Po kilku minutach jednak Michał Z. wyciągnął nóż i zadał nim Adrianowi cztery ciosy w brzuch. Na tym się nie skończyło. Szamotanina przeniosła się na zewnątrz. Kiedy Adrian upadł na ziemie Michał Z. krzyknął do współsprawcy: „spierda....y”, po czym oprawcy uciekli. Wrócili do wynajmowanych pokoi, opatrzyli rany Mateusza. Rano zapłacili za pobyt w pensjonacie i wyjechali. Pytani przez właściciela willi czy byli w „Kotłowni” i czy wiedzą coś o pobiciu, powiedzieli, że byli, ale żadnego pobicia nie widzieli.

O pobiciu i rannym kliencie pogotowie ratunkowe i policję powiadomił jeden z kelnerów pubu Kotłownia. Pobity i nieprzytomny Adrian Czerski około czwartej w nocy został przewieziony do Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, gdzie przeszedł operację zszycia naczyń tętniczych, jelita cienkiego i dwunastnicy, po czym przekazano go na oddział Intensywnej Opieki Medycznej. O 9.26 nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia i po dziesięciu minutach reanimacji stwierdzono zgon. Zmarł nie odzyskawszy przytomności. Początkowo policja miała problem z ustaleniem jego tożsamości, nie miał bowiem przy sobie żadnych dokumentów.

Kim jest ustalono dopiero 3 stycznia po południu, kiedy zaginięcie kolegi zgłosili na policji jego znajomi. Oględziny zwłok wykazały, że miał on cztery rany kłute na brzuchu po lewej stronie o szerokości 2 cm i na brzuchu po prawej stronie o szerokości 1,5 cm.

Policja szukała sprawców zabójstwa przez około trzech miesięcy. Prowadzone na miejscu postępowanie nie przyniosło jednak żadnych rezultatów. Dopiero 14 kwietnia na podstawie zebranych materiałów dowodowych ustalono, że sprawcami są Michał Z. i Mateusz K. Bandytów namierzono po emisji programu 997, który ukazał się w TVP. Pokazano w nim portrety pamięciowe sprawców. Zabójcę zdradził między innymi charakterystyczny pasek ze świecącym napisem. Ani Michał Z., ani Mateusz K. nie przyznają się jednak do zarzucanych im czynów. Mateusz K. powiedział w zeznaniach, że on brał udział tylko w zwykłym pobiciu. Za sprawcę zabójstwa wskazał swojego kolegę, Mateusza Z. W wyjaśnieniach utrzymywał też, że został uderzony przez Adriana kastetem i stracił przytomność. Ten argument uznano jednak jako linię obrony. Obaj mężczyźnie nie byli dotąd karani. Mieli też pozytywną opinię w środowisku. Teraz grozi im kara do 25 lat pozbawienia wolności.
Nie ustalono jeszcze terminu pierwszej rozprawy, która odbędzie się w jeleniogórskim sądzie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz

~........................... 25-07-2009 7:23
25 lat ale nie we więzieniu, a w kamieniołomach. skoro zniszczyli komuś życie, teraz pora żeby ktoś zniszczył ich. zakichane smarki, jak można kogoś zabić...
teessi 25-07-2009 7:54
Zważywszy na ich młody wiek, zapewne JUŻ mają niewesoło. Sami tam nie są, a myć się trzeba...
~1 25-07-2009 8:29
więźniowie maja teraz wizyty kobiet...wiec nowymi tyłkami się nie interesują.....do kamieniołomów z nimi...niech pracują na swoje wyżywienie( 250 g chleba i szklanka wody - racja dzienna ) wtedy nie byłoby tylu przestępstw...dlaczego MY ich mamy utrzymywać ?
~stefek 25-07-2009 8:30
wie ktos co z Kazikiem ?
~kl 25-07-2009 8:32
b...ki
~wie39 25-07-2009 8:33
dozywocie dla morderców
piipi 25-07-2009 10:03
*Czlowiek .. pod wplywem alkoholu moze stac sie .. morderca !
~ja 25-07-2009 10:28
takich ludzi powinno zamykać się w klatkach do końca ich żałosnego życia!!!
~patryk 25-07-2009 10:32
muszą dostać dożywocie!!! bezpieczeństwo jest najważniejsze - a cwaniaków trzeba izolować.
piipi 25-07-2009 10:37
..tam bylo ROWNIEZ duzo alkoholu !
~~~ 25-07-2009 10:39
a teraz posiedzą z głupią miną
~patryk 25-07-2009 10:42
muszą dostać dożywocie!!! bezpieczeństwo jest najważniejsze - a cwaniaków trzeba izolować.
piipi 25-07-2009 10:43
~Policja poszukiwala mordercow przez 3 miesiace,a ..ONI spokojnie dalej zyli ! SUMIENIE ..ma morderca ?
~uuui 25-07-2009 10:50
oko za oko smierc za smierc
~patryk 25-07-2009 10:52
muszą dostać dożywocie!!! bezpieczeństwo jest najważniejsze - a cwaniaków trzeba izolować.
~dex 25-07-2009 11:18
szubienica na ratuszu
~aaa 25-07-2009 11:25
jakbym czytala kawalek jakiejs kryminalnej ksiazki... co sie teraz dzieje z tymi ludzmi juz strach nawet wyjsc na piwo i sie usmiechnac bo komus moga sie nie spodobac nasze zeby ... ja tam bym ich wsadzila na wiecej niz 25 lat
~jelgór 25-07-2009 11:39
Od kiedy to Uniwersytet Ekonomiczny przyjmuje studentów, którzy mają w zwyczaju stosować "rozsuwane pałki" (cokolwiek to jest)? To kiedyś była porządna i dość elitarna uczelnia, na którą ciężko się było dostać, na pewno nie byłoby miejsca dla grupy intelektualistów, którzy z 'rozsuwanymi pałkami" idą na randkę, a potem... Mam nadzieję, że rektor zrobi, z tymi młodymi ludźmi, co do niego należy!
~Mati22 25-07-2009 11:52
CIEKAWE JAKĄ BĘDĄ MIELI MINĘ JAK ICH WSPÓŁTOWARZYSZE Z PAKI ZROBIĄ IM BUBU JAK SCHYLĄ SIĘ PO MYDŁO....
~ 25-07-2009 13:16
Bezwzględnie DOŻYWOCIE!!! Mieli świadomość tego co robią. Poza tym normalny człowiek nie chodzi na imprezy z nożem... Brak mi słów na tych dwóch.
~Rhayader 25-07-2009 13:23
Czy tego chcemy, czy nie, wszyscy jesteśmy ksenofobami. Ksenofobia oznacza „strach przed obcymi”. Jest to postawa niechęci, wrogości wobec obcych rasowo, religijnie lub etnicznie i tworzenie przez nich kultury. Jest wyrazem braku tolerancji i usprawiedliwieniem dla agresji. Zjawisko to nie jest charakterystyczne tylko dla naszych czasów. W XVI w., w okresie silnej dominacji szlacheckiej w państwie rozwinął się sarmatyzm. Była to formacja kulturowa w Rzeczpospolitej od XVI do XIX wieku. Szlachta Polska przyjęła pogląd, że wywodzi się od starożytnego plemienia Sarmatów żyjących gdzieś nad dolną Wołgą. Początkowo przejawiał się on pozytywnymi cechami jego wyznawców: walecznością, odwagą, męstwem i wiernością do narodu. W czasach późniejszych wszystkie wartości uległy przerysowaniu. Szlachcic stał się ksenofobem, egoistą, awanturnikiem, nacjonalistą, megalomanem, nietolerancyjnym (zarówno religijnie jak kulturowo) o ciasnych horyzontach myślowych. Czy jednak wiele się zmieniło? Owszem nie nosimy już kontuszy i żupanów. Polacy pogardzają innymi krajami, zawsze posiadali (i wciąż posiadają) specyficzny pogląd na własny charakter wierzyli w swoiste cechy pozytywne, dobroduszność, gościnność, religijność oraz umiłowanie swobody. W dzisiejszych czasach również niektóre osoby przejawiają postawę sarmacką. Współcześni szlachcice różnią się bardzo od tych sprzed setek lat, w zasadzie porównywanie sarmaty, widzianego jako typowego obywatela XVI, XVII-wiecznej Polski z tzw. „człowiekiem XX wieku” jest równoznaczne z wykazywaniem oczywistych różnic jednakże podłoże ich postępowania jest podobne. Ludzie tego pokroju są bardzo często zapatrzeni w swoje sprawy i rzeczy i nie ma możliwości, aby coś co do nich należy było gorsze od innych lub słabe zaś sami ludzie są po prostu doskonali. Moim zdaniem takie postępowanie powinno być negowane przez całe społeczeństwo, a może wtedy współcześni sarmaci zmieniliby się. Osobiście z przykrością stwierdzam, że jest więcej ludzi tego typu i wszystko wskazuje na to, że ilość ich jeszcze wzrośnie. Zarówno sarmatyzm jak i komunizm początkowo miał służyć wprowadzeniu równych praw, zjednoczenia i powszechnej sprawiedliwości. Polityczne hasła Marksa czy Engelsa w „Manifeście komunistycznym”. Tak się jednak nie stało. Narzucony w Polsce komunizm wprowadził cenzurę „prasa, kultura, literatura” i dyskryminację dla religii chrześcijańskiej. Prześladowani byli duchowni, grabione były kościoły (postać Kardynała Wyszyńskiego). Pozorna wolność i równość zamieniły się w prześladowania i ostry reżim rosyjski. Polacy stawali się wrogami Polaków. Powszechne stało się donosicielstwo i inwigilacja. Obecnie w Polsce szczególnie w dużych miastach (południowa Polska, Śląsk) nasiliła się działalność ruchów takich jak antysemityzm, rasizm, nazizm. Młodzi ludzie kierujący się nienawiścią i chęcią wyładowania własnej agresji angażuje się bez uzasadnionych przyczyn działalności ksenofobicznych subkultur. Przykładem mogą być skinhedzi charakteryzujący się łyso ogolonymi głowami (nawet kobiety) i według swojej fanatycznej ideologii „walczą” z subkulturami takimi jak m.in. punki, metale. Nienawidzą także wszystkich ludzi o innym kolorze skóry, innej narodowości i wyglądem specyficznym dla odmiennych religii czy upośledzonych. Zarówno oni jak i naziści są wyznawcami haseł takich jak: „Polska rasa czysta rasa” czy „Polska dla Polaków”. Moim zdaniem Polacy odnoszą się w stosunku do mniejszości narodowych różnie. Jest część społeczeństwa, która je potępia. Wydaje mi się że jest to spowodowane lękiem przed innym narodem i ludzmi innymi. W obecnej sytuacji politycznej to normalne. Gdyż ludzie boją się tego co nieznane, że obcy odbiorą im miejsca pracy. Ja jak na razie spotkałem się z tą drugą stronę społeczeństwa. Choć ja sam jestem „inny” i mój wygląd mógłby sprzyjać zachowaniom ksenofobicznym to jednak nigdy się z tym nie spotkałem. Nigdy nie miałem nieprzyjemności spowodowanych tym że mam inny sposób patrzenia na świat. Chciałbym jednak spotkać w przyszłości osobę o zupełnie przeciwnych poglądach niż moje. Uważam także, że uprzedzenia mają ludzie starsi. Młode pokolenie (oprócz skinhedów) jest bardziej tolerancyjne dla innych kultur, religii, narodowości, ludzi innych rasowo.
~tomik 25-07-2009 15:14
ładne buźki będą żałować że nie urodzili się kobietami!!!!!!!
piipi 25-07-2009 15:33
..do - [~Jelgor ..] ~Nie badz smutny ! Zostaly mam jeszcze dziewczynki- - studentki,a ONE maja w swoich torebeczkach tylko *fajne rzeczy i np.lusterko ! Chociaz od ..tego to zginal Bazyliszek !
kwakwa 25-07-2009 15:48
pozwolę sobie przytoczyć niegdysiejsze słowa korwina mikke "morderca który zabił, musi widzieć, ze będzie wisiał"
~kucu 25-07-2009 16:14
Oszołomy! Każdy jest mądry jak jest z kimś! Jak by był sam to by baty dostał i pojechał by do domu! c...y.... Cwaniaki za dychę.
~rastafarianin 25-07-2009 18:08
jestem za karą śmierci...
~ 25-07-2009 18:39
Rayader, skoro nie spotkałeś się nigdy osobiście z przejawami ksenofobii, to może nie jest z nami aż tak źle, jak napisałeś. Łatwo jest tworzyć stereotypy... Starsi ludzie może nie tyle mają uprzedzenia, co własne doświadczenie, którego (jeszcze) nie posiada młode pokolenie. Zauważ przy tym, że to nie starsze pokolenie zamienia się w skinhedów... A kiedy i gdzie spotkałeś w Jeleniej Górze jakiegoś skinheada?
~krzysiekM 25-07-2009 19:44
Do Rhayader. Chyba nie na temat popisujesz...A w temacie po prostu tragedia! szkoda ich wszystkich ,wszyscy zmarnowali życie.
~nnn 25-07-2009 20:04
Student Uniwersytetu Ekonomicznego chodzi z NOżEM??? no poprostu szok! niezbedny gadżet kazdego studenta .... Kara powinna być adekwatna do winy ale jak znam życie będzie inaczej :( mimo ze jestem osoba wierzaca to rozważam kare - Śmierć za śmierć.
teessi 25-07-2009 21:17
Jelgór, teraz tacy studenci, wielu z nich zażywa narkotyki, inni "poświęcają się" piciu alkoholu, nawet na tym portalu to było opisywane. Uprawnionym będzie zawołanie: "O tempora, o mores!". Ciekawe, czy ktoś z teraźniejszych studentów będzie wiedział o co "biega"...
~do teessi 25-07-2009 23:25
"o czasy, o zwyczaje"-takie zwyczaje trzeba tępić. Wyobraźcie sobie co by było, gdyby w Polsce był powszechny dostęp do broni... Strzelaniny na skrzyżowaniach, przystankach, autobusach, barach, szkołach, zakładach pracy. Wystrzelali byśmy sie w tydzień... Co do morderców-dożywocie to minimum. Na randkę wzięli pałki-na piwko nóż-mieli zamiar chyba jakiś. Za dawnych czasów skończyliby na pręgierzu w centrum miasta i umierali długo opluwani, obrzucani kamieniami przez przechodniów... W dzisiejszych czasach z dzisiejszymi zwyczajami powinni do końca życia pracować we wspomnianych kamieniołomach, na czole mieć tatuaż z napisem zwyrodnialec-w kilku językach- a w razie jakby komuś potrzebna była nerka, płuco, lub kawałek wątroby-powinni być przymusowymi dawcami,żeby odpracowali dług zaciągnięty...Zabrali życie komuś-jednocześnie niszcząc swoje-zabijać Nam nie wolno-ale nie powinni dostać 25lat wakacji z naszych pieniędzy, wyjdą wcześniej i kto wie co zrobią... Nie Nam decydować kto ma żyć,im też nie wolno było... Brzemię do końca życia...kara śmierci w ich przypadku-to nagroda-koniec wstydu i udręki-więc jestem przeciwny-bezlitośnie, bez żadnych praw do końca życia dawać im w kość-to jest kara... Wyrazy współczucia dla rodziny Zamordowanego. Pokój Jego Duszy [*]
~cyder 26-07-2009 0:42
Przecież po ryjach widać, że to leszcze. Ten po lewej to jakiś lambadziarz, a ten po prawej to ewidentna ofiara samogwałtu.
~czytelniczka 26-07-2009 12:22
zabili wiec niech cierpia a te 25 lat to stanowczo za malo. nie wiem kto ustala wysokosc tych kar ale radzilabym podniesc je o jakies pare lat do gory tym bardziej ze gowniarze zabili kolesia ktory nic im nie zrobil tylko dobrze sie bawil a oni mieli durny kaprys p...ne smarki...... p.s. alkohol jest dla ludzi ale nie dla idiotow i dzieci.... w koncu odetchna psychicznie swiadkowie calego zajscia serdeczne pozdro dla nich policja dobrze sobie po nich pojezdzila brak granic....
~ 26-07-2009 19:50
a ten tekst internauta Rhayader "ściągnął" z tej ściągi: http://www.sciaga.pl/tekst/20848-21-ksenofobia_w_polsce_dawniej_i_dzis_przyklady_nietolerancji_polakow Czy nie lepiej napisać swój, słabszy nawet tekst, ale szczery, zawierający swoje własne przemyślenia? Inni o wiele chętniej to przeczytają niż uczone wywody, ale zerżnięte.
~ 26-07-2009 21:29
Oczywiście żartowałam, tekst na podanej przeze mnie stronce jest troszkę podobny do tekstu Rhayadera, ale tylko pozornie! Przeczytałam uważniej i dopiero teraz to zauważyłam! Sorki Rhayader, mam nadzieję, że nie masz żalu. A tak ogólnie - fajnie piszesz, podoba mi się!
~do rayader 27-07-2009 6:17
to TEN SAM tekst, tylko rodzajniki pozamieniane
~do rayader 27-07-2009 10:44
tylko pomyliły mi się strony w internecie, Twój jest oryginalny. Jeszcze raz przepraszam
~Iga 26-09-2009 10:30
JAPA! Nie wiecie o kim piszecie, to zajmijcie się myciem podłóg!
~Iga 26-09-2009 10:32
Nie wiecie o kim piszecie, to jazda myć podłogi. Te komentarze są jak spod ambony, ograniczone i płytkie.
~wariat kock 11-10-2010 22:20
dla tamtych c...lów dorzywocie i mydło f...rzy j...ni cwani dwóch na jednego w lubelskim są mile widziani bo kto za szmate będzie robić szacun dla ADKA
~ziomKck 4-05-2011 19:36
Adek spoczywaj w spokoju [*][*][*] Nidy o Tobie nie zapomnimy przyjacielu .... A tamci f...rzy dostaną jeszcze za swoje !! Banda d...li co nie mają mózgu zabić za nic .... zapraszamy do Kocka po wyjściu z pierdla cwaniaki !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group