Czwartek, 30 marca
Imieniny: Amelii, Leonarda
Czytających: 8041
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Za przywłaszczenie – odpowiedzialność karna

Piątek, 2 kwietnia 2021, 15:05
Autor: 112
Szklarska Poręba: Za przywłaszczenie – odpowiedzialność karna
Fot. Archiwum
Na jednej z ulic w Szklarskiej Porębie 30-letnia kobieta zauważyła pozostawiony na ławce plecak i go zabrała, w myśl pewnie panującego przekonania: „znalezione nie kradzione”. Teraz za popełniony czyn odpowie przed sądem. Tymczasem czyn ten zagrożony jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Do zdarzenia doszło 17 listopada ubiegłego roku w Szklarskiej Porębie. 30-latka, przechodząc obok, na ławce zauważyła pozostawiony plecak i go zabrała. Był w nim m.in. telefon komórkowy. Pokrzywdzony poniesione straty oszacował na 550 złotych.

Policja przypomina, że każdy, kto znalazł cudzą rzecz jest zobowiązany w ciągu dwóch tygodni od dnia jej znalezienia do zawiadomienia o tym fakcie na przykład Policji lub w inny możliwy sposób poszukać właściciela. Znalazca może uwolnić się od odpowiedzialności za przedmiotowe zachowanie pomimo nie zawiadamiania Policji lub stosownego organu, jeśli podjął stosowne kroki w celu poszukiwania właściciela rzeczy. Można na przykład zamieścić ogłoszenie w Internecie, prasie lub umieścić własne ogłoszenie w miejscach publicznych, których charakter na to pozwala (tablice w parkach, słupy ogłoszeniowe itp.).

Nie zwracając znalezionej rzeczy dokonujemy przywłaszczenia. Jeżeli wartość tej rzeczy nie przekracza 500 zł, popełniania się wykroczenie. W sytuacji gdy jej wartości przekracza kwotę 500 zł, grozi odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
75%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
121
Tak, to odpowiedzialna praca
17%
Dostają trochę za dużo
18%
Dostają o wiele za dużo
32%
To oburzające ile zarabiają
33%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group