Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5670
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Za opóźnienie Ministerstwa Infrastruktury płacą kursanci

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 15 stycznia 2011, 7:49
Aktualizacja: 13:00
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
W związku z nowelizacją prawa o ruchu drogowym, która weszła w życie 31 grudnia, obowiązują nowe testy na prawo jazdy, które resort opublikował w całości dopiero 30 grudnia. Jak twierdzą niektórzy kandydaci na kierowców z Jeleniej Góry, jest to przyczyna wielu niepowodzeń na części teoretycznej egzaminów z kategorii B na początku tego roku.

Powodem oblania egzaminu teoretycznego z kategorii B w pierwszych dniach stycznia jest zbyt mała ilość czasu na zapoznanie się ze zmienionymi oraz dodatkowymi pytaniami, nie były bowiem one dostępne ani na stronie WORD, ani na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

– Oblałem egzamin teoretyczny z prawa jazdy kategorii B właśnie 3 stycznia. Na 10 osób zdających ze mną zdały tylko 3. Nowe pytania, mimo że „ogłoszone” 30 grudnia, nie były nigdzie dostępne. Poległem właśnie na pytaniach, których nie było w starej wersji lub były one zapisane w innej formie. Na 18 pytań większość podczas egzaminu dostałem nowych. Ministerstwo wprowadziło nowe pytania zbyt późno. Uważam, że zmiana ta została źle przeprowadzona. Nowe pytania w Internecie znalazłem dopiero 4 stycznia. Niektórzy nawet próbowali sobie zarobić w pierwszych dniach stycznia sprzedając nowy zestaw pytań za 80 złotych – mówi Maciek z Dziwiszowa.

Zmianie uległa forma niektórych odpowiedzi np. z „kierowca może”, na „kierowca nie może” i na odwrót. Dodatkowe pytania dotyczą m.in. prędkości na autostradach i drogach ekspresowych, zasad pierwszeństwa przejazdu, znaków drogowych, a także definicja samochodu osobowego.

Robert Tarsa, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze: – Obawialiśmy się problemów, jednak nie odnotowaliśmy mniejszej zdawalności w tych pierwszych dniach od opublikowania nieco zmienionego zestawu pytań, choć trzeba przyznać, że ministerstwo najpierw przysłało jedną wersję, która po uwagach egzaminatorów została trochę zmieniona. Nie są to jednak tak duże zmiany, aby mogły spowodować porażkę na egzaminie teoretycznym. Od 3 stycznia jest już nowa wersja pytań na stronie ministerstwa. Warto podkreślić, że zmiany w przepisach były dostępne już dużo wcześniej, ponieważ już 30 listopada została ogłoszona nowelizacja prawa o ruchu drogowym, a nie ma żadnego obowiązku publikowania pytań. Osoba zdająca ma znać przepisy, a nie uczyć się odpowiedzi na pamięć.

Zmienione i dodatkowe pytania są już udostępniane nawet w szkołach jazdy. Osoby, którym nie udało się zdać w tych pierwszych dniach stycznia, nie mogą niestety się odwołać, gdyż nowelizacja ruchu drogowego znana była już od listopada, a kursanci mają obowiązek znać prawo drogowe, a nie uczyć się odpowiedzi na pamięć.

W przyszłości egzamin teoretyczny na prawo jazdy ma wyglądać zupełnie inaczej. Kursant, na podstawie sytuacji na ulicy przedstawionej na ekranie, będzie musiał odpowiedzieć na co najmniej 10 pytań jednokrotnego wyboru, zadanych właśnie do danej sytuacji drogowej. Na odpowiedź na każde z pytań będzie wyznaczony odpowiedni czas i nie będzie można wrócić do wcześniejszego zagadnienia, jak robi się to na tegorocznych egzaminach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~lalala 15-01-2011 9:26
No i bardzo dobrze, niech kursanci myślą a nie na pamięć lecą testy a na drodze nie umieją się zachować.
~przemek k. 15-01-2011 9:31
zmiany w przepisach byly trąbione doslownie pół roku przed, wystarczy oglądać tv , onet itd... zmiana ograniczen predkosci to jedno pytanie i jezeli mozna zrobic 2 bledne to jak ktos tylko na tym sie potknał to zdał. natomiast jak ktos chce jezdzic autem a oblewa teorie czyli NIE WIE jakie reguly rządzą na drodze to nie moze wyjechac na drogę! proste!. no ale jak nie ma wiadomosci to trzeba je stworzyć....
~Gość 15-01-2011 10:37
do-lalala--ty to jesteś t...k ,aż mi ciebie żal .
~ahaa 15-01-2011 10:48
A ja się zgodzę z ~lalala, jeśli uważnie czytasz pytania i bierzesz je na logikę, to zdasz, ja zdałem teorię 5 stycznia, bo nie uczyłem się testów na pamięć, tylko myślałem nad pytaniami. One wcale nie są takie trudne, tylko trzeba je zrozumieć. Pozdrawiam:)
~sdghfsd 15-01-2011 11:11
na pamiec uczą się tylko Ci co nie mają zielonego pojecia o przepisach. Bardzo dobrze że wprowadzono nowe pytania
~przeme kr. 15-01-2011 11:15
dziwne ze jeszcze nikt nie pojechał wordu po rajtach...
~nimuk 15-01-2011 11:16
Parodia tylko w POLSCE. Banda nieudacznikow rzadzacych-sami egzaminatorzy pewnie nie zdaliby - trzeba zrobic w tym kraju RELOWUCJE! tylko nie przez internet;p
~ali 15-01-2011 11:21
Ćwoki które uczą się testów na pamięć później na drodze robią więcej wypadków.
~kubanczyk90 15-01-2011 11:24
\"Warto podkreślić, że zmiany w przepisach były dostępne już dużo wcześniej, ponieważ już 30 listopada została ogłoszona nowelizacja prawa o ruchu drogowym, a nie ma żadnego obowiązku publikowania pytań. Osoba zdająca ma znać przepisy, a nie uczyć się odpowiedzi na pamięć.\" popieram to. na drogach pełno ludzi po ktorych widać ze nie znaja zasad.
~kierowca24 15-01-2011 11:25
Nie rozumiem problemu kursantów, kandydat na kierowcę powinien znać przepisy a nie wykuwać je na pamięć. W przypadku wykuwania, jasne jest, że po zdaniu egzaminu większość wiadomości jest zapominana i dopiero wtedy pojawiają się problemy z zachowaniem się na drodze. Popieram wypowiedź z 9.31, jeżeli oblewasz teorię to po prostu nie nadajesz się na kierowcę.
~andrzej kier 15-01-2011 11:51
racja to nie przepisy sie zmieniły 30 drudnia tylko pyt. jesli ktos ich nie zna to na pieszo niech chodzi ja zdawałem 3 egz na bce i wszystko poszło za pierwszym razem ,word jest ok, a tzw,psy wieszaja ci którzy nie zdali bo co tu ukrywac nie nadaja sie co do testów sposób na 3z zakuc, zdac, zapomniec jest dobry na chemie w podstawówce a nie na ulice , wg. mnie powinni jeszcze bardziej zaostrzyc przepisy dla nowych kier. moze dałoby sie wtedy po tym kraju jezdzic spokojnie pozdrawiam normalnych kier
~joołł 15-01-2011 12:37
testów nie trzeba się uczyć, jedynie przepisów :) bosze co za kraj.....
~robert XXX 15-01-2011 12:53
co ciekawe wiem ze word jelenia gora wysunol sie na czołówke pod względem zdawalnosci a zmiany widac. ost mialem przyjemnosc zdawac, egzaminator mily obsluga sympatyczna. zdalem za pierwszym razem i spokojnie moge jedzic bo znam przepisy mam umiejetnosci.
~ 15-01-2011 13:07
nie bądź śmieszny umiejętności w jeleniej ma tylko rymcycymcy.
rymcycymcy 15-01-2011 14:24
Dla tych co mają problem to podpowiem, że fajne testy są w aptece :) Wystarczy nasikać ...niebieska kreska - to zdałaś, dwie kreski to wpadka :) Może lepiej tutaj zainwestować niż tracić czas w tym wordzie ? ;)
~nic 15-01-2011 21:19
Znać prawo drogowe tak ale jeszcze należy dobrze zinterpretoać durne i pokrętyne pytanie na testach .
diablica 16-01-2011 0:08
złej baletnicy... ;>
~do nic. 16-01-2011 7:55
twoja wypowiedz jest tyle warta co nick ktorym sie podpisales... pytania nie sa pokretne. nie wszyscy musza miec studia dom i prawo jazdy. nie wszyscy! a kto tak twierdzi chyba siedzi mocno nadal w poprzednim systemie....
~matmoska 18-01-2011 8:42
nie oszukujmy się na egzamin się teraz idzie po to żeby go odwalić, dla mnie chore jest, że auto nie może zgasnąć np.przy parkowaniu, że pijak przejeżdżający na rowerze rzekomo podskakuje na widok egzaminu i przez to później jest wymuszenie, albo przejechanie po ciągłej w miejscu, gdzie nie da się po niej nie przejechać, nikt tak naprawdę nie sprawdza na egzaminie naszych umiejętności tylko czepia się szczegółów, żeby uwalić i kasę wziąć za następny egzamin, albo poczekać aż ci mniej cierpliwi zapłacą w końcu za to prawko, dlatego uczymy się na pamięć testów, teoria z praktyką tak na prawdę nie ma wiele wspólnego, przecież każdy świeży kierowca chyba o tym się przekonał

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group