• Niedziela, 20 października 2019
  • Godz. 2:19
  • Imieniny: Ireny, Kleopatry
  • Czytających: 3832
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Za odwagę i poświęcenie w walce z „zardzewiałą śmiercią”

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 10 czerwca 2011, 14:25
Aktualizacja: Sobota, 11 czerwca 2011, 8:49
Autor: Angela
Fot. Angela
Operator koparki Andrzej Miliszkiewicz, przedstawiciele grupy saperskiej, policji, straży pożarnej i miejskiej, a także centrum zarządzania kryzysowego odebrali dzisiaj podziękowania i słowa uznania od Prezydenta Miasta Marcina Zawiły za wzorowe przeprowadzenie akcji wykopania amunicji z okresu II wojny światowej, jaką odkryto w Jeleniej Górze.

Jeleniogórskie znalezisko amunicji z okresu II wojny światowej, które w pierwszych dniach czerwca br. odkryto na placu przy stacji paliw BP nieopodal skrzyżowania ul. Grunwaldzka z al. Jana Pawła II, okazało się największe pod względem ilości, jakie w tym roku wywieźli saperzy z terenu byłego województwa jeleniogórskiego.

- To była bardzo ciężka akcja, największa pod względem ilości wykopanej amunicji, jaką odkryto na terenie naszego działania od początku roku. Bardzo trudny był też teren, na którym pracowaliśmy. Był gruz, skały, zagrożenie obsypywaniem się hałd ziemi. Głębokość wykopów sięgała ponad 4 m. W pracach uczestniczyło sześciu naszych saperów i inni szeregowi. Największym zagrożeniem było niefortunne usytuowanie tych niewybuchów i proch, który wysypywał się z łusek. Mogło bowiem dojść do reakcji wiązanej. W pobliżu była stacja paliw, biegły też sieci gazowe. Gdyby doszło do wybuchu ofiary mogłyby być liczone w setkach. Z tym materiałem trzeba było obchodzić się dosłownie jak z jajkiem. Nasza praca nie kończyła się na wydobyciu amunicji z ziemi. Wykopane materiały musieliśmy przetransportować do miejsca zniszczenia. W pierwszym dniu był to poligon wojskowy w Świętoszowie. W kolejnych dniach ze względu na niebezpieczeństwo jakie stwarzała ta skorodowana amunicja, jej utylizacja została przeprowadzona w kamieniołomie w Karpnikach. Wspólnymi siłami zespołu rozminowania oraz wszystkich służb podołaliśmy zadaniu – mówi st.sierż. Dariusz Tkaczyk zastępca dowódcy patrolu rozminowania z 23 Brygady Artylerii z Bolesławca.

Dzisiaj w jeleniogórskim ratuszu podsumowano akcję i podziękowano tym, którzy przez cztery dni w pocie czoła i ogromnym stresie pracowali nad wydobyciem z ziemi 138 sztuk amunicji rosyjskiej, w tym 92 pociski artyleryjskie i 17 panzerfaustów. Jednym z prawdziwych bohaterów, okazał się pan Andrzej Miliszkiewicz, mieszkaniec Płoszczyny i pracownik jeleniogórskiej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, który jako jedyny operator koparki zgodził się uczestniczyć w akcji. Jak mówił Włodzimierz Belta, naczelnik Centrum Zarządzania Kryzysowego urzędu miasta, kontaktował się on z wieloma firmami, ale żadna nie zgodziła się na takie zlecenie.

Pan Andrzej na koparce pracuje od 15 lat, ale jak przyznaje akcja przy odgarnianiu hałd ziemi, pod którą znajdowała się amunicja, było dla niego największym zawodowym wyzwaniem.
- Na początku się trochę obawiałem. Pracowałem bowiem na ponad 30 – letniej koparce typu „Biłoruśka”, a to nie jest maszyna do tak precyzyjnych zadań. Kiedy zajechałem na miejsce nie było już odwołania. Pracowałem pod nadzorem saperów, którzy rękami wyciągali amunicję z ziemi. Moim zadaniem było odgarnianie hałd. Najtrudniejsze momenty pojawiały się, kiedy było już widać te niewybuchy i mogłem je w każdej chwili zahaczyć łyżką. Wtedy pot pojawiał się na czole. Widziałem jednak saperów w rowie i jakoś mi to dodawało spokoju – mówi Andrzej Miliśkiewicz, operator koparki.

Pan Andrzej zdradza, że przed wykonaniem zadania nie mówił rodzinie, że uczestniczy w działaniach dotyczących wykopywania pocisków. Nie chciał ich niepokoić. Przyznaje, że było to najbardziej stresujące zadania, jakie w życiu wykonał, ale nie żałuje. Po zakończeniu akcji jego rodzina, koledzy i znajomi bili mu brawo i gratulowali odwagi. Na pytanie czy wziąłby udział w podobnej akcji pan Andrzej bez zastanowienia odpowiada, że tak!
Zdaniem Prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły, akcja przebiegła bardzo sprawnie i profesjonalnie. Na szczęść punktów postawiłby wszystkim służbom sześć, lub pięć z plusem. Kpt. Dariusz Mielczarek, oficer sekcji S-3 z Jednostki Wojskowej 1145 w Świętoszowie potwierdził, że ta ocena jest słuszna. Mówił o tym, że w żadnym mieście współpraca między poszczególnymi służbami nie przebiegła tak wzorowo.

Podinspektor Maciej Dyjach, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji nie ukrywał, że w pierwszych dniach były problemy z zapewnieniem ciągłości jazdy na wielu jeleniogórskich ulicach.

- Wynikało to jednak głównie z nieznajomości Jeleniej Góry przez jeleniogórzan. Spośród pytających, jak objechać wyłączone ulice, 99 procent kierowców miało jeleniogórskie tablice rejestracyjne. Kierowcy ze Zgorzelca, Wrocławia czy innych miast, takich problemów nie mieli. Apeluję więc do mieszkańców by zapoznali się z mapą Jeleniej Góry, dla własnej wygody - mówił naczelnik Dyjach.

Słowa podziękowania i gratulacji poza wymienionymi osobami odebrali również: podkomisarz Zbigniew Klimek, z-ca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, który nadzorował całą akcję, mł. bryg. Jerzy Sładczyk, Komendant –Państwowej Straży Pożarna w Jeleniej Górze, Włodzimierz Belta, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze oraz Krzysztof Kanclerz, kierownik stacji paliw BP w Jeleniej Górze, który przez cztery dni prowadzonych działań nieodpłatnie zaopatrywał pracujące służby w herbatę i kawę, a także użyczał pomieszczeń sanitarnych.

Od dwóch dni na placu przy skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej i al. Jana Pawła II wynajęta przez miasto firma sprawdza, czy w ziemi nie znajduje się jakaś amunicja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~beka 10-06-2011 14:39
ale szopka
~xxx 10-06-2011 15:21
serdeczne podziękowania za świetną pracę !
~ 10-06-2011 15:27
"WZOROWE" dobre to było ;)
~ZABOBRZANIN 10-06-2011 15:51
Ale fakture vat do Hitlera niech prześlą... On niech płaci i rozdaje prezenty i ordery... Taki cyrk w środku miasta jak by weekendów i nocek nie było do tego typu zabaw ... !
~books 10-06-2011 16:05
Czytam i oczy przecieram :). To tylko u nas takie cos moze byc :) WZOROWE jaaaasne :) Niedlugo to za wzorowe wystawianie mandatow takze bedzie uscisk prezydenta ;) Niech ktos mnie uszczypnie moze sie obudze :)
~Grzesiek 10-06-2011 16:11
To jak ci saperzy byli przygotowani do akcji?. Nie mają swojego sprzętu?. Przecież jesteśmy w NATO parę ładnych lat. Brawa i to wielkie dla p. Andrzeja. Powienien dostać medal i kasę za pomoc zwłaszcza za pracę na tej leciwej Białoruśce. Saperzy - przecież to ich praca i obowiązek. Taką wybrali sobie drogę życiową.
___x 10-06-2011 16:14
ja je*** ale jaja, a ja bym chciał podziękować temu kto zdecydował by to się odbyło w najtrudniejszej porze (jakby w nocy nie można było) i życzyć mu by się drutem kolczastym zesrał i by sobie przypomniał że wszelkie służby urzędasy itd są dla nas a nie my dla nich bo z naszych podatków żyją, a co do samego sapera no to fakt narażał się ale po prostu wykonywał swoje obowiązki i gdyby tym się kierować to chyba trzeba by było 90 % ludzi pracującym podziękować że z powodu stresującej pracy na raka i choroby serca się narażają
Piipi Jelonkowa 10-06-2011 16:22
.. przerwali milczenie bomby ! .. to Fachowcy z Bohaterskim mysleniem o nas - żyjących !
~iras 10-06-2011 17:04
Wzorowo to miasto zablokowane było przez 2 dni-sprzęt też był specjalistyczny.Znowu muszę do łazienki!
~AGADOR 10-06-2011 17:09
Nie macie co pisac w komentarzach to wyoisujecie bzdury,szkoda na to czasu,chyba ze nic innego nie umiecie. Akcja musiala sie odbyc w dzien,poniewaz przepisy tak stanowia,nie wolno takiej pracy wykonywac przy sztucznym swietle. Powinno sie pisac tylko wtedy ,kiedy ma sie cos do napisania.!!!!
~.............................. 10-06-2011 17:15
taaa i order usmiechu
~DO .. 10-06-2011 18:02
DO ZABOBRZANIN . matole to nie niemieckie pociski a radzieckie !
~chyba jednak 10-06-2011 18:32
Chyba jednak należą się podziękowania saperom i pozostałym służbom za ich ciężką pracę, bo oni USUWALI bomby, a ruskie je pozostawili dla nas w prezencie...!!! Umiejmy odróżnić kto winien, a kto likwiduje skutki...
~saperek 10-06-2011 18:47
Szeregowi ciezko pracowali a......uznanie dla ,,szefow,, ktorzy niby tez zabezpieczali i sie napracowali no i teraz sie chwala swymi ,,osiagnieciami ,, oczywiscie pochwala tylko dla nich.A jak wygladalo miasto i efekt tych rzadzacych ta akcja odczuli wszyscy mieszkancy JG co opisywano w Jelonce bez zadnych pochwal wrecz przeciwnie sama KRYTYKA!!!!!Tyle naszego co sobie piszemy Oni zyja w swoim swiecie.
~mm 10-06-2011 18:50
Na szczęść punktów postawiłby wszystkim służbom sześć - o co chodzi w tym zdaniu?
___x 10-06-2011 19:11
przepisy (że niby w nocy nie wolno) jak garniturowcy chcą dosrać ludziom to umieją przepisy omijać a jak im się nie chce pójść ludziom na ręke to się nimi zasłaniają
~do 16:14 10-06-2011 19:16
"ja bym chciał podziękować temu kto zdecydował by to się odbyło w najtrudniejszej porze (jakby w nocy nie można było)".......informuję cię że gdybyś wykazał minimum chęci to wiedziałbys ze takich prac nie wolno saperom wykonywać w nocy.Cóż takie są efekty likwidacji powszechnej służby wojskowej.Ignoranci i niedouki stają się forumowymi recenzentami pracy służb mundurowych.
~do __x 10-06-2011 19:20
Pierwszy byś tu chłopcze, bzdury wypisywał, gdyby, ktoś łąmiąc przepisy i rozminowując w nocy doprowadził do tragedii. Ale taki już jesteś. Sens twego życia, to wypisywanie bzdur przed komputerem, oczywiście w przerwie pomiędzy wyciskaniem pryszczy z czoła. Cała jelonkowa rzeczywistość. Ktoś orał w ziemi dwa dni, żeby powyciągać 50 letnie bomby, ale taki fluś będzie krytykował, bo musiał 15 minut w korku stać. Ż A Ł O S N E !!!!
~nix 10-06-2011 19:36
Jakie przepisy zabraniają saperom rozminowywać w nocy? Co będzie jeśli Al-Kaida tych przepisów nie uzna? :-)
___x 10-06-2011 19:41
do urzędasów z 19:16 i 19:20 - to już jest bezczelność że opierdzielacie się za nasze podatki i jeszcze macie czelność pyszczyć, nie mam obowiązku być chodzącą encyklopedią od analizowania i poprawiania wszystkich struktur jesteście wy bo za to od nas zdzieracie grube pieniądze i szkoda że nosisz garnitur a nie umiesz odróżnić łamania od omijania przepisów, orał 2 dni w ziemi bo taką pracę sobie wybrał i tyle na siłe go nikt nie zmuszał i Ż A Ł O S N E !!!! to są wasze wypowiedzi więc nie chce mi się z wami gadać bo leję na takich ćwierć-mózgów jak wy
~Do Agador 10-06-2011 19:44
Ty chłpczyku różowy wypisujesz bzdóry bo jak widać to Ty nie znasz się na niczym. Wojska inżynieryjne NATO dysponuja źrudłami światła np. Aldebaran 360 emityjące światło ,,dzienne" Przy oswietleniu którym można prowadzić naprawdę precyzyjne operacje. Na upartego zgodzę się - ,,pora nocna" ychm...ale pozostaje inny czas na sparalizowanie miasta może ...wekkend?
~nix 10-06-2011 19:55
Nawet nie wiadomo co tam właściwie wyciągneli... jeśli to był skład, jak niektórzy twierdzili, czy była w ogóle potrzeba rozbrajania? Może miasto powinno zażądać niezależnej ekspertyzy?
~gwiazdeczka: 10-06-2011 20:17
A ja serdecznie gratuluję odwagi Panu Andrzejowi z koparki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~xxx 10-06-2011 20:18
powinni im rozdać paszporty POLSATU.......
~aaa 10-06-2011 20:22
a ja chciałem podziękować naszemu Panu Prezydentowi, że tak się zajął wszystkim, że w pocie czoła z mozołem organizował i nadzorował akcję ratowniczą. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu akcji mogłem przez dwa dni podziwiać wschody słońca. A w centrum miasta taka cisza była... Może moja wypowiedź jest trochę ZAWIŁA ale Brawo Panie prezydencie brawo !!! Wyborcy na pewno Panu podziękują w następnych wyborach !
~miśka:-) 10-06-2011 20:48
Fajnie krytykować, że korki, że stara białoruśka, że w dzień itd. a jakby przyszło co do czego to każdy z tych wielkich krytykantów, co to wszystko najlepiej wiedzą, w gaciach miałby mokro. Podziwiam Pana operatora koparki. Podziwiam saperów. Przecież jakby tam coś zaiskrzyło to byliby już w niebie.
~ 10-06-2011 21:06
miśka, zastanów się lepiej dlaczego nie zaiskrzyło. Według tego co twierdzili nie było takiej możliwości poniewaz to nie były niewybuchy. Jeśli to prawda, to ktoś powinien wyrównać straty!
~saparr 10-06-2011 21:16
To może teraz,na tzw. dobrym wietrze Pan Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego pogoni swoich pracowników ,aby zapanowali nad przybyłymi do Jeleniej Góry pseudo-rajdowcami w swoich wymalowanych i pooklejanych 25 letnich renaultach,fordach ,bmw, fiatach itp,szalejących dziś po naszych ulicach (np.ford escort o nr. rej. KR ..... przeleciał dziś przez Maciejową z prędkością ok. 130 km/h,nie bacząc na dzieci stojące na przejściu dla pieszych... BRAWO!!!) NIE ZARZUCAM NIC PRAWDZIWYM RAJDOWCOM-chwała za powrót rajdu do Jelonki.
~ 10-06-2011 21:43
Widzę że ___x to jedna wielka furia. Chyba jeden z tych kierowców, co jak im ktoś zajedzie drogę to klamki wyrywają.
~bompka 10-06-2011 21:58
DWÓCH MŁODYCH SAPERÓW ROBI PIERWSZĄ AKCJĘ NA ZNALEZISKU . - TY, A CO BĘDZIE JAK TEN WYBUCHNIE? - pyta jeden biorąc pierwszy niewypał. - Na to drugi: - NIE ŁAM SIĘ, ZOBACZ ILE TU JESZCZE TEGO JEST...
___x 10-06-2011 22:34
do 21:43 otóż wyprowadzę cię z błędu nie jestem tym o kim piszesz i gardze tego typu kierowcami (kary dla nich powinno się mnożyć x10) po drugie nie jestem nawet kierowcą, a tamte 2 urzędasy (lub 1 piszący z 2 adresów) podniosły mi ciśnienie bo szlak człowieka trafia jak za ciężko wypracowane pieniądze podatników takie szopki się odstawia i urzędasy jeszcze mają czelność się odgryzać gdy prawdę się o nich pisze
~ 10-06-2011 22:53
Myślę, że te "urzędasy" też płacą podatki, i też ciężko pracują na swoje pieniądze. Jestem też przekonany, że też tak samo jak ty są wściekli, że byle szmaciarz w dresie co ma 3 lata licencjatu, albo i nie bluzga w necie wszystko i wszystkich. Zanim napiszesz o kimś popatrz na siebie.
~Fiskus 10-06-2011 22:58
Z doświadczenia wiem, że ci cą tak mówią o tych podatkach, to w życiu grosza fiskusowi nie zapłacili, a z reguły większość swojego marnego żywota przesiedziało na socjalu, co sądząc po pisowni, składni i sposobie myślenia mogło dotknąć szanownego Pana Płatnika Podatków ___X.
~Niggers 10-06-2011 23:25
Nie wspomnieli nic o dodatkowym pieniądzu za odwage i ryzyko ! Wystarczy medal.
~pero 11-06-2011 7:33
Policja poleca zapoznać się zplanem miasta a może lepiej odpowiednio oznakować objazdy.
paulus88 11-06-2011 8:24
Całe życie myślałem, że panzerfausty produkowali Niemcy. Dzięki redaktorom z Jelonki wreszcie dowiedziałem się, że to jednak broń rosyjska. Czekam na kolejny artykuł. Może tym razem o rosyjskich U-Bootach lub V-1.
~lizak 11-06-2011 8:30
Widać pogotowie ratunkowe nie uczestniczyło. Dziękujemy prezydentowi że zauważył działania wszystkich służb prócz pogotowia. Brawa
~lizak 11-06-2011 10:16
Widać pogotowie ratunkowe nie uczestniczyło. Dziękujemy prezydentowi że zauważył działania wszystkich służb prócz pogotowia. Brawa
___x 11-06-2011 10:49
a ty fiskus na swoim przykładzie to mówisz? nie sądz innych wg siebie
~gfd 20-08-2014 9:23
Nie ma co się podniecać po to jest Patrol Saperski by oczyszczał nasze ziemie z niewypałów i nie wybuchów oraz pozostawionej amunicji...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group