Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 4964
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Za nami 8. edycja Nocy Muzeów

Niedziela, 15 maja 2016, 8:21
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 maja 2016, 8:01
Autor: Manu
Jelenia Góra: Za nami 8. edycja Nocy Muzeów
Fot. BM
Wczoraj (14.05, w sobotę) już po raz ósmy Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze przygotowało wiele ciekawych atrakcji w ramach akcji “Noc Muzeów”. W godzinach wieczorno–nocnych uczestniczyło w niej ponad tysiąc mieszkańców Jeleniej Góry i turystów.

W związku z rokiem Henryka Sienkiewicza i ustanowieniem przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę “Quo Vadis” Sienkiewicza lekturą roku 2016, upamiętniono sto siedemdziesiątą rocznicę urodzin i setną rocznicę śmierci polskiego noblisty.

- Tegoroczna Noc Muzeów przyciągnęła tłumy mieszkańców Jeleniej Góry i turystów, a oni nigdy nie zawodzą, za co bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok – podsumowała VIII Noc Muzeów dyrektorka Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze - Gabriela Zawiła.

Dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych zorganizowano warsztaty plastyczne, a także zbiorowe prace i zabawy manualne “Kształty, formy i kolory – nasze eksponaty”. Tuż po godz. 20. miała miejsce prezentacja i wykład Edyty Patro ”Kolekcja rysunków XVI-XVIII wieku”. Noc Muzeów 2016 w Muzeum Karkonoskim uświetnił także koncert w wykonaniu uczniów PSM I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze.

Można było bezpłatnie zwiedzić nową wystawę “Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”, a także wystawy stałe i czasową “Rysunek XVI–XVIII wieku - Włochy, Niemcy, Niderlandy z kolekcji Muzeum Narodowego we Lwowie im. Andrzeja Szeptyckiego”.

Podczas wernisażu wystawy “Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza” uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Jeleniej Górze wystawili przedstawienie “Komedia z pomyłek” wg noweli Henryka Sienkiewicza. – To krótka historia o parze konkurujących, i przez co bardzo się nienawidzących, sklepikarzy – opowiada piątoklasistka z SP7 Wiktoria Gał, która wystąpiła tu jako narrator, a we wrześniu ub. r. zadebiutowała na profesjonalnej scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida jako Vica, córka wieśniaczki Dorci (w tej roli Agata Moczulska) w “Zimowej opowieści” Williama Shakespeare'a w adaptacji i reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality, w ramach jubileuszowych XLV Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych..

W Galerii na Górze odbył się uroczysty finał regionalnego konkursu plastycznego “Spotkanie z twórczością Henryka Sienkiewicza”. W kategorii klas I-III podstawówek pierwsze miejsce zdobyła Maja Dziedzicka ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Skłodowskiej-Curie, drugie miejsce zajęła Ada Polak ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP w Gryfowie Śląskim, a trzecie miejsce – Tomek Jaworski ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza. Wyróżniona została także Oliwia Krawczyk z SP im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP w Gryfowie Śląskim. W kategorii klas IV-VI laureatami zostali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP w Gryfowie Śląskim: Justyna Żuk (I miejsce) - Janek Nitka (II miejsce), Igor Kosik (III miejsce) oraz Władysław Pukacki (wyróżnienie). W kategorii gimnazja: I miejsce zajęła Katarzyna Kosińska z Gimnazjum w Gminnym Zespole Szkół im. Wandy Rutkiewicz w Janowicach Wielkich, II miejsce – Kalina Jaśko z Publicznego Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Starej Kamienicy, III miejsce – Maryla Jońca z Gimnazjum w Gminnym Zespole Szkół im. Wandy Rutkiewicz w Janowicach Wielkich oraz wyróżnienie – Nikola Tabor z Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group