Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 7405
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/ Palermo: Z „Żeroma” do Włoch i z powrotem

Niedziela, 30 kwietnia 2017, 23:58
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 maja 2017, 8:35
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra/ Palermo: Z „Żeroma” do Włoch i z powrotem
Fot. Przemek Kaczałko
Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze, trenująca na co dzień w klubie MKS Paulinum – po raz kolejny reprezentowała Jelenią Górę i Polskę w szkolnych Mistrzostwach Świata w biegach na orientację. Impreza odbyła się we włoskim Palermo.

Młodzi biegacze trenują pod okiem Romualda Ożarskiego i Daniela Jończego, a do Palermo polecieli z nauczycielami wychowania fizycznego z „Żeroma”. Tradycyjnie, przed imprezą szkolna społeczność musiała wykonać dodatkową pracę, a więc zebrać środki na wyjazd, bowiem Szkolny Związek Sportowy (w zarządzie związku jest nawet jeleniogórzanin Ireneusz Taraszkiewicz – dyrektor MOS) nie finansuje udziału najlepszych polskich biegaczy w mistrzostwach świata. - SZS jest organizatorem tego wyjazdu, natomiast nie finansuje w ogóle tego wyjazdu. Nie mamy środków z Ministerstwa Sportu, nie mamy z SZS – mamy zapłacić 100 proc. za udział, a prezes związku z tłumaczką praktycznie jadą na nasz koszt – wyznała Sylwia Żelazna.

Zawodnicy z „Żeroma” po raz trzeci z rzędu wywalczyli krajowe mistrzostwo, które było przepustką do zawodów międzynarodowych – wcześniej wyjechali do Turcji i Portugalii (impreza odbywa się co dwa lata). - W dobie, kiedy jest moda na maratony i ludzie biegają po asfalcie – nie jest to takie zdrowe. Tutaj alternatywą są lasy, miękki, szutrowy teren, przefiltrowane, czyste powietrze, jeszcze połączone z czytaniem mapy – wymienia zalety biegów na orientację Sylwia Żelazna.

Biegacze przyznają, że bieganie na znanym im terenie może stać się nudne. - W kółko te same drzewa, te same rzeki – lepiej jest czasem gdzieś wyjechać, dlatego często jeździmy do Czech na zawody – przyznała Gabriela Piwko. W zawodach w Turcji (2 lata temu) najlepszy wynik spośród jeleniogórzan osiągnął Bruno Pawłowicz, który był ósmy. W kwietniowych zmaganiach w Palermo poprawił swoje osiągnięcie zajmując siódme miejsce w kategorii M2. - Jak wróciliśmy z Turcji obiecałem, że postaram się poprawić wynik, aczkolwiek przeciwnicy są mocni – w niektórych krajach to sport narodowy – mówił przed wyjazdem do Włoch mierzący 194 cm wzrostu, Bruno Pawłowicz.

Wyniki poszczególnych kategorii dostępne na stronie organizatora: www.isfsports.org/wsc-orienteering

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group