Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 8898
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/ Tarnopol: Z Tarnopolem nie po drodze

Wtorek, 30 marca 2021, 8:47
Aktualizacja: 8:50
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra/ Tarnopol: Z Tarnopolem nie po drodze
Fot. FB Mariusz Gierus
Jeleniogórscy radni wyrazili niepokój po decyzji władz ukraińskiego miasta Tarnopol, które stadion nazwały imieniem Romana Suchewycza. O zajęcie stanowiska wnioskował Mariusz Gierus z PiS, jednak radni Koalicji Obywatelskiej zmienili treść uchwały.

5 marca władze Tarnopola, które nie tak dawno Jerzy Łużniak - Prezydent Miasta Jeleniej Góry oraz Wojciech Chadży - przewodniczący Rady Miejskiej próbowali bezskutecznie uczynić oficjalnie "miastem partnerskim" Jeleniej Góry, zdecydowały o nazwaniu stadionu miejskiego imieniem dowódcy UPA Romana Szuchewycza. Decyzję oprotestowali ambasadorowie Polski i Izraela, a Zamość, Radom, Elbląg i Nysa wyraziły swój sprzeciw oraz zawiesiły współpracę z Tarnopolem jako miastem partnerskim. Mer Tarnopola oświadczył, że nie zmieni zdania oraz życzył wszystkim, żeby „byli jak Szuchewycz”, bezpośrednio odpowiedzialny za ludobójstwo na Kresach. 16 marca rada obwodu lwowskiego przegłosowała wniosek, w którym zwraca się do rządu o nazwanie stadionu piłkarskiego „Arena Lwów” imieniem Stepana Bandery, przywódcy ukraińskich nacjonalistów. Stadion został wybudowany na Euro 2012, których gospodarzem były Polska i Ukraina... W świetle powyższych wydarzeń, obowiązkiem samorządu Jeleniej Góry jest wyrażenie zdecydowanego stanowiska, w którym sprzeciwiamy się jakimkolwiek formom współpracy z samorządami, które honorują postaci odpowiedzialne za ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz zbrodnie wojenne, a wśród nich w szczególności zbrodnie nazistowskie, zbrodnie komunistyczne oraz zbrodnie ukraińskiego nacjonalizmu - argumentował przed sesją Mariusz Gierus.

Dlatego wraz ze swoim Klubem Radnych, złożyłem załączony projekt Stanowiska Rady Miejskiej Jeleniej Góry w tej sprawie, który poddany zostanie pod głosowanie wszystkich radnych na najbliższej sesji, zaplanowanej na dzień 24 marca 2021 r. W tak ważnej sprawie, w poczuciu odpowiedzialności za przyszłe pokolenia naszych mieszkańców oraz ustrzeżenie ich przed zbrodniczymi ideologiami, liczę na przyjęcie tego stanowiska przez aklamację - dodał wówczas radny PiS.

Podczas sesji Rady Miejskiej rozgorzała dyskusja nad projektem, a w efekcie przyjęto wersję stanowiska prezentowaną przez Koalicję Obywatelską (treść poniżej, a treść projektu M. Gierusa w galerii do artykułu).

Stanowisko Rady Miejskiej Jeleniej Góry:

Mając na uwadze stanowisko polskiej dyplomacji i koncepcję polskiej racji stanu, kreowaną przez Rząd Prawa i Sprawiedliwości,
z przykrością i niepokojem przyjęliśmy informację o decyzji władz Tarnopola o nadaniu imienia Romana Szuchewycza, głównodowodzącego formacją Ukraińskiej Powstańczej Armii tamtejszemu stadionowi. Dla nas Polaków jest to postać splamiona ludobójstwem, udziałem w zbrodniach popełnionych na cywilnych obywatelach Rzeczypospolitej w okresie II wojny światowej, a dramat „rzezi wołyńskiej” jest wyjątkowo tragicznym epizodem w historii naszego Narodu, wciąż żywym w pamięci.

Szanujemy wszelkie wybory, a także przesłanki wszelkich ważnych decyzji, jakimi kierują się inne społeczności – każdy naród ma bowiem prawo do własnych ocen historycznych. Ciąży jednak na nas obowiązek zwrócenia uwagi na to, że są w historii międzynarodowej wartości fundamentalne, a za jedną z nich należy uznać fakt, że nie jest możliwa milcząca akceptacja honorowania ludzi, którzy są winni ludobójstwu. W naszym społeczeństwie wciąż żywa jest pamięć o stu tysiącach ofiar „rzezi wołyńskiej” i to tragiczne doświadczenie wpisało się trwale w polską pamięć zbiorową.

Rolą historyków jest uczciwie zbadać tamte czasy, rolą polityków – budować mosty i pojednanie między naszymi narodami. Cytując Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej na Ukrainie – Bartosza Cichockiego: „zbyt wiele nas łączy, byśmy pozwolili zniszczyć dorobek pojednania ostatnich dekad.” Oddając wszelkie prawa społeczeństwu ukraińskiemu do wynoszenia na pomniki postaci ważnych dla historii Waszego Narodu, prosimy o przyjęcie do wiadomości, że odmienność oceny wkładu tychże osób do naszej wspólnej historii może być istotną przeszkodą do budowania fundamentów współpracy współcześnie i w perspektywie.

Radny Gierus skomentował decyzję radnych związanych z Platformą Obywatelską:

Skandal! Jerzy Łużniak - prezydent Jeleniej Góry oraz Wojciech Chadży - przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry i radni Koalicji Obywatelskiej relatywizując ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej nie wykluczają współpracy międzynarodowej z miastem Tarnopol oraz innymi samorządami honorującymi postaci odpowiedzialne za ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości oraz zbrodnie wojenne, a wśród nich w szczególności zbrodnie nazistowskie, zbrodnie komunistyczne oraz zbrodnie ukraińskiego nacjonalizmu... - skomentował inicjator uchwały. - Może czas więc na oficjalną współpracę Miasta Jeleniej Góry z jakimś północnokoreańskim samorządem, któremu - jak podkreślają nasi lokalni włodarze w swoim kuriozalnym stanowisku - należy oddać „(...) wszelkie prawa do wynoszenia na pomniki postaci ważnych dla historii Waszego Narodu...” - dodał M. Gierus.

Twoja reakcja na artykuł?

4
29%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
36%
Złości
5
36%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
328
Tak, to odpowiedzialna praca
16%
Dostają trochę za dużo
22%
Dostają o wiele za dużo
31%
To oburzające ile zarabiają
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group