Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6270
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Z rzeźbą i śpiewem od buntu do pokory

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 18 maja 2009, 8:32
Aktualizacja: 8:33
Autor: rylit
Fot. rylit
Nie tylko wyczarowuje z drewna fascynujące rzeźby kobiet, lecz także komponuje, pisze teksty i śpiewa. Ryszard Zając, człowiek renesansu we współczesnej dobie, otworzył swoją wystawę w Hotelu Caspar w Cieplicach.

Każdego kto wchodził w niedzielny wieczór do wnętrza Hotelu Caspar, zadziwiła ekspozycja rzeźb w dębie. Eksponaty nabrały „czwartego” wymiaru dzięki kolorowej iluminacji ledowej udostępnionej przez firmę Philips, i głównego organizatora karkonoskich festiwali światła, Roberta Futerhendlera. Wspaniale prezentujące się rzeźby Ryszarda Zająca w tym oświetleniu to głownie postaci kobiet.

Przed koncertem artysta powiedział o wielkim szacunku i miłości do istot płci pięknej. Podkreślił , że takim uczuciem darzą je wszyscy mężczyźni, bo niewiasty są natchnieniem podporą dla niego i wielu z nich.
Ryszard Zając arkana rzeźby w drewnie poznał w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach. Uczył się też w Państwowej Szkole Muzycznej w Jeleniej Górze, ale jej nie ukończył z powodu konfliktu z dyrekcją. Jako młody zbuntowany hippie udzielał się w grupach rockowych pisząc teksty do protest-songów. Wielu jeleniogórzan pamięta monumentalne rzeźby w drewnie zdobiące plac Ratuszowy i kilka skwerów w mieście.

Dzięki zleceniu na konserwację i modernizację Świątyni Wang w Karpaczu zmienił radykalnie swój artystyczny styl skłaniając się w swojej twórczości w kierunku chwały Boga. Założył grupę instrumentalną „Wang”, która niedawno obchodziła swoje 20-lecie.Pisze teksty inspirowane Biblią a jego rzeźby o tematyce sakralnej zdobią wiele świątyń w Polsce.

Zając jest bardziej doceniany za granicą niż u siebie. Poza krajem wiele jego wystawianych prac sprzedawanych jest na pniu. W pamięci widzów niedzielnego koncertu pozostanie jako przesympatyczny człowiek opowiadający z pasją o swojej twórczości, wykonujący mocnym głosem przepiękne ballady. Chociaż koncert Ryszarda Zająca już się skończył pozostaje wystawa jego wspaniale podświetlonych rzeźb, którą można podziwiać w Hotelu Caspar do końca czerwca. Zapraszamy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

piipi 18-05-2009 11:45
...Cudowny Artysta !!.On kocha kobiete i nawet w drewnie potrafi ukazac jej wdzieki !!.
~sąsiadka 18-05-2009 16:42
on na Czarnym mieszka
piipi 18-05-2009 19:22
..do - [~Sasiadka..]..*Dobry Wieczor,.*fajnie jest miec sasiada z uzdolniona lapka,bo taki Artysta potrafi pod wplywem sasiadki tworzyc prawdziwe dzielo !.
~Cezary Kasprzak 19-05-2009 10:45
Oglądałem wystawę w hotelu.Fantastyczne prace.Najchętniej kupił bym wszystkie.Na razie mam tylko trzy.Wyprosiłem artystę o wyżłobienie numeru 3 na drewnianną elewację mojego domu.Nie wyobrażałem sobie, co może wymysleć z ;głupią' 3 jką.Efekt był niespotykany,rzeżba 40x40 cm, o niezwykłej formie,wręcz erotyczna.Najpiękniejsza 3 ka jaką widziałem.Bardzo chwalę się sąsiadom swoim szczególnym numerem domu.Te meble ogrodowe tez by podpasowały.Pozdrawiam byłego hippisa Cieplickiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group