Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 8542
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Z rudery będzie cacko

Poniedziałek, 5 lipca 2010, 8:12
Aktualizacja: 13:51
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Z rudery będzie cacko
Fot. TEJO
Szpecący bezpośrednie sąsiedztwo siedziby urzędu miasta przy ulicy Sudeckiej mocno zniszczony dom zostanie odbudowany.

Dziewiętnastowieczny budynek jeszcze do początku XXI wieku był częściowo zamieszkany. Później – ze względu na fatalny stan – obiekt zamknięto. Służył jako melina miejscowym pijaczkom, dopóki nie zamurowano wejść. W końcu trafił w prywatne ręce i długo niszczał szpecąc śródmiejski zakątek ulicy Sudeckiej.

Od pewnego czasu trwają tam prace budowlane. – Rozbiórka? – zastanawiają się przechodnie. Nie. Choć być może łatwiej by było ten dom zburzyć i postawić w jego miejscu nowy, właściciel postanowił zachować budowlę. Rozebrano jedynie mocno zniszczoną konstrukcję dachu. Zostanie odbudowana. W zachowanych murach powstaną mieszkania, a parter służyć będzie jako miejsce na działalność gospodarczą.

Ten budynek – choć prosty w formie – jest wyjątkowo cenny. To relikt dawnej zabudowy jeleniogórskich przedmieść. Tak właśnie wyglądały obrzeża Jeleniej Góry. Trudno dziś w to uwierzyć, ale kiedy ten dom powstawał, były to niemal rogatki miasta. Pozostaje tylko cierpliwie czekać, aż wyremontowana kamieniczka będzie cieszyła oko przechodniów i petentów urzędu miasta, którzy – przez ostatnie lata – wchodząc do gmachu przy ulicy Sudeckiej – widzieli obskurną ruderę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group