Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 10370
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Z regionu do stolicy pociągiem za dnia?

Poniedziałek, 9 stycznia 2012, 10:12
Aktualizacja: Niedziela, 15 stycznia 2012, 14:30
Autor: RED
REGION JELENIOGÓRSKI: Z regionu do stolicy pociągiem za dnia?
Express Pogórze łączył Jelenią Górę z Warszawą. Jeździł raz w tygodniu przez Węgliniec i Legnicę. Połączenie zlikwidowano po kilku miesiącach od wprowadzenia.
Fot. Jelonka.com
Lokalni posłowie Prawa i Sprawiedliwości skierują do ministra transportu interpelację dotyczącą wydłużenia relacji pociągu TLK z Warszawy do Jeleniej Góry trasą przez Legnicę i Węgliniec i wprowadzeniu dziennego połączenia naszego regionu ze stolicą Polski.

Marzena Machałek i Adam Lipiński, parlamentarzyści z PiS, na podstawie wielu opinii pasażerów wskazują na brak w obowiązującym rozkładzie jazdy połączenia dalekobieżnego na trasie Jelenia Góra – Legnica – Wrocław. Argumentują także, że Spółka Przewozy Regionalne zlikwidowała na tej trasie ostatni dalekobieżny pociąg kategorii InterRegio relacji Bolesławiec - Przemyśl. Wprawdzie kursuje międzynarodowy pociąg Eurocity „Wawel” z Krakowa do Hamburga (Niemcy), jednak to połączenie – ze względu na ceny biletów i konieczność rezerwacji miejsc – nie spełnia oczekiwań pasażerów.

Zdaniem interpelujących parlamentarzystów PKP Intercity jako spółka kolejowa pełniąca funkcję publiczną, otrzymująca dotację z Ministerstwa Transportu na dofinansowanie połączeń kategorii TLK, powinna przywrócić na tej trasie połączenie TLK, łączące Jelenią Górę, Lubań Śląski, Bolesławiec i Legnicę z Warszawą.

Tym bardziej, że w lutym ubiegłego roku Intercity podpisała z Ministerstwem Infrastruktury 10-letnią umowę na dofinansowanie międzywojewódzkich połączeń dalekobieżnych na poszczególnych liniach kolejowych. Tą umową jest również objęta linia Jelenia Góra – Legnica – Wrocław, a brak pociągu na tej trasie jest równoznaczny z niewywiązywaniem się z porozumienia.

Marzena Machałek i Adam Lipiński podkreślają także, że linia Węgliniec- Legnica – Wrocław została niedawno wyremontowana za cenę 2,5 mld złotych, a na linii tej nie jeździ żaden dalekobieżny pociąg i nie jest ona w pełni wykorzystana. Sprawę rozwiązałoby wprowadzenie składu o wydłużonej trasie relacji Warszawa – Jelenia Góra. Parlamentarzyści z okręgu jeleniogórsko-legnickiego postulują, aby zmiany wprowadzono od 1 czerwca, kiedy to będzie obowiązywał nowy rozkład jazdy pociągów.

– Dzięki takiej decyzji wśród mieszkańców Jeleniej Góry, Legnicy, Chojnowa, czy też Węglińca, zmniejszy się poczucie całkowitej marginalizacji regionu i „odcięcia od świata” – argumentują parlamentarzyści PiS. Byłoby to także nawiązanie do czasów, kiedy stolicę Kotliny Jeleniogórskiej z Warszawą łączyły cztery pary pociągów (dwa nocne i dwa dzienne – „Sudety” i międzynarodowy pospieszny z Frankfurtu a do początku lat 80. XX wieku – z Paryża). Aktualnie we wspomnianej relacji jeździ tylko jeden uchroniony przed likwidacją dzięki działaniom, m.in. Marzeny Machałek, skład nocny – ze Szklarskiej Poręby do Warszawy Wschodniej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy potrzeba więcej pociągów do stolicy?

Oddanych
głosów
663
Tak, to poprawia komfort komunikacyjny
19%
Nie, wystarczy zmodernizować istniejące linie
21%
Potrzeba zarówno zwiększenia ilości składów jak i nowocześniejszych torowisk
41%
Powinno się inwestować w budowę dróg a nie w kolejnictwo
18%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Trwa remont drogi
 
Aktualności
Pogrzeb motocyklisty – pożegnanie
 
Kościół i wiara
Dziś jedno z ważniejszych świąt kościelnych
 
Aktualności
Fura zdrowia pod szpitalem
 
Kultura
Nocne zwiedzanie ze Sławkiem Gortychem
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group