Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 10919
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: „Z nurtem rzeki Bóbr” – wspólne wędrówki zabawy

Niedziela, 20 października 2013, 7:15
Aktualizacja: 7:30
Autor: Mea
Region: „Z nurtem rzeki Bóbr” – wspólne wędrówki zabawy
Fot. Organizator
– Już od dziesięciu lat współpracujemy z Gminą Paseky nad Jizerou i już wcześniej organizowaliśmy wspólne wędrówki wzdłuż rzeki Bóbr, która łączy Polskę i Czechy. Dlatego złożyliśmy wniosek o dofinansowanie naszego projektu i udało się – mówi mówiła Bożena Matuszewska, koordynatorka projektu z Jeżowa Sudeckiego.

Na realizacje pomysłu przyznano 4.625,00 euro, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczypospolita Polska 2007-2013.

W ramach projektu była już wędrówka z nurtem rzeki Bóbr. – Na tę wyprawę zaprosiliśmy również partnerów z niemieckiej gminy Virkirchen i wzięło w niej uział 16 osób, z Czech przyjechało 40 osób. Łączna liczba wędrowców wraz z uczestnikami z naszego regionu wyniosła 120 – informuje Bożena Matuszewska.

Rzeka Bóbr wypływa z Zaclerskiego Grzbietu – Bobrowego Stoku w miejscowości Bobr w Czechach. W okolicach Lubawki przekracza granicę państwa i wpływa do najwyżej położonego jeziora Bukówka. Jest to największy lewobrzeżny dopływ Odry o długości 272 km, z czego 270 km znajduje się po stronie polskiej. Najbardziej malowniczym odcinkiem Bobru jest przełom rzeki w Borowym Jarze w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru i właśnie na tym fragmencie biegu rzeki została zaplanowana trasa wędrówki.

- Rozpoczęliśmy ją w Jeleniej Górze na Placu Ratuszowym przy fontannie Neptuna. Po obejrzeniu starówki udaliśmy się na Wzgórze Krzywoustego, gdzie zwiedziliśmy wieżę widokową. Odwiedziliśmy cudowne źródełko. Kierując się nurtem rzeki doszliśmy do schroniska Perła Zachodu przy zaporowym Jeziorze Modre. Następnie zwiedziliśmy elektrownię wodną Bobrowice I, gdzie zobaczyliśmy jak powstaje „biała energia”. Wędrówka zakończyła się przy Wieży Książęcej w Siedlęcinie, gdzie sołtys Marian Tyka przygotował dla nas ognisko z kiełbaskami. Tam odbyła się prezentacja euroregionalnych piosenek turystycznych, które śpiewali m.in. uczniowie szkoły w Czernicy – opowiada Bożena Matuszewska.

W ramach projektu „Z nurtem rzeki Bóbr” zostanie również wydany Kalendarz Gmin Partnerskich na 2014 rok, zorganizowany zostanie występ dzieci szkolnych i wspólne śpiewanie kolęd oraz pastorałek w Pasekach nad Jizerou i Bozkovie oraz spotkanie przedstawicieli Gmin Partnerskich na nartach biegowych w Pasekach nad Jizerou.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
36
Tak
14%
Nie
86%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
 
112
Aż 43 zatrzymanych!
 
Aktualności
Strażacy dostali pieniądze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group