Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 10933
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Z Lubomierza do Maciejowca żółtym szlakiem

Poniedziałek, 5 lipca 2021, 13:02
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Z Lubomierza do Maciejowca żółtym szlakiem
Fot. Archiwum K. Tęczy
26 czerwca miało miejsce pierwsze oficjalne przejście żółtym szlakiem turystycznym prowadzącym z Lubomierza do Maciejowca. Oczywiście chodzi tutaj o pierwsze przejście po przeniesieniu przebiegu szlaku na wspomnianym odcinku z drogi asfaltowej na ścieżki leśne.

Ze względu na coraz bardziej wzmożony ruch samochodów wędrowanie na tym odcinku stwarzało spore zagrożenie. Z czasem spowodowało to niemal zaniechanie spacerów w tym rejonie. Dlatego pilnym stała się sprawa poprawienia tego stanu rzeczy.

Jakiś czas temu dzięki podjętym staraniom przedstawicieli PTTK i Nadleśnictwa Lwówek Śląski możliwym okazało się dojście do porozumienia i przeniesienie wspomnianego szlaku na tereny leśne. Nadleśniczy pani Alina Sudoł-Kornalewicz dołożyła wszelkich starań by prace przebiegały bez problemów. Największym wkładem pracy wykazał się profesor Jacek Potocki, który wraz z synem wytyczył nowy przebieg szlaku oraz przeprowadził prace malarskie. Pracownicy Nadleśnictwa nie dość, że wskazywali najbardziej przyjazny dla turysty przebieg trasy to wykonali także wiele prac ułatwiających bezpieczne wędrowanie.

Aby zachęcić turystów do ponownego brania pod uwagę w swoich planach spacerów nowo wytyczonym szlakiem Nadleśnictwo Lwówek Śląski wraz z Oddziałem PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zaprosili chętnych na wspólne przejście. Jak się okazało pomysł był dobry gdyż na miejsce planowanego wyjścia z Lubomierza przybyło około 50 osób.

Ta piękna inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem miejscowych władz i na starcie pojawił się burmistrz Lubomierza pan Marek Chrabąszcz oraz starosta lwówecki pan Daniel Koko, który wraz z dwoma innymi śmiałkami pokonali szlak biegiem. Reszta uczestników wybrała tradycyjną formę czyli spokojny marsz pieszy.

Podczas spaceru przekazano turystom wiele ciekawych i często zaskakujących informacji dotyczących przyrody, historii czy walorów krajobrazowych. Załoga Nadleśnictwa Świeradów Zdrój przygotowała pierwszy punkt wypoczynkowy gdzie turyści mogli obejrzeć przedstawienie opisujące dzieje Karkonosza oraz Izeryny – opiekunki Gór Izerskich. Pojawiły się także prawdziwe czarownice, które przybyły na swych pojazdach (miotły) by przypomnieć wszystkim o zachowaniu czystości w lasach i nie pozostawianiu przyniesionych z sobą śmieci. W rolę głównej czarownicy wcieliła się pani Barbara Rymaszewska. To było dla ducha, a dla ciała przygotowano stoisko z pięknymi wyrobami Fundacji Boskie Karkonoskie.

Na drugim przystanku, tym razem przygotowanym przez pracowników Nadleśnictwa Lwówek Śląski zapewniono punkt żywieniowy, w którym częstowano zdrowymi wyrobami zbożowymi, sokami i czystą wodą. Można było skorzystać z przygotowanych leżaków a nawet pokołysać się w hamaku rozwieszonym pomiędzy drzewami. Przypominamy, że od jakiegoś czasu Lasy Państwowe umożliwiają turystom nocowanie na swoim terenie.

W celu przypomnienia zasad przebywania w terenie leśnym zaprezentowano scenkę z Leśnym Władkiem – kukiełką animowaną przez jeleniogórskiego aktora Jacka Grondowego.

Zanim turyści dotarli do mety mogli zobaczyć jak maluje się szlak turystyczny. Pokazu dokonał profesor Jacek Potocki, który wcześniej przygotował stosowny podkład pod pasek żółtego koloru.

Na mecie leśnicy przygotowali strefę wypoczynkową zapewniając gorący bigos, możliwość samodzielnego upieczenia kiełbasek czy zjedzenia tradycyjnej kromki chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem.

Podsumowaniem prac jakie przeprowadzili przedstawiciele Nadleśnictwa Lwówek Śląski i Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” były słowa podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do pomyślnego zakończenia tych prac oraz wręczenie pani Alinie Sudoł-Kornalewicz przyznanego przez Zarząd Główny PTTK „Medalu za Współpracę”.

Twoja reakcja na artykuł?

18
95%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group