Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 6461
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Śnieżka: Z Leszkiem na Śnieżkę

Środa, 23 września 2020, 6:02
Autor: WAC
Śnieżka: Z Leszkiem na Śnieżkę
Fot. użyczone
Niezwykłego wyczynu dokonali wolontariusze z Fundacji "W Góry Serca". W ostatnią sobotę (19.09) weszli na szczyt Śnieżki wraz z 20-letnim Leszkiem, który urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Było to pierwsze w Polsce wejście na szczyt przy pomocy specjalistycznego wózka umożliwiającego osobom niepełnosprawnym ruchowo poruszanie się po wymagającym górskim terenie.

Wolontariusze Fundacji "W Góry Serca" wystartowali spod kościółka Wang w Karpaczu, pokonując trasę wiodącą przez Strzechę Akademicką, Dom Śląski i Drogę Jubileuszową na szczyt Śnieżki. W obie strony dystans wyniósł prawie 20 kilometrów. Pierwszym podopiecznym Fundacji, który zdobył najwyższy szczyt Karkonoszy z pomocą specjalistycznego wózka „Joëlette”, wyposażonego w odpowiednie amortyzatory i pasy, był Leszek. Od urodzenia cierpi on na czterokończynowe spastyczne porażenie, które całkowicie uzależnia go od pomocy bliskich. Radości nie kryli również rodzice Leszka, którzy po raz pierwszy zyskali możliwość górskiej wędrówki ze swoim synem.

Do prawidłowej obsługi wózka potrzebne są przynajmniej dwie osoby - podopiecznemu Fundacji towarzyszyła grupa kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy zjechali się z całej Polski.

To niesamowite, ile osób zgromadziło to wydarzenie - mówi Adam Hofman, współzałożyciel Fundacji "W Góry Serca". - Wszyscy pojawili się z chęcią niesienia pomocy Leszkowi, chęcią kruszenia barier. Na trasie usłyszeliśmy wiele ciepłych słów, które dodają nam energię do działania i dobitnie pokazują, jak wielka radość płynie z pomagania innym.

Leszek z mózgowym porażeniem dziecięcym jest pierwszym podopiecznym Fundacji, któremu udało się w ten sposób pomóc, ale w planach są już kolejne wyprawy.

Wszystkie osoby związane z Fundacją łączy pasja do gór - mówi Gniewomir Knapski, prezes Fundacji. - Wiemy doskonale, ile radości niesie szlak. Właśnie tą radością chcemy dzielić z tymi, którzy najbardziej jej potrzebują. Udowodniliśmy, że bariery istnieją tylko w naszych głowach, a wspólne działanie i pomoc innym ma w sobie niezwykłą magię tworzenia”

Dzięki działaniom Fundacji "W Góry Serca", osoby o ograniczonej sprawności ruchowej zyskają szanse osiągnięcia górskich szczytów i podziwiania wspaniałych krajobrazów, które dała nam natura. Do organizacji kolejnych wypraw Fundacja cały czas potrzebuje jednak wsparcia, którego można udzielić poprzez przekazywanie dobrowolnych datków za pomocą formularza dostępnego na stronie www.fundacjawgoryserca.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

27
84%
Cieszy
1
3%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
850
maksymalnie 150
81%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group